Zalążek trąby powietrznej, czyli lej kondensacyjny pojawił się we wtorek po południu na Śląsku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania tego zjawiska z Żor i z miejscowości Brzeźce koło Pszczyny. Widać, jak lej się obraca.
Jak przekazał synoptyk i prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, na południu kraju obecne jest wilgotne powietrze i występują przelotne opady deszczu. Nie pojawiają się burze, ale w tym powietrzu utworzyły się cumulonimbusy, czyli burzowe chmury.
Ponadto na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu mamy do czynienia z pozostałością frontu atmosferycznego, który w ciągu ostatnich dni przyniósł burze i ulewy. Jak podkreślił Wasilewski, w takich warunkach mógł powstać zalążek trąby powietrznej.
Zalążek trąby powietrznej na Śląsku
Takie zjawisko zostało zaobserwowane we wtorek po południu na Śląsku. Widać je na zdjęciu z miejscowości Brzeźce koło Pszczyny, które otrzymaliśmy na Kontakt 24.
O utworzeniu się trąby powietrznej można mówić dopiero, gdy jej zalążek, czyli lej kondensacyjny, dotyka ziemi.
Jak powstaje trąba powietrzna
Jak powstaje trąba powietrzna? Początkowo od podstawy chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa, rozwija się lej kondensacyjny, czyli kolumna w kierunku ziemi. Nazywa się go także tubą. Dochodzi do niego, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości następuje uskok wiatru i ten prąd zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna w nim zaczyna się skraplać. Jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, to może utworzyć się trąba powietrzna.
- Często jest tak, że jeszcze po upałach prądy wnoszące (ruch powietrza z dołu do góry) mogą być silne, ponieważ powierzchnia ziemi jest nagrzana - tłumaczył synoptyk i prezenter tvnmeteo.pl.
Autor: ps/dd / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Brzeźce dla Was/Kontakt 24