Ponad 90 procent ptaków wędrownych nie jest należycie chronionych


Miliony ptaków migrując, przemierzają długie dystanse w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Przeważnie przemieszczają się po podobnych, dobrze ustalonych i znanych trasach nazywanych "szlakami wędrówek". Niestety zmniejsza się populacja migrujących gatunków z całego świata. Dzieje się tak m.in. w wyniku utraty siedlisk i ich degradacji. Ochrona migrujących gatunków zależy przede wszystkim od współpracy międzynarodowej i skoordynowanych działań wzdłuż szlaków ptasich wędrówek.

Utrata siedlisk spowodowana jest przez działalność człowieka. Przyczyniają się do tego: wycinanie lasów, osuszanie terenów podmokłych, sadzenie obcych gatunków drzew, niewystępujących naturalnie w danym siedlisku. Także rozwój urbanizacji i intensyfikacja rolnictwa stanowią dla ptaków duże zagożenie. Zmniejsza się znaczna liczba populacji migrujących gatunków, a najbardziej zagrożone są ptaki, występujące na wyspach, bo ich populacje są zazwyczaj bardzo małe i wrażliwe.

Problemy z ochroną

Według nowych badań, opublikowanych w czasopiśmie Science, ponad 90 proc. ptaków migrujących na świecie nie jest należycie chronionych, ze względu na źle skoordynowane działania w tym kierunku.

Badania prowadzone były przez Australijską Radę Badań środowiskowych Australian Research Council Centre of Excellence for Environmental Decisions (CEED). Naukowcy odkryli poważne problemy w ochronie migrujących ptaków, zwłaśzcza w Chinach, Indiach oraz w części Afryki i Ameryki Południowej. W związku z tym wiele gatunków jest dobrze chronionych w jednym kraju, a bardzo słabo w innym.

- Ponad połowa populacji migrujących gatunków ptaków, podróżujących głównymi ścieżkami wędrówek na świecie, w ostatnich 30 latach poważnie zmalała. Dzieje się tak głównie ze względu na nierówną i nieskuteczną ochronę w zasięgu ich migracji i w miejscach, gdzie chwilowo się zatrzymują - twierdzi główna autorka badań CEED, Claire Rungem.

Wyczerpujące wędrówki

Podejmowanie często bardzo długich i wyczerpujących podróży może popychać ptaki do granic ich wytrzymałości, a są one uzależnione od sprzyjających warunków klimatycznych i pokarmowych, na całych trasach swoich wędrówek. Rungem zwraca uwagę, że trasy lotów niektórych ptaków mogą osiągać długości nawet 10 tys. km, jak w przypadku szlamnika zwyczajnego. A coroczne podróże rybitwy popielatej, przez całe jej życie wynoszą tyle co trzykrotna podróż na księżyc i spowrotem. Innym przykładem może być burzyk szary, który przemierza 64 tys. km z Falklandów, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim na wschód od Argentyny, do Arktyki. Lasówka czarnogłowa natomiast leci nad otwartym oceanem przez trzy dni bez przerwy, ze wschodniej Kanady do Ameryki Północnej.

Według badań środowiskowych CEED aż 1324 z 1451 gatunków migracyjnych, na chociaż jednym etapie swoich wędrówek, jest niedostatecznie dobrze chronionych. 18 gatunków nie ma ochrony w obrębie lęgowisk, a dwa - na żadnym etapie migracji.

Mniej niż 3 proc. gatunków migrujących ptaków, znajdujących się Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych organizacji BirdLife International, jest objętych należytą ochroną.

Zespół naukowców zbadał ponad 8200 miejsc, które określa się jako międzynarodowo ważne obszary dla populacji ptaków wędrownych. Tylko 22 proc. z nich jest całkowicie chronionych, a 41 proc. - objęte jedynie częściową ochroną.

- Ustanowienie nowych rezerwatów w celu ochrony niezabezpieczonych miejsc oraz bardziej efektywne zarządzanie wszystkimi obszarami chronionymi gatunków wędrownych, jest kluczowe dla zapewnienia im przetrwania - twierdzi Stuart Butchart, kierownik działu Nauka w BirdLife International i współautorka badań.

Nie dotyczy to tylko biednych krajów

Richard Fuller, współautor badań z CEED uważa, że wyniki wskazują na pilną potrzebę koordynacji wyznaczenia obszaru chronionego na całej trasie wędrówek ptaków.

- Ta sprawa nie dotyczy tylko zamożnych krajów, tracących migrujące ptaki przez brak ochrony w biedniejszych obszarach. Wiele krajów Ameryki Środkowej ochrania ponad 75 proc. gatunków, jednak są one jednocześnie słabiej chronione w Kanadzie i USA - twierdzi badacz.

Obszary chronione są zwykle wyznaczane przez każde państwo osobno, a partnerstwo w tej kwestii i współpraca międzynarodowa na szczeblu międzyrządowym mają kluczowe znaczenie dla ochrony ptaków wędrownych na świecie.

- Nie będzie miało znaczenia co robimy w Australii czy Europie, jeśli ptaki będą tracić siedliska gdzie indziej i nadal ginąć. Jeżeli chcemy, żeby nasze ptaki wędrowne przetrwały w przyszłości, musimy na całym świecie współpracować bardziej efektywnie - twierdzi Fuller.

Rozwój urbanizacji sprawia, że wiele gatunków zwierząt styka się na co dzień z człowiekiem. Płochliwe gatunki wędrownych ptaków coraz częściej zbliżają się do ludzi, przez co można obserwować ich zachowania, tak jak w przypadku tych żurawi.

Podglądanie żurawi
Podglądanie żurawiyoutube.com/ShootGun180

Autor: zupi/rp / Źródło: Science Daily, Bird Life, World Migratory Bird Day

Pozostałe wiadomości

W niedzielę w części kraju pojawiają się burze. Miejscami towarzyszą im opady gradu. Strażacy z Podkarpacia mają pełne ręce roboty, usuwają połamane gałęzie i wypompowują wodę z zalanych piwnic.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami, którym miejscami będzie towarzyszyć silny deszcz. W mocy są alerty pierwszego stopnia. Gdzie aura będzie groźna?

Alarmy IMGW dla 13 województw. Zagrzmi, będzie silnie padać

Alarmy IMGW dla 13 województw. Zagrzmi, będzie silnie padać

Źródło:
IMGW

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię. 

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda dziś. Poniedziałek 14.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu i porywisty wiatr. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 14.07. Dzień pod znakiem burz i deszczu

Pogoda na dziś - poniedziałek 14.07. Dzień pod znakiem burz i deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW