Pierwsze pozaziemskie białko zostało znalezione wewnątrz meteorytu o nazwie Acfer 086, który spadł na Ziemię 30 lat temu w Algierii. Białko to - hemolityna - zawiera w sobie żelazo i lit, co sugeruje, że podstawowy budulec życia mógł istnieć w przestrzeni kosmicznej.
Trzech naukowców z Harvardu, PLEX Corporation i Bruker Scientific odkryło w meteorycie nazwanym Acfer 086, odnalezionym w Algierii w 1990 roku, hemolitynę. Wyniki opublikowali na stornie internetowej arXiv - elektronicznym archiwum artykułów naukowych.
Hemolityna to białko o relatywnie prostej budowie, które składa się głównie z aminokwasu - glicyny okrytej atomami żelaza, litu i tlenu. I choć wszystkie te cząsteczki są dobrze znane naukowcom, to taka konfiguracja została stwierdzona na Ziemi pierwszy raz. Zdaniem naukowców, ich obecność niekoniecznie świadczy o początku życia w kosmosie, ale mogła odegrać pewną rolę w rozpoczęciu jego tworzenia.
Białko z kosmosu
Grupy atomów na szczycie hemolityny formują rodzaj tlenku żelaza, który znany jest z absorbowania fotonów światła i rozdzielania wody na wodór i tlen.
- To dobry kandydat na cząsteczkę rozszczepiającą wodę - powiedziała Julie McGeoch z PLEX Corporation, współautorka publikacji dotyczącej odkrytego białka. Dodała, że może ona "stanowić pierwsze źródło energii do zajścia reakcji biochemicznych na powierzchni planet takich jak Ziemia. - To może mieć zastosowanie do planet w całym wszechświecie - zaznaczyła.
Chociaż naukowcy nie mają potwierdzenia, w jaki sposób hemolityna utworzyła się w kosmosie, to przypuszczają, że pojedyncze cząsteczki glicyny uformowały się na powierzchni pyłu kosmicznego. Następnie ciepłe obłoki molekularne mogły stworzyć odpowiednie warunki do łączenia się tych jednostek w łańcuchy polimerowe i w końcu białka. Według badaczy hemolityna mogła powstać w dysku protosłonecznym około 4,6 miliarda lat temu.
Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat":
Autor: anw/rp / Źródło: dailymail.co.uk, popularmechanics.com
Źródło zdjęcia głównego: Siarakduz/wikipedia (CC BY-SA 4.0)