Kilkadziesiąt tysięcy osób zgłosiło się do wzięcia udziału w zajęciach jogi i medytacji podczas Międzynarodowego Dnia Jogi w kolebce tej dyscypliny - Indiach. Międzynarodowy Dzień Jogi obchodzony jest także w Polsce. 24-godzinna sesja jogi będzie okazją do pobicia Rekordu Guinnessa.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Już o 8.30 na warszawskim Polu Mokotowskim zebrały się tłumy joginów i joginek, żeby wspólnie z miłośnikami tego sportu na całym świecie bić Rekordu Guinnessa. Sesje treningowe będą odbywały się cały dzień. Organizatorzy zapraszają na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży, dzieci, seniorów. Coś la siebie znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Po ćwiczeniach będzie można pomalować ciało henną, zjeść wegańskie potrawy, kupić naturalne kosmetyki.
21 czerwca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Jogi decyzją ONZ. Polską część obchodów objął patronatem ambasador Republiki Indii Ajay Bisaria. "- oga spotyka się z coraz większym entuzjazmem, a niedzielne wydarzenie będzie z pewnością największym w skali całej planety. Ogromna rzesza ludzi weźmie udział w pokazach jogi, które odbywać się będą na całym świecie" - mówi ambasador. Jak dodał, ćwiczyć będą mieszkańcy 250 miast w 192 krajach na całym świecie. W Polsce swój akces zgłosiły 22 miasta. W akcji biorą też udział m.in. Nowy Jork, Londyn i Sydney. - A zatem Warszawa staje się częścią fenomenu o zasięgu globalnym. W Indiach będzie to wielkie wydarzenie, spodziewamy się, że w sercu New Delhi ćwiczyć będzie 35 tysięcy osób, a swój udział zapowiedział premier Indii - podkreśla ambasador.
Jak ćwiczą w Indiach
Tymczasem w centralnym punkcie stolicy New Delhi tłumy zebrały się już w piątek, aby uprawiać jogę pod czujnym okiem premiera Narendry Modi, który jest jej miłośnikiem. Dlatego właśnie w zeszłym roku wystąpił on do ONZ z wnioskiem o ustanowienie 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi.
- To najdłuższy dzień w roku. Letnie przesilenie w kontekście jogi to dzień, w którym nasza planeta pobiera najwięcej energii ze słońca - powiedział Asoke Kumar Mukerji z ONZ.
Zachód pokochał jogę
Jogę ćwiczą milionerzy i celebryci, ale również ponad 200 milionów zwykłych ludzi na całym świecie. Niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu i przekonań politycznych. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, szukamy drogi do poczucia wewnętrznej równowagi. I właśnie ta filozofia zyskuje tak wielką popularność.
- Pierwszym krokiem do uprawiania jogi jest poznanie "instrukcji obsługi" własnego ciała. Trzeba nauczyć się jak należy siedzieć, jak oddychać, jak zarządzać samym sobą. Chodzi o to by uzyskać optymalne połączenie funkcjonowania i doświadczania każdej chwili swojego życia. To jest właśnie nauka jogi - powiedział Sadhguru, znany instruktor. - To nie ma związku z żadną religią. Każda istota ludzka ma prawo żyć w zgodzie ze sobą, bez względu na wiarę.
Poszukiwanie równowagi
- Przywódcy krajów rozmawiają o wojnach i podbojach, ale rzadko kiedy 177 państw przemawia jednym głosem na temat samopoczucia człowieka. Dzięki takiej postawie wiele może się zmienić - powiedział Sadhguru, znany instruktor jogi. Dodał też, że już najwyższy czas, aby ludzie zaczęli szukać wewnętrznego spokoju oraz równowagi ciała i duszy, zamiast pożądać rzeczy materialnych.
- W niedzielę rano, gdy przyjdziesz zobaczyć obchody Międzynarodowego Dnia Jogi, przekonasz się, że nie będzie tam drogiego sprzętu gimnastycznego. Jedynie 250 osób praktykujących na kawałku prześcieradła na środku miejskiego placu. I to jest właśnie ta prostota, która łączy bardzo szeroki sens polityczny ze zrównoważonym stylem życia - jednym z celów przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na konsumpcyjny styl życia, który szkodzi środowisku, oraz pokazanie drogi do zmiany swojego życia, tak by żyć w zgodzie ze światem - dodał Kumar Mukerji.
Joga jest powszechnie uważana za "nieśmiertelny kulturowy produkt eksportowy" narodu, którego historia sięga 2700 lat p.n.e
Coś dla duszy i coś dla ciała
- Celem praktyki jest po pierwsze rozwój duchowy i moralne życie. Kolejnym krokiem jest praktyka asan, czyli pozycji jogi, które dają siłę, wytrzymałość i spokój. Dopiero później można przystąpić do ćwiczeń oddechowych - łącznika między ciałem a umysłem - powiedział Wiktor Morgulec, nauczyciel jogi Iyengara.
Motywacją do rozpoczęcia praktyki może być chęć poprawy kondycji i zdrowia. Asany wzmacniają mięśnie, dzięki nim stawy stają się bardziej elastyczne. Ćwiczenie dodaje energii poprzez przyspieszenie przemiany materii i przepływu płynów ustrojowych i oczyszcza organizm na poziomie fizjologicznym. Ponadto rozwija się świadomość ciała, a właściwa praktyka daje poczucie stabilności, spokoju, psychicznej równowagi i siły wewnętrznej.
Według mitologii jogę stworzył bóg słońca Sziwa dla swojej żony Parwati. Dzięki ćwiczeniom miała ona pozostać młoda i piękna oraz zachować doskonałe samopoczucie. Tysiące osób na całym świecie idą teraz w jej ślady.
Autor: ab/kka / Źródło: ReutersTV, joga-joga.pl