Picie wody to najtańszy i najprostszy sposób, aby wyglądać i czuć się lepiej, a stosowana dieta wreszcie przyniosła efekty w postaci redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Ale ile powinno się jej pić? Po co? Dlaczego? Czy naprawdę działa?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Odpowiednie nawodnienie sprawia, że metabolizm działa poprawnie, a co za tym idzie - szereg procesów w naszym organizmie.
Nie zaszkodzi, a może pomoże
- Picie wody w zasadzie nie zadziała inaczej, jak dobrze - przyznaje dr David Geier specjalizujący się w medycynie sportowej i ortopedii w Charleston (w stanie Południowa Karolina). - Uważa się, że ma właściwości odmładzające, bo jest niezbędna komórce absolutnie każdego rodzaj - dodał.
Dowód? Gdy jesteśmy odwodnieni nasza skóra przybiera szary odcień i staje się sucha, traci elastyczność, a cienie pod oczami stają się ciemniejsze. Ponadto dokucza nam złe samopoczucie i "sypie się" nasze zdrowie. Wszystko to ustępuje, gdy dostarczymy odpowiednią ilość płynów.
Pół litra, litr, półtora?
A odpowiednio organizm nawilża... właśnie, ile wody?
- Przyjęło się uważać, że dziennie należy wypijać 1,5 l wody czyli około 8 szklanek. Tymczasem prawdę mówiąc, to wcale nie jest konieczne - zaznaczył Aaron E. Carroll, profesor wykładający na stanowym Uniwersytecie Medycznym w Indianie.
Carroll był współautorem opublikowanej w 2007 roku pracy obalającej tzw. wodny mit czyli rekomendację 8 szklanek dziennie. Owa rekomendacja to wniosek postawiony po przeprowadzeniu w 1940 r. zakrojonych na szeroką skalę badań. Carroll natomiast zwrócił uwagę, że wówczas pominięto fakt, że część wody dostarczamy organizmowi jedząc lub pijąc takie płyny jak kawę, herbatę czy soki.
Plusy nawyku popijania
Tak czy inaczej - pijąc wodę raczej krzywdy sobie nie zrobimy. Efekty mogą być raczej tylko pozytywne - np. ładniejsza skóra, będąca "konsekwencją" odpowiednio nawilżonego organizmu, podkreśliła Leslie Bonci, dietetyczka i założycielka platformy Active Eating Advice.
Ale nie tylko ładna skóra jest bonusem z picia wody.
Wspomoże odchudzanie...
- Szereg badań dowiódł, że wypicie szklanki wody przed posiłkiem pomaga czuć się pełnym mimo spożycia mniejszej niż zazwyczaj ilości jedzenia - zauważyła Julie Andrews, dietetyczka współpracująca z Uniwersytetem Wisconsin.
- Woda zajmuje miejsce w żołądku sprawiając, że czujemy się pełniejsi. Nierzadko też mylimy pragnienie z głodem i jemy coś, kiedy wystarczy się napić - wyjaśniła.
... ale cudów nie dokona
Jednakże sumienne wypijanie określonej ilości wody samo w sobie nie sprawi, że schudniemy. Usprawni metabolizm, doda energii, przywróci blask skórze, ale tkanki tłuszczowej za nas nie spali.
- Zdrowa utrata wagi to wynik właściwych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ruchu - zaznaczyła Andrews. - Woda odrobinę pomoże, bo wspiera pewne procesy - zaznaczyła.
Autor: stella/rp / Źródło: Today
Źródło zdjęcia głównego: Shuttrstock