Od początku września na grypę zachorowało ponad 2,5 miliona Polaków. W przypadku 15 osób choroba była śmiertelna. Wśród nich znalazła się 9-latka. Lekarze zaznaczają, że szczyt zachorowalności na grypę przed nami, ale na szczepienie nie jest jeszcze za późno. Materiał programu "Polska i świat".
Ta choroba zaczyna się nagle i może mieć naprawdę ostry przebieg. Grypa w Polsce zabiera życie kilku osobom tygodniowo - kolejny śmiertelny przypadek odnotowano w poniedziałek w szpitalu w Bielsku-Białej.
- Dostaliśmy zgłoszenie z powiatowej stacji sanepidu z Bielska-Bałej, że w szpitalu zmarła dziewięcioletnia dziewczynka, u której stwierdzono zakażenie wirusem grypy typu A - powiedziała Urszula Mendera-Bożek ze Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego. Dziewczynka nie cierpiała na żadne dodatkowe choroby.
Polacy się nie szczepią
Większość Polaków nie szczepi się przeciwko grypie. W poprzednim sezonie zrobiło to tylko cztery procent Polaków - Całe życie się nie szczepiłem i mam już te swoje lata i w związku z powyższym nie będę się szczepił - tłumaczą niektórzy z nich.
Od września na grypę zmarło 15 osób
Wiele osób obawia się złego samopoczucia po szczepieniu. Jak twierdzi Jarosław Pinkas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, faktycznie może się ono pojawić, ale jest to dobry znak. - Nawet jeżeli mamy po szczepionce objawy grypopoodobne, to trwają one niezwykle krótko i to świadczy o tym, że nasz organizm jest przygotowany do zwalczania tej infekcji. To jest taki pozytywny odczyn poszczepienny, powinniśmy być z niego zadowoleni - zaznaczył. Szczepionka ochroni nas przed najpoważniejszymi pogrypowymi powikłaniami - zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem płuc czy zapaleniem mięśnia sercowego. W pierwszym tygodniu lutego odnotowano niemal 200 tysięcy przypadków grypy i jej podejrzeń. 1103 osoby zostały skierowane do szpitala, dwie zmarły. Do niedzieli 16 lutego liczba zachorowań przekroczyła 200 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech. Od września na grypę zachorowało w Polsce prawie 2,5 miliona osób, a zmarło 15.
Jak chronić się przed grypą?
W sezonie pomoże regularne mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu i kaszlu jednorazową chusteczką lub kichanie w zgięcie łokcia. Najważniejsze jednak, żeby objawów nie bagatelizować.
- Musimy pamiętać, że grypę musimy wyleżeć, nie możemy jej przechodzić, nie możemy przychodzić do pracy zarażać inne osoby, bo po jakimś czasie mogą odezwać się powikłania pogrypowe - zaznaczyła Małgorzata Kapłan, rzecznik sanepidu w Szczecinie. O szczepieniu w pierwszej kolejności powinny pomyśleć osoby starsze, rodzice małych dzieci, cukrzycy i osoby cierpiące na choroby serca czy nerek.
- Jesteśmy przed pikiem chorobowym, my wiemy, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy mieli większą liczbę zachorowań. Mam nadzieję, że nie będziemy mieli większej liczby zgonów - powiedział Pinkas.
Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem, a na zaszczepienie się nie jest jeszcze za późno.
Autor: kw/map / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0) / KOMUnews