Same ćwiczenia nas nie odchudzą, nawet jeśli będziemy na siłowni wylewać siódme poty. Dlaczego? Ponieważ nasze ciało znakomicie zarządza dostępną energią i nie potrzebuje czerpać jej z kalorii, jakich dostarczamy np. nadprogramowym pączkiem zjedzonym w pracy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Okazuje się, że nasze ciało adaptuje się do zwiększonej aktywności fizycznej, niekoniecznie czerpiąc energię ze spożytych kalorii.
Eksperci mają na to dowody zdobyte podczas wnikliwych badań, których wyniki opisano na łamach magazynu "Current Biology".
Nie rezygnuj mimo wszystko
- Ćwiczenia są niezwykle ważne dla zdrowia - podkreślił Herman Pontzer z City University of New York. - To jest coś, co powtarzam każdemu, kto pyta mnie o stosunek do aktywności fizycznej i o to, czy moje badanie nie miało na celu demonizowania ich - podkreślił. - Dowodów na to, jak dobrze na ciało i umysł działa regularny wysiłek, jest mnóstwo - dodał.
Pontzer udowodnił jednak, że to dieta jest kluczowa w odchudzaniu.
- Moje badanie miało na celu wskazanie, że dieta jest kluczowym elementem. Szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy zredukować wagę i zapobiec powrotowi nadprogramowych kilogramów - wyjaśnił Pontzer.
Zakrojone na szeroką skalę badania porównawcze wykazały, że wydatek energetyczny osoby bardzo aktywnej jest zbliżony do wydatku osób mających siedzący tryb życia.
Zaskakujące wyniki
Pontzer przyznał, że najbardziej zaskakujące były wyniki uzyskane podczas badań w Tanzanii, gdzie analizował ludność plemienia Hadza, zamieszkującą północną część kraju.
- Ci ludzie są niezwykle aktywni. To łowcy i zbieracze, przemierzający codziennie spore odległości w poszukiwaniu jedzenia - podkreślił Pontzer. - Co ciekawe, ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne nie różniło się zbytnio od zapotrzebowania przeciętnego mieszkańca Europy czy Stanów Zjednoczonych, który miał siedzący tryb życia - dodał badacz. - To mnie zaciekawiło i skłoniło do zastanowienia się, jak aktywność fizyczna ma się do dziennego zapotrzebowania energetycznego - wyjaśnił.
Słaby ślad małego wydatku
By znaleźć odpowiedź Pontzer, zmierzył dzienny wydatek energetyczny i poziom aktywności u 300 kobiet i mężczyzn na przestrzeni jednego tygodnia. W zgromadzonych danych dało się zauważyć delikatny, ale wyraźny ślad, jaki w końcowym bilansie energetycznym "zostawiała" podjęta aktywność fizyczna.
Jednakże dalsze analizy wykazały, że ów wskaźnik przejawiał się jedynie w przypadku osób, których aktywność fizyczna była minimalna. W przypadku osób umiarkowanie aktywnych dzienne zapotrzebowanie było średnio tylko o 200 kcal wyższe względem najbardziej zasiedziałych osób. Osoby bardzo aktywne podczas treningów nie spalały ewentualnej nadwyżki spożytych kalorii.
Już się nie usprawiedliwisz
Wynika z tego, jak zauważył Pontzer, że nie możemy usprawiedliwić zjedzenia nadprogramowego pączka w pracy zaplanowanym na popołudnie treningiem, ponieważ ćwicząc, nasze ciało nie spożytkuje tych kalorii jako paliwa.
- Osoby bardzo aktywne wykorzystywały tyle samo energii, co osoby aktywne w umiarkowanym stopniu lub "lenie", które niewiele się ruszały - podkreślił Pontzer.
A my polecamy skupić się jednak na zdrowiu przypominając sobie co warto jeść, aby nie chorować
Autor: stella/rp/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock