Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił, w dużym zbliżeniu, fragment kosmicznej Galaktyki Igła. Stanowi ona cenne źródło odniesienia dla badaczy kosmosu zgłębiających tajniki Drogi Mlecznej, bowiem w dużym stopniu przypomina galaktykę, w której żyjemy.
To przepiękne zdjęcie pokazuje fragment NGC4565, galaktyki odkrytej w 1785 roku przez Williama Herschela. Galaktyka Igła, bo tak często się ją nazywa, leży w odległości około 40 mln lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Warkocza Bereniki. Z Niebieskiej Planety widać ją wyłącznie jako bardzo wąską smugę gwiazd, stąd też jej przydomek.
Podobna do Drogi Mlecznej
NGC4565 jest dla astrofizyków cennym źródłem wiedzy nie tylko o niej samej, lecz także o Drodze Mlecznej - galaktyce, w której żyjemy. Obie są bowiem tzw. galaktykami spiralnymi, a więc dużymi układami gwiazd, pyłu, gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii, które mają postać dysku ze spiralnymi ramionami.
Jak podkreślają badacze NASA, na nowym zdjęciu NGC4565 widać kilka cech łączacych ją z Drogą Mleczną, m.in. ciemne "kokardy" międzygwiazdowego pyłu, które blokują światło wydobywające się z ich galaktycznych rdzeniów.
Autor: map/mj / Źródło: accuweather.com, nasa