Łazik Perseverance dostarczył 62 zdjęcia, na których widać go razem z dronem Ingenuity. Ze zdjęć powstało jedno, wspólne selfie. Pierwszy lot Ingenuity jest zaplanowany na najbliższą niedzielę.
Należący do NASA łazik marsjański Perseverance zrobił 62 zdjęcia z helikopterem Ingenuity. Te zostały połączone w jedno selfie. Urządzenia znajdowały się w odległości około czterech metrów od siebie. Zdjęcia powstały 6 kwietnia, w 46 dniu misji.
Perseverance mógł wykonać zdjęcia dzięki kamerze zwanej WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering), będącej częścią instrumentu SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals). Jest umieszczona na końcu robotycznego ramienia łazika.
Z 62 pojedynczych zdjęć wykonano krótki materiał wideo. Łazik najpierw "patrzy" na drona, a następnie kieruje się prosto w kamerę.
Na 30 sekund
Gdy nadejdzie właściwy moment, zespół prześle łazikowi instrukcje dotyczące lotu, które następnie zostaną przekazane do Ingenuity. O dokładnej godzinie lotu zadecyduje kilka czynników, takich jak warunki pogodowe panujące na Marsie. Planowo do pierwszej próby operacji ma dojść 11 kwietnia.
Dron rozpędzi swoje wirniki do ponad 2,5 tysiąca obrotów na minutę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podejmie próbę startu. Wzniesie się z prędkością około jednego metra na sekundę, a następnie na około 30 sekund zawiśnie na wysokości trzech metrów nad powierzchnią. Następnie Ingenuity opadnie i znów osiądzie na powierzchni Marsa.
Kilka godzin po pierwszym locie, Perseverance prześle pierwszy zestaw danych inżynieryjnych dotyczących lotu Ingenuity a także zdjęcia i filmy z kamer nawigacyjnych. Na podstawie tych informacji zespół będzie określał, czy pierwszy pozaziemski lot zakończył się sukcesem. Wyniki mają być omówione na specjalnej konferencji, zorganizowanej jeszcze tego samego dnia.
Cel misji
Kluczowym celem misji Perseverance jest astrobiologia. Łazik ma szukać dowodów na występowanie życia mikrobiologicznego miliony lat temu. Jako pierwsze urządzenie wysłane na Marsa, zbierze i przechowa próbki skał i pyłu planety. Informacje, które dostarczy, mają posłużyć w przyszłości ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.
Kolejne plany NASA zakładają współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną. Agencje skupią się na odebraniu próbek pozyskanych przez Perseverance, a także dostarczenie ich na Ziemię.
Autor: kw/dd / Źródło: mars.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS