Japońska firma pracuje nad projektem windy kosmicznej. Jeśli plany badaczy dojdą do skutku, to pierwsze osoby będą mogły pojechać na stację kosmiczną w 2050 roku.
Firma ma w planach zbudowanie windy, która w połowie XXI wieku wyniesie ochotników w przestrzeń kosmiczną. W planach podnośnik ma przemieszczać się z prędkością 200 km/h na wysokość orbity geostacjonarnej, czyli na wysokość 36 tys. km. Winda dotrze do celu w około osiem dni.
Przystanek stacja kosmiczna
Trzydziestu pasażerów będzie podróżować wzdłuż kabla, którego całkowita długość będzie wynosić 96 tys. km. Możliwe, że winda będzie napędzana za pomocą silnika liniowego magnetycznego, czyli tak, jak istniejąca obecnie kolej magnetyczna. "Turyści" wysiądą na stacji, na której znajdować się będą lokale mieszkalne oraz przestrzeń laboratoryjna. Źródłem energii zasilającej stację, będzie słońce.
Przeszkody
Głównym problemem jest wytworzenie odpowiednio mocnego, ale i lekkiego materiału do stworzenia tak długiego kabla. Inżynierowie pracujący przy projekcie wytworzyli małe struktury cylindryczne, tak zwane nanorurki węglowe.
- Wytrzymałość tego kabla jest prawie sto razy większa, niż zrobionego ze stali - powiedział Yoji Ishikawa, kierujący badaniem. - W tej chwili nie możemy stworzyć kabla dłuższego niż trzy centymetry, ale sądzimy, że z tym problemem uporamy się do 2030 roku - dodał.
Naukowcy muszą również znaleźć sposób, żeby wytwarzać ten materiał taniej.
Winda bardziej opłacalna
Powstanie windy kosmicznej może zwiastować koniec ery rakiet. Szacuje się, że eksploatacja dźwigu będzie dużo tańsza. Wyniesienie ładunków poprzez tradycyjny pojazd kosmiczny kosztuje około 22 tys. dolarów za kilogram. W przypadku windy koszt kilograma dostarczonego na orbitę, wynosiłby około 200 dolarów.
Turystyka kosmiczna
Naukowcy mają również nadzieję, że winda przyniesie inne korzyści, między innymi za pomocą tego urządzenia będzie można dostarczać na Ziemię duże ilości energii słonecznej. Dodatkowo podróże w kosmos mogą stać się komercyjne.
Nad windą kosmiczną pracują naukowcy z japońskiej firmy Obayashi Corporation.
Autor: mab/mk / Źródło: space.com, abc.net.au
Źródło zdjęcia głównego: NASA