Uważasz, że tłuszcze w diecie są czymś złym? To nieprawda. Ich regularne spożywanie powoduje, że nasze mózgi działają lepiej.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Aby być zdrowym nie możemy iść na skróty, dostarczając sobie kalorii z byle czego. Organizm potrzebuje konkretnych substancji aby, każdy organ i każdy układ pracował w prawidłowy i wydajny sposób.
Jedną z tych substancji są tłuszcze, do niedawna postrzegane jako zło, którego należy za wszelką cenę unikać. Potem okazało się, że to nie prawda. Dlaczego? Tłuszcze są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, składającego się w 60 proc. właśnie z nich. I chociaż trudno w to uwierzyć, na jego pracę przeznaczamy aż 20 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Wykluczając tłuszcze zupełnie, robimy sobie krzywdę oraz... ogłupiamy się, ponieważ te jednonienasycone odpowiadają za produkcję acetylocholiny, neuroprzekaźnika odgrywającego istotną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu.
Jakich jeszcze tłuszczów potrzebujemy?
1. Tłuszcze wielonienasycone
Ten specyficzny rodzaj tłuszczów zawiera drogocenne dla mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3 i omega-6. Bez nich nasze "komputery" mieszczące się w czaszce nie są zdolne do prawidłowej pracy, a nam... robi się smutno. Ich niedobór sprzyja pogłębianiu się stanów depresyjnych. Zwiększenie ilości spożywanych kwasów tłuszczowych omega-3 powoduje, że stajemy się weselsi i rzadziej czujemy przygnębienie.
2. DHA
To kwas tłuszczowy omega-3, który poza tym, że chroni nas przed depresyjnymi stanami, poprawia pamięć, mowę i zdolności motoryczne. Jego dostateczna ilość w organizmie dobrze działa na stan osób cierpiących nie tylko na depresję, lecz także na zaburzenia dwubiegunowe czy ADHD.
3. Tłuszcze nasycone
Stanowią główny budulec komórek mózgu oraz kluczowy składnik do zachowania równowagi hormonalnej i prawidłowej pracy układu odpornościowego. Wspomagają także pracę wątroby, a badania wykazały, że u ludzi jedzących więcej tego rodzaju tłuszczów ryzyko rozwoju demencji było o 36 proc. niższe.
Najlepsze jest to, że wspomniane tłuszcze dostarczymy sobie, jedząc przepyszne rzeczy. Na przykład:
1. Awokado
W średniej wielkości sztuce jest aż 41 g tłuszczu i to w dodatku tego najlepszego dla zdrowia, czyli oleinowego, wykazującego zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, hamowania nadmiernego krzepnięcia krwi, a ponadto przeciwdziałającego nowotworom prostaty i piersi.
2. Łosoś
Ta ryba jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 zarówno przed, jak i po obróbce termicznej. Dostarczysz ich sobie jedząc sushi lub gotując rybę na parze albo delikatnie grillując.
3. Orzechy
Zamień batoniki w pracy na orzechy, dostarczając sobie tym samym zdrowia, nie dodatkowych kilogramów. Orzechy są bogate w nienasycone tłuszcze i witaminę E, dzięki czemu nasz mózg lepiej pracuje. Taka przekąska nie tylko utrzyma nasze funkcje poznawcze na odpowiednim poziomie, ale także doda nam urody.
4. Jajka
Mają one nie tylko tłuszcze nienasycone, lecz także cholinę, która poprawia pamięć i fizyczne zdrowie mózgu. Wbrew mitom jedzenie jajek na śniadanie nie wywinduje poziomu złego cholesterolu pod niebo.
5. Oliwa z oliwek
Zdrowy tłuszcz, który można dodawać niemalże do wszystkiego. Poprawia pamięć i chroni przed demencją oraz zaburzeniami funkcji poznawczych.
6. Olej kokosowy
Sprawdza się znakomicie w dwóch miejscach - w łazience i kuchni. Doskonale zastępuje wszelkie balsamy oraz, w połączeniu z innym olejem, mleczka czy żele do demakijażu.
Ale świetnie efekty daje nie tylko wcieranie go w ciało. Spożycie bogatego w średnie trójglicerydy (MCT) oleju wspomaga proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej i uzdrawia funkcje nerwowe wewnątrz mózgu.
Autor: stella / Źródło: saudigazette.com.sa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock