Francuski instytut medycyny kosmicznej poszukuje chętnych do badań nad wpływem nieważkości na organizm człowieka. Eksperyment będzie polegał na leżeniu przez 60 dni w łóżku. Ochotnicy dostaną za to 16 tysięcy euro. Koordynator badań jednak ostrzega, że nie jest to takie łatwe.
Naukowcy z francuskiego instytutu medycyny kosmicznej ogłosili nabór na niespotykane stanowisko pracy.
Oferta brzmi jak prawdziwa praca marzeń. Będzie polegała na leżeniu w łóżku przez 60 dni. Pensja to 16 tysięcy euro.
Praca dla młodych, zdrowych mężczyzn
Poszukiwani są młodzi, zdrowi i wysportowani mężczyźni, którzy będą skłonni leżeć na plecach w łóżku przez dwa miesiące i zupełnie nic nie robić. Taki eksperyment jest potrzebny do zbadania efektów mikrograwitacji, czyli stanu pozornej nieważkości. Dla naukowców z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii to poważna kwestia.
Zostaną wybrane 24 osoby. Muszą to być zdrowi i wysportowani mężczyźni w wieku 20-45 lat, którzy nie palą, nie mają żadnych alergii i posiadają wskaźnik BMI pomiędzy 22 a 27. Ochotnicy zostaną poddani testom dwa tygodnie przed eksperymentem i dwa tygodnie po nim.
Cel badań
- Celem badań jest to, aby odtworzyć nieważkość z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - powiedział francuskiemu portalowi "20 Minutes" dr Arnaued Beck, który koordynuje badaniami. - Podczas pierwszych dwóch tygodni nasi naukowcy zrobią wszystkie serie testów i pomiarów na ochotnikach. Później nastąpi 60-dniowy okres, podczas którego oni muszą pozostać w łóżku, z głową nieco pochyloną do dołu, o mniej niż sześć stopni - wytłumaczył naukowiec.
To wszystko w imię nauki. Naukowiec ostrzega jednak, że ta praca jest trudniejsza niż się wydaje. Pracownik będzie musiał jeść, myć się i wykonywać wszystkie niezbędne czynności podczas leżenia w łóżku. Podczas wykonywania wszystkich czynności przynajmniej jedno ramię cały czas musi dotykać łóżka lub jego ramy.
Wpływ eksperymentu na zdrowie
Ostatnie dwa tygodnie zostaną poświęcone na odzyskiwanie sił i przechodzenie kolejnych testów, niezbędnych do ustalenia konsekwencji nieschodzenia z łóżka przez dwa miesiące.
Dr Beck powiedział, że badania mają na celu określenie szkodliwego wpływu długotrwałej nieważkości na organizm ludzki i znalezienie sposobu na jego zwalczanie.
- W pewnych warunkach system sercowo-naczyniowy jest uszkodzony i jest niezdolny do takiego wysiłku, jak przed eksperymentem. My nawet widzimy większą tendencję do spadków ciśnienia krwi i zawrotów głowy - powiedział naukowiec.
Tak jak astronauci, którzy spędzili długi okres czasu w Kosmosie, uczestnicy badań będą mieli do czynienia z utratą mięśni w dolnej części ciała i spadkiem gęstości kości. Będą także mieli problemy ze staniem.
Ostatnio dwóch astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyło kosmiczny spacer i zgubiło fragment materiałowej osłony portu dokującego:
Takich widoków można pozazdrościć. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA stworzyli niezwykły timelapse, który ukazuje piękno naszej planety:
Autor: AP/aw / Źródło: theguardian.com