Chociaż tegoroczny luty rozpieszcza nas dodatnimi temperaturami, trzeba pamiętać o tym, że możemy na nie liczyć głównie w środku dnia. Poranki przypominają nam o tym, że ten miesiąc zwykle zaliczamy do zimy. W wielu regionach nad ranem jest mroźno, w niskich warstwach powietrza jest sporo wilgoci. W takich warunkach tworzą się gęste mgły.
W poniedziałek rano w gęstym "mleku" utonęły północne, wschodnie i południowe regiony Polski. Miejscami widzialność była skrócona do 100-200 m. Mgły, stopniowo przechodzące w zamglenia, a koło południa zanikające, występowały m.in. w Warszawie, Modlinie, Łodzi, Katowicach, Lublinie, Białymstoku, Mikołajkach i w rejonie Trójmiasta.
Jak wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, to mgły radiacyjne. Powstały, bo w przyziemnej warstwie powietrza jest sporo wilgoci, a w ciągu nocy w ciągu nocy wyparowuje znaczna ilość ciepła. Było to widać na termometrach.
Nawet -8 st. C
Najniższe minimalne temperatury w poniedziałek odnotowały Jelenia Góra (-8 st. C) i Kłodzko (-6 st. C). Nad ranem mroźno było też w Białymstoku, Suwałkach i Zielonej Górze (-5 st. C), w Katowicach i Łodzi (-4 st. C) oraz w Warszawie (-3 st. C).
- Na obszarach podgórskich temperatury zawsze są trochę niższe niż w innych rejonach. Ciekawe jest to, że tak mocno spadły temperatury na niżu - podkreśla synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Znacznie wyższe, dodatnie wartości pokazały termometry w przygranicznych częściach Polski - na Podkarpaciu (4 st. C w Rzeszowie) oraz na Pomorzu i Wybrzeżu (2 st. C w Gdańsku, 1 st. C w Szczecinie).
Wtorek i środa też z mgłami
Podobnych zjawisk powinniśmy się spodziewać również w nadchodzących dniach. We wtorek mgły znowu zdominują północną, wschodnią i południowo-wschodnią Polskę. Mogą ograniczać widzialność do 800-100 m. Stopniowo mają zanikać, a około godz. 10.00-11.00 będzie można już liczyć na widok pogodnego nieba. Podobne warunki synoptycy zapowiadają na środę. Od mgieł wolny ma być tylko Śląsk.
Oprócz mgieł czekają nas również nocne przymrozki. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatury spadną do -3 st. C na północnym wschodzie, do -2 st. C w centrum i na południowym wschodzie i jeden stopień poniżej zera w regionach południowo-zachodnich. Synoptycy ostrzegają, że jednocześnie występujące przymrozki i mgły mogą owocować tworzeniem się szadzi.
W poniedziałek rano szadź pokrywającą grunt sfotografował Casimirus, który uchwycił również towarzyszące przymrozkom zamglenia:
Autor: js/map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo/Casimirus