Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.
Teleskop Hubble'a uchwycił wiele niezwykłych zjawisk w kosmosie. Od 23 lat, krążąc po orbicie okołoziemskiej przesłał naukowcom fenomenalne zdjęcia, poszerzając ich wiedzę.
Kosmiczne "przytulenie"
Najnowsze zdjęcie przedstawia dwie różne galaktyki - spiralną i soczewkową. Jasny punkt w środku zdjęcia, który naukowcy nazwali ESO 576-69, sprawia że zdjęcie jest wyjątkowe. To dawne jądro galaktyki spiralnej, które zostało rozproszone przez siły pływowe, jakie działają w epicentrum wydarzenia.
Zderzenie jest widowiskowe dzięki specyfice kształtów galaktyk - spiralnej i soczewkowej. To właśnie dlatego zdjęcie wydaje się być w technice 3D.
- Wyglądają, jakby się obejmowały - skomentował zdjęcie Luca Limatola, naukowiec NASA którego praca opiera się na danych z Teleskopu Hubble'a.
Straty minimalne
Takie kolizje są częstym zjawiskiem w ewolucji galaktyk. Rozmiary widzialnego wszechświata mierzy się w miliardach lat świetlnych. Większość galaktyk ma rozmiary od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy lat świetlnych, a odległości między gwiazdami w galaktykach mierzy się w latach świetlnych.
Ponieważ same w sobie nie są ciałami sztywnymi, a ciała niebieskie znajdujące się na ich obrzeżach są słabo związane siłami grawitacyjnymi z pozostałą częścią galaktyki. Gdy galaktyki zbliżą się do siebie, przyciąganie grawitacyjne przyciąga je ku sobie. Bliższe części galaktyk przyciągają się silniej, a dalsze słabiej. Najpowszechniejsze są zderzenia małych galaktyk satelitarnych z dużymi galaktykami spajającymi grawitacyjnie grupę.
Autor: mb//tka / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA