Temperatura w okolicach 30 st. C, którą będziemy mieć w Polsce w najbliższych dniach, zachęca do wyjazdu nad wodę i kąpieli. Tym bardziej że temperatura wody jest mniej więcej o 10 stopni niższa niż temperatura powietrza. Pamiętajmy jednak, że woda to groźny żywioł, którego nie można lekceważyć.
Temperatura wody jest jednym z ważnych czynników wpływających na nasze wakacje. Bo co z tego, że jest gorąco, jeżeli woda jest lodowato zimna i nie da się do niej wejść.
Ciepła woda w Bałtyku
Obecnie jednak temperatura w akwenach jest dość wysoka, podobnie jak ta na powietrzu. Woda w Bałtyku w jednym miejscu nawet przekracza 20 stopni. W Świnoujściu ma ona 20,1 st. C. W pozostałych regionach temperatura wody wynosi około 19 st. C. Plażowicze chcący się wykąpać we Władysławowie wejdą do wody mającej 19,8 st. C, a w Gdyni - do takiej o temperaturze 19,4 st. C. Najchłodniej jest w Kołobrzegu i Ustce, gdzie temperatura Bałtyku ledwo przekracza 16 stopni.
Cieplejsza w jeziorach
Jeziora zazwyczaj są cieplejsze niż morze, bo są znacznie mniejsze i woda w nich szybciej się nagrzewa. Obecnie jednak temperatura w tych akwenach jest bardzo podobna do tej w Bałtyku. Najcieplej jest w jeziorach Jeziorak i Dadaj (oba w woj. warmińsko-mazurskim), gdzie temperatura przekracza 21 st. C. 20,7 st. C jest w wodach jeziora Morzycko (woj. zachodniopomorskie), a 20,6 st. C w Jeziorze Powidzkim i w Gople. W większości zbiorników temperatura waha się w okolicach 19-20 stopni. Najchłodniej jest w Łebsku (17,4 st. C) w woj. pomorskim i w Hańczy (17,9 st. C) w woj. podlaskim.
Łatwo o tragedię
Ciepło sprawia sprawia, że chętniej wchodzimy do wody. Warto się jednak zastanowić, zanim podejmiemy taką decyzję. Z pozoru bezpieczna i przyjemna zabawa w wodzie może skończyć się dramatem. Od 16 kwietnia 2016 roku Komenda Główna Policji odnotowała 264 zgony w wyniku utonięć. W większości przypadków tragedie te były do uniknięcia.
Tylko wyznaczone kąpieliska
Jak uniknąć tragedii? Wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek. Przede wszystkim należy kąpać się w przeznaczonych do tego miejscach. Kąpieliska są wyznaczone w konkretnym celu. Jeśli dany teren jest sprawdzony i bezpieczny, można się w nim kąpać. Dla własnego dobra powinniśmy unikać wchodzenia do wody na dzikich plażach lub w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Na takich obszarach nie powinno się także skakać do wody, zwłaszcza na główkę. Gdy nie znamy dna, nie wiemy, co czai się na nas pod wodą. Aby uniknąć kalectwa lub śmierci, lepiej nie wskakiwać do nieznanego akwenu.
Zastanów się dwa razy
Ważne jest także, by nie wchodzić do wody po alkoholu i innych używkach. Po tego typu środkach najczęściej chcemy się popisać i wydaje nam się, że nasze możliwości są nieograniczone. Może to prowadzić do brawurowych zachowań, które często skutkują tragedią.
Do wody nie wolno także wchodzić bezpośrednio po jedzeniu lub po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Wiadomo, że wskoczenie do wody, żeby szybko się ochłodzić, kusi. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Gdy temperatura w cieniu wynosi około 30 st. C, na słońcu jest znacznie wyższa. Nagłe wejście do wody, która jest o wiele chłodniejsza od temperatury otoczenia, może skutkować wstrząsem termicznym. Do wody najlepiej wchodzić powoli, oswajając ciało z jej temperaturą.
Niebezpieczny żywioł
Woda to żywioł, którego nie należy lekceważyć. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy chcemy wypłynąć dalej od brzegu lub gdy kąpią się nasze dzieci. Maluchy mogą mieć kółka lub dmuchane rękawki, a dorośli materac, który pomaga utrzymać się na powierzchni wody, jednak prąd w każdej chwili może nas porwać niezależnie od ekwipunku. Gdy znajdziemy się daleko od brzegu i nie będziemy mogli wrócić, łatwo dostać ataku paniki, a po długotrwałym wysiłku także skurczu, co również może skończyć się tragicznie.
Zobacz, jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk.
Autor: zupi/jap / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, RCB