Liposukcja to odsysanie tłuszczu z różnych miejsc ciała. Zabieg nie zastępuje diety i ćwiczeń, a jedynie je wspomaga. - To jest sposób na wyrzeźbienie sylwetki - mówi Sebastian Kołodziej, specjalista medycyny estetycznej. Ile czasu trwa zabieg i jak przebiega? Kto nie może poddać się liposukcji?
Wokół liposukcji przez lata narosło mnóstwo mitów. Najpopularniejszy mówi o tym, że to zabieg odchudzający dla leniwych. W ciągu kilku godzin pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej i problem nadwagi mamy z głowy. - Nic bardziej mylnego - tłumaczy Sebastian Kołodziej, specjalista medycyny estetycznej.
- To sposób na wyrzeźbienie sylwetki. Dlatego, jeśli ktoś mówi, że chciałby schudnąć 10 kg lub mieć w talii mniej o 10 cm, to nie jest pacjent, który powinien być poddany tego typu zabiegom - mówi lekarz.
Dla kogo liposukcja?
Liposukcja to element walki o lepszą sylwetkę.
- Jest to zabieg dla pacjentów, którzy wcześniej stosowali dietę, uprawiali sport i mimo wszystko pozostają u nich obszary, z których nie są zadowoleni - wyjaśnia Kołodziej.
Te newralgiczne obszary są usuwane właśnie za pomocą liposukcji. Jest to kolejny etap w rzeźbieniu sylwetki.
Jak wygląda zabieg?
Liposukcję wykonuje się w pełnej narkozie i wtedy taka operacja trwa do dwóch godzin. Można też zdecydować się na znieczulenie miejscowe i wtedy może trwać nawet 3-4 godziny.
Kiedy mamy do czynienia ze znieczuleniem miejscowym, pacjent jest w pełni świadomy i współpracuje z lekarzem.
Niektórzy pacjenci odmawiają miejscowego znieczulenia, bo ból jest dla nich do zniesienia.
- To jest tak, jak z wizytą u stomatologa, jednych nie boli bez znieczulenia, a drudzy muszą być znieczuleni - opowiada ekspert.
Przeciwwskazania
Liposukcji nie mogą być poddawane osoby, u których rany po zabiegu będą się trudno goić, czyli wieloletni cukrzycy lub cierpiący na zaburzenia krzepnięcia krwi.
Zabiegowi nie mogą być też poddawane kobiety w ciąży, karmiące lub te, które planują zajść w ciążę w najbliższym czasie.
Autor: mar/jap / Źródło: DDTVN