Prognozowane burze i upały mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu. IMGW ostrzega.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed upałem i burzami z gradem.
Prognozuje się wystąpienie w wielu miejscach silnych burz z opadami od 30 do 40 l/mkw. lub nawet 50 l/mkw. oraz porywami wiatru do 100 km/h.
Wystąpią też groźne dla zdrowia upały. Temperatura osiągnie nawet 34 st. C.
Ostrzeżenie przed burzami z gradem
Ostrzeżenie 2. stopnia obowiązuje w województwie w województwie mazowieckim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.
Alert ma ważność do 20 lipca do godz. 2 w województwie mazowieckim, do godz. 4 w podlaskim i lubelskim, do godz. 6 w województwie śląskim, małopolskim i świętokrzyskim, a w podkarpackim do godz. 8.
Ostrzeżenie 1. stopnia obowiązuje w województwie dolnośląskim do 20 lipca do godz. 4.30 i w opolskim do godz. 6.30.
Ostrzeżenie przed intensywnym deszczem
Ostrzeżenie 1. stopnia obowiązuje w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim.
W zachodniopomorskim alert ma ważność do godz. 20, a w pomorskim do godz. 21.
Ostrzeżenie przed upałami
Ostrzeżenie 1. stopnia obowiązuje w województwie mazowieckim (subregion południowy), dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim, wielkopolskim (subregion kalisko-leszczyński), małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim.
Alert ma ważność do godz. 20.
Skala ostrzeżeń IMGW
Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenie 1. stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: mab,ab/rp / Źródło: TVN Meteo, IMGW