Szcz膮tki nieznanego wcze艣niej gatunku dinozaura odkryli naukowcy na Atakamie, czyli najbardziej suchej pustyni na 艣wiecie. 呕y艂 miliony lat temu po艣r贸d bujnej ro艣linno艣ci.
Zesp贸艂 naukowc贸w pod kierownictwem chilijskiego geologa Carlosa Ar茅valo odkry艂 szcz膮tki dinozaura Arackar licanantay, co w j臋zyku kunza oznacza "ko艣ci Atakamy". To jeden z przedstawicieli tytanozaur贸w. Jego ko艣ci znaleziono 75 kilometr贸w na po艂udnie od miasta Copiap贸, po艂o偶onego na skraju pustyni.
- Mogli艣my stwierdzi膰, 偶e to nowy gatunek ze wzgl臋du na cechy szczeg贸lne kr臋g贸w, poniewa偶 ma on pewne otwory obok cz臋艣ci, w kt贸rych przechodzi uk艂ad nerwowy. Brakuje mu r贸wnie偶 niekt贸rych p艂ytek w kierunku tylnej cz臋艣ci kr臋g贸w, kt贸re u innych tytanozaur贸w s膮 superrozwini臋te - m贸wi艂 Alexander Vargas, paleontolog z Uniwersytetu Chilijskiego.
呕y艂 66-80 milion贸w lat temu
Znaleziony w Chile dinozaur mia艂 ma艂膮 g艂ow臋, d艂ug膮 szyj臋 oraz ogon, a tak偶e niezwykle p艂aski grzbiet w por贸wnaniu z innymi przedstawicielami tytanozaur贸w. Ostatnie badania paleontologiczne sugeruj膮, 偶e 偶y艂 w艣r贸d kwitn膮cych ro艣lin, paproci i palm w okresie kredy oko艂o 66-80 milion贸w lat temu. Obecnie Atakama wygl膮daj ca艂kowicie inaczej, jest sucho, gor膮co, wsz臋dzie le偶y piach, a deszcz nie pojawia si臋 od stu lat.
- Tytanozaury to grupa zauropod贸w, co oznacza, 偶e s膮 to czworono偶ne, ro艣lino偶erne dinozaury z d艂ug膮 szyj膮 i ma艂膮 g艂ow膮. Tytanozaury s膮 jednymi z najwi臋kszych zwierz膮t l膮dowych, kt贸re 偶y艂y na naszej planecie - powiedzia艂 Alexander Vargas.
Szcz膮tki dinozaura pojawi膮 si臋 w Muzeum Historii Naturalnej Chile, cho膰 obecnie jest ono zamkni臋te z powodu ogranicze艅 zwi膮zanych z koronawirusem.
Autor: anw / 殴r贸d艂o: Reuters
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Ponad 700 stra偶ak贸w walczy z po偶arem Greer Fire, jaki p艂onie na p贸艂nocnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogie艅 strawi艂 ju偶 ponad osiem tysi臋cy hektar贸w terenu. W regionie obowi膮zuj膮 lokalne stany wyj膮tkowe. S艂u偶by ewakuuj膮 mieszka艅c贸w najbardziej zagro偶onych teren贸w.
Tysi膮ce hektar贸w w聽ogniu. Og艂oszono stan wyj膮tkowy
Rozleg艂e zalania, zniszczone budynki oraz ewakuacja pasa偶er贸w poci膮gu TGV - to skutki burzy, kt贸ra w poniedzia艂ek nawiedzi艂a miasto Tonneins na po艂udniu Francji. Og贸艂em lokalne s艂u偶by przeprowadzi艂y ponad 100 interwencji. Niebezpieczna aura ma utrzyma膰 si臋 nad regionem tak偶e dzisiaj.
Poci膮g stan膮艂 po聽ulewie. Ewakuowano ponad 500 pasa偶er贸w
Mikroplastik mo偶e zak艂贸ca膰 dzia艂anie uk艂adu odporno艣ciowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cz膮stki tworzyw sztucznych, kt贸re trafi膮 do uk艂adu oddechowego, os艂abiaj膮 dzia艂anie obecnych w p艂ucach makrofag贸w - kom贸rek poch艂aniaj膮cych patogeny. Zaburzenia w ich pracy wp艂ywaj膮 nie tylko na p艂uca.
Wdychamy je codziennie. Mog膮 by膰 szkodliwe dla ca艂ego organizmu
W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprz膮tanie po przej艣ciu tornada. 呕ywio艂 wyrz膮dzi艂 spore zniszczenia na lotnisku, kt贸re jest kluczowe dla us艂ug transportu medycznego. Jak donosz膮 ameryka艅skie media, silny wiatr podnosi艂 艣mig艂owce i rzuca艂 nimi jak zabawkami.
Tornado zdewastowa艂o lotnisko. Nagrania
Ulewne opady deszczu doprowadzi艂y do powstania gwa艂townych powodzi w mie艣cie Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych dom贸w za pomoc膮 ponton贸w. - Woda wdar艂a si臋 do ponad stu dom贸w - powiedzia艂 Neelufar Ahmad, jeden z mieszka艅c贸w.
Zalane domy i聽ulice. Ludzi ewakuowano za聽pomoc膮 ponton贸w
Co najmniej sze艣膰 os贸b zgin臋艂o na skutek ulew, kt贸re nawiedzi艂y po艂udniowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodzi艂o trzypi臋trowy blok mieszkalny - 偶ycia trzech mieszka艅c贸w nie uda艂o si臋 uratowa膰. Trwaj膮 poszukiwania jednej osoby.
Masy b艂ota osun臋艂y si臋 na聽budynek. Tragiczny bilans ulew
Rzeka Kuiseb pojawi艂a si臋 na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa r贸偶ne ekosystemy - "morze piask贸w" na po艂udniu i kamieniste bezdro偶a p贸艂nocy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia si臋 tylko na kilka miesi臋cy w roku, a czasami nie wida膰 jej wcale.
Rozdziela dwa r贸偶ne 艣wiaty, ale聽znika po聽kilku miesi膮cach
Choroby przenoszone przez komary egipskie mog膮 sta膰 si臋 endemiczne dla Europy. Wed艂ug bada艅 niemieckich i szwedzkich naukowc贸w, do 2060 roku na Starym Kontynencie b臋dzie dochodzi艂o do regularnych wybuch贸w epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadk贸w mo偶e wzrosn膮膰 nawet pi臋ciokrotnie.
Choroby tropikalne coraz cz臋stsze na聽po艂udniu Europy. Jeden winowajca
Co najmniej jedna osoba nie 偶yje, a dwie s膮 poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedzi艂a region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywo艂a艂y ekstremalne opady deszczu. Lokalne media poda艂y, 偶e swoje domy musia艂o opu艣ci膰 ponad 7500 os贸b.
Osuwisko zesz艂o niedaleko miejscowo艣ci Blatten w Szwajcarii. Oko艂o 100 os贸b, w tym tury艣ci, musia艂o zosta膰 ewakuowanych z uwagi na niebezpiecze艅stwo, jakie stwarzaj膮 spadaj膮ce ska艂y. W rejonie zamkni臋to tak偶e szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.
Masy ska艂 mog膮 spa艣膰 na聽wiosk臋. Ewakuacje, zamkni臋te drogi
Co najmniej 28 os贸b zgin臋艂o w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczy艂a si臋 przez 艣rodkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszka艅cy wielu miejscowo艣ci staraj膮 si臋 odnale藕膰 si臋 w nowej rzeczywisto艣ci, gdzie tysi膮ce dom贸w zosta艂o zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane s膮 na oko艂o miliard dolar贸w.
Miliardowe straty po聽burzach. "Praca naszego 偶ycia zosta艂a zniszczona"
Jak wykaza艂 zesp贸艂 europejskich naukowc贸w, zanieczyszczenie powietrza, g臋sta zabudowa oraz ograniczenie teren贸w zielonych w miastach zwi臋kszaj膮 ryzyko astmy zar贸wno u dzieci, jak i doros艂ych, nawet o ponad 10 procent.
Choroby odkleszczowe mog膮 u cz臋艣ci pacjent贸w wi膮za膰 si臋 z nietypowymi objawami - ostrzeg艂a WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, kt贸ra zauwa偶y艂a u siebie nag艂e wyczerpanie. Ustalenie, 偶e cierpi na borelioz臋, wymaga艂o konsultacji z r贸偶nymi lekarzami. Na jej sk贸rze nie pojawi艂 si臋 rumie艅 w臋druj膮cy, nie zauwa偶y艂a nawet samego ugryzienia.
Uk膮si艂 j膮 kleszcz. Nagle sta艂a si臋 "cieniem dawnej siebie"
Ostatnie dni przynios艂y w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczeg贸lnie istotne w tym roku, gdy ro艣liny zosta艂y os艂abione przez susz臋 i przeplatank臋 du偶ego ciep艂a i zimna. Jak opowiada艂 na antenie TVN24 meteorolog Micha艂 Brennek, przez zmiany klimatyczne w przysz艂o艣ci mo偶e czeka膰 nas wi臋cej takich kontrast贸w.
"Nowy klimat to聽jest w艂a艣nie klimat kontrast贸w"
Bociany wybudowa艂y gigantyczne gniazdo. Znajduje si臋 ono na budynku gospodarczym w p贸艂nocnej Hiszpanii, kt贸ry przechyli艂 si臋 pod jego ci臋偶arem. Jak poda艂y lokalne media, konstrukcja ma oko艂o dw贸ch metr贸w wysoko艣ci i mo偶e wa偶y膰 nawet ton臋.