Mimo chmur, które od czasu do czasu przysłaniały niebo, udało się Wam uchwycić Pełnię Żniwiarzy. Zdjęcia z całej Polski otrzymaliśmy na Kontakt 24.
"Chmury skradły księżyc żniwiarzom" - napisała Reporterka 24 Jaga. "Mam go!" - odpowiedziała panibożenka. "Gęsta warstwa chmur szybko zniknęła, mimo że szczelnie pokrywała niebo. Widocznie Pełnia ma swoją moc. A księżyc, mimo iż dalej od ziemi, ukazał pogodne oblicze" - przyznała potem Jaga.
Pełnia Księżyca Plonów
Wrześniowa pełnia jest nazywana Pełnią Żniwiarzy. Nazwa wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki.
Uważa się, że pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów. Spowodowane jest to tym, że Księżyc wschodzi w momencie, gdy Słońce zapada. Dlatego odbija maksymalnie dużo światła słonecznego, nadto przesuwa się całą noc nad horyzontem. Jej inne nazwy to Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc. W Polsce Księżyc swoje pełne oblicze ukazał 14 września o godzinie 6.35.
Nie tylko plony
Również na 13 września przypadła Pełnia Mikroksiężyca. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znalazł się w większej odległości od Ziemi - średnio około 382 tysięcy kilometrów. Ze względu na większą odległość, Księżyc wydawał się mniejszy i nieco mniej jasny. Przeciwieństwem tego zjawiska jest Superksiężyc, kiedy satelita znajduje się szczególnie blisko Ziemi.
Autor: ak/kab / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Pestka 112Tychy, Jaga_/Kontakt 24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.
Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin
Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.
2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy
IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi i gęstą mgłą. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.
Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki
Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.
25 miejscowości znalazło się pod wodą
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed złą jakością powietrza. Alerty mają obowiązywać przez całą środę. W tym czasie zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej poza domem, a także wietrzenia pomieszczeń. Także na Podkarpaciu jakość powietrza jest w środę zła.
Małopolski urząd marszałkowski wydał ostrzeżenia. Dziś lepiej nie wychodzić z domów
Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.
Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- BBC, La Stampa, TVN24.pl
Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.
Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA
Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.
"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu
Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.
Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania
Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.
Tak płonął rosyjski statek kosmiczny
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- TASS, Live Science, TVN24.pl
Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.
Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej
Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
W weekend Bawarię zasypał śnieg. W Monachium w dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu komunikacji publicznej, a regularny ruch na kolei nie został jeszcze przywrócony. Z zakłóceniami liczyć się muszą również pasażerowie głównego lotniska w mieście. Do paraliżu komunikacyjnego krytycznie odniosły się poniedziałek związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn.
Sypnęło śniegiem, szczególnie w południowej części kraju. Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku opadami blisko 300 razy. Część domów nadal nie ma prądu. Również na Śląsku sytuacja pogodowa była trudna. Przeprowadzono tam kilkadziesiąt interwencji.
Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków
Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.
Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu
Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.
Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.