W Płocku zanotowano znaczny wzrost niebezpiecznych dla zdrowia substancji. We wrześniu wykryły go stacje pomiarowe. Obecnie prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo i bada okoliczności zdarzenia.
W nocy z 21 na 22 września stacje monitorujące zanieczyszczenie powietrza w mieście, odnotowały znaczny wzrost stężenia benzenu w powietrzu. Mieszkańcy skarżyli się na niepokojący, brzydki zapach, a prezydent Płocka zawiadomił odpowiednie służby.
- Normy zostały przekroczone nawet 50-krotnie. To bardzo dużo, ale to też dużo mniej niż trzeba by, aby mówić o bezpośrednim realnym zagrożeniu dla życia i zdrowia mieszkańców - powiedział reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz. - Mieszkańcy mówią, że czuli nudności, a w niektórych sytuacjach nawet wymiotowali - dodał.
Wstępnie winna rafineria
Przedstawiciele rafinerii PKN Orlen przyznają, że w zakładzie mogło dojść do większej emisji benzenu, jednak ilość związku nie stanowiła zagrożenia dla ludzi.
- Możemy potwierdzić, że urządzenia pomiarowe na stacjach pomiarowych wskazały stężenia emisyjne benzenu na poziomie 58 mikrogramów - poinformował Arkadiusz Kamiński, dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen. - Był to okresowy, jednogodzinny pik. Benzen normalnie jest w środowisku, jego dzienne czy dobowe zmiany wahają się w zakresie od 50 do 320 mikrogramów - dodał.
Zaznaczył też, że być może rafineria mogła być źródłem podwyższonych stężeń, ale należy wskazać także inne czynniki. Źródłem substancji mógł być inny zakład w Płocku lub okolicach. Benzen znajduje się także w zanieczyszczonym, na skutek spalania paliw kopalnych i ruchu ulicznego, powietrzu.
Sprawę bada prokuratura, która wszczęła śledztwo po tym, jak została zawiadomiona przez prezydenta Płocka.
- Przedmiotem prowadzonego postępowania jest przede wszystkim ustalenie, czy w tych dniach doszło do zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach i czy mogło to mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców - powiedziała Iwona Śmigielska-Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku. - Wskazania stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wskazywały na 40-58 mikrogramów na metr sześcienny, przy średniorocznej normie wynoszącej 5 mikrogramów - dodała.
Benzen
Benzen to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym ostrym zapachu. W większych ilościach jest toksyczny i powoduje zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucia. Zazwyczaj do zatrucia dochodzi przez drogi oddechowe.
Pierwsze objawy zatrucia to zmęczenie, ból głowy, utrata apetytu. Po spożyciu benzenu może wystąpić podrażnienie śluzówki żołądka, mdłości i wymioty.
Autor: zupi/aw / Źródło: tvn24