czas

czas

Tysiące lat temu było Mega Czad, teraz jest tylko Czad

Było większe od obecnie największego jeziora na Ziemi i rozciągało się na powierzchni ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dziś jezioro Czad - bo o nim mowa - jest o wiele mniejsze. O świetności potężnego akwenu przypominają nam zdjęcia satelitarne, na których widać starożytne linie brzegowe.

Ziemia spowalnia, a my zyskujemy dłuższy dzień

Wydaje się, że każdy rok mija szybciej niż poprzedni, jednak astronomowie udowodnili, że dni stają się coraz dłuższe. Wpływają na to pływy morskie, poziom oceanów i siły elektromagnetyczne.

Zbliża się zmiana czasu. Skąd się wzięła?

W ostatnią niedzielę października cofniemy wskazówki zegarków o godzinę i razem z nami zrobi to mniej niż połowa krajów na świecie. Ze zmiany czasu, tylko w tym roku, zrezygnowały Turcja, Urugwaj, Azerbejdżan i Haiti.

Jet lag. Jak sobie z nim radzić?

Rozpoczął się sezon wakacyjny. Wiele osób czeka długa podróż samolotem. Z kilkugodzinnym lotem wiąże się tak zwany jet lag - zespół nagłej zmiany strefy czasowej.

2015 rok będzie o sekundę dłuższy

W tym roku świat otrzyma jedną dodatkową sekundę. Do zmiany czasu dojdzie 30 czerwca. Tego dnia zegary pokażą 23:59:60 czasu UTC (Uniwersalny Czas Koordynowany).

Dzisiejszej nocy spaliśmy dłużej. "Jaki to ma sens?"

- Jeżeli setki pociągów dzisiaj w nocy będą musiały stanąć tylko po to, by wyregulować się względem naszych zegarków, a tak naprawdę my i tak przestawiamy czas, to jaki to ma sens - powiedział w sobotę, 25 października, Jerzy Rafalski w rozmowie z Michałem Sznajderem z TVN24 Biznes i Świat. Astronom nie ukrywa swojej niechęci do idei zmiany czasu i zauważa, że większą oszczędnością byłaby np. wymiana żarówek.

Hiszpanie chcą cofnąć zegary o godzinę. 71 lat byli w złej strefie czasowej

Hiszpański parlament chce wnioskować o oficjalną zmianę czasu. Chodzi o przypisanie kraju do strefy czasu uniwersalnego - tej samej, w której znajdują się sąsiednia Portugalia i Wielka Brytania. Zdaniem polityków cofnięcie zegarków o godzinę pozwoliłoby Hiszpanom dostroić rytm życia do naturalnego cyklu dziennego.

W nocy przestawiliśmy zegarki. Spaliśmy godzinę krócej

W nocy przesunęliśmy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Jak się okazuje, skrócony czas na sen to nie jedyny skutek zmiany czasu z zimowego na letni. Japończycy podają, że dzięki niej liczba ulicznych kradzieży spada o 10 proc. Brytyjczycy uważają zaś, że przez zmianę czasu ich dzieci są zdrowsze. Z kolei zdaniem Amerykanów zwiększa ona ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 10 proc.