Najdokładniejszy zegar świata odmierza czas na podstawie sygnałów wysyłanych przez pulsary. Jest sto razy dokładniejszy od czasomierzy atomowych. Jego inauguracja odbędzie się w piątek w Gdańsku.
- Zegar działa na podstawie sygnałów wysyłanych przez pulsary czyli gwiazdy neutronowe, które regularnie, w niewielkich odstępach czasu, emitują impulsy elektromagnetyczne, najczęściej w postaci fal radiowych - tłumaczy pomysłodawca czasomierza, Grzegorz Szychliński. - Sygnały wysyłane przez pulsary są niezwykle dokładne. Ich dokładność jest tak olbrzymia, że gdy pod koniec lat 60. naukowcy po raz pierwszy natknęli się na nie, byli przekonani, że wysyłają je jakieś obce cywilizacje - dodaje.
Nad stworzeniem zegara pulsarowego pracuje obecnie na świecie kilka ośrodków. Gdańsk jako pierwszy zdołał go uruchomić.
Jak to działa Gdański zegar pulsarowy zbudowano w kościele św. Katarzyny. Na dachu świątyni usytuowano panel z 16 antenami, które odbierają impulsy z sześciu pulsarów. Dane przetwarzane są przez umieszczony na poddaszu kościoła zestaw specjalnie zaprogramowanych komputerów, które - po dokonaniu szeregu obliczeń - podają czas.
W Gdańsku dla uzyskania jeszcze większej dokładności użyto danych z sygnałów wysyłanych przez sześć pulsarów.
Przez 2 lata Prace nad budową zegara pulsarowego trwały około dwóch lat. Oprócz Szychlińskiego trzon zespołu stanowili Mirosław Owczynnik i Dariusz Samek - inżynierowie elektronicy z Gdańskiej firmy EKO Elektronik, oraz Eugeniusz Pazderski z Centrum Astronomicznego UMK w Toruniu, specjalista w dziedzinie aparatury radioastronomicznej. Do zespołu zgłosiło się już kilka instytucji zainteresowanych ewentualnym wykorzystaniem zegara. Jest wśród nich m.in. Główny Urząd Miar i Wag.
Start na cześć Heweliusza Uroczysta inauguracja zegara odbędzie się w gdańskim kościele św. Katarzyny w piątek, kiedy to przypada święto tej patronki, sprawującej pieczę m.in. nad bibliotekarzami, studentami i uczonymi.
Na inaugurację złożą się m.in. msza ku czci świętej koncelebrowana przez abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego oraz uroczysty przemarsz rektorów i dziekanów gdańskich szkół wyższych.
Piątkowa ceremonia będzie częścią celebrowanych od początku roku obchodów 400-lecia urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.
Gdański kościół św. Katarzyny jest byłym kościołem parafialnym Jana Heweliusza. Astronom został pochowany w tej świątyni, a miejsce jego pochówku oznaczono - zachowaną do dziś, a pochodzącą z 1659 r. - płytą nagrobną.
W sfinansowaniu prac nad zegarem naukowcom pomagało miasto Gdańsk oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP