Lawiny w Polsce będą nareszcie oznaczane tak, jak w innych krajach europejskich. Pięciu stopniom zagrożenia towarzyszyć będą graficzne oznaczenia, identyczne jak za granicą.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotował resort spraw wewnętrznych. Przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.
Europejskie znaki...
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, aktualnym pięciu stopniom zagrożenia lawinowego będzie przypisany dany symbol sygnalizujący zagrożenie zejścia lawiny od poziomu niskiego do bardzo wysokiego.
- W tym celu sięgnięto po europejską skalę obrazującą stopnie zagrożenia lawinowego, która już obowiązuje między innymi: w Austrii, Słowacji czy w Czechach - wyjaśniła Woźniak.
Dodała, że symbole określające stopień zagrożenia lawinowego "to nowość, ponieważ dotąd takich formalnie obowiązujących symboli obrazujących poziom zagrożenia lawinowego nie było".
... dla polskiej skali
Nie zmieniła się skala stopni zagrożenia lawinowego. Aktualnie - i w projekcie rozporządzenia - jest pięć stopni zagrożenia: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia). Każdy stopień definiuje stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo powstania lawiny. Poszczególnym stopniom zagrożenia lawinowego odpowiadają zalecenia dla osób przebywających w górach.
Projekt rozporządzenia określa stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.
Przy czwartym oraz piątym stopniu zagrożenia lawinami symbol został oznaczony kolorem czerwonym, trzeci stopień zagrożenia ma kolor pomarańczowy, umiarkowany drugi stopień został oznakowany kolorem żółtym, a niski - kolorem zielonym.
Zastępca naczelnika straży ratunkowej TOPR Edward Lichota w rozmowie z PAP wyjaśnił, że obecnie funkcjonują nieformalne symbole przypisane do skali zagrożenia lawinowego.
- Chodzi o to, aby ujednolicić te symbole, aby we wszystkich krajach były takie same - wyjaśnił. Dodał, że komunikaty o zagrożeniu lawinowym są zamieszczane między innymi na stronie internetowej TOPR, w schroniskach, na stacjach kolejek górskich, przy wejściach do parków narodowych oraz są publikowane w lokalnych i ogólnopolskich mediach.
Autor: ŁUD/usa / Źródło: PAP, msw.gov.pl