Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Są jednak zdrowsze sposoby na skuteczną pobudkę. Warto, by stały się naszymi nowymi nawykami, zwłaszcza o tej porze roku.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez kawy, spróbujcie odstawić ją chociaż na tydzień. Fakt, posiada zdrowotne właściwości, ale wypłukuje też cenne makro i mikroskładniki z naszego organizmu. Taki tygodniowy detoks może okazać się cudownym rozwiązaniem i początkiem lepszego, zdrowszego życia. Poniżej przedstawiamy siedem zamienników, które równie skutecznie co kawa, pomogą wam się obudzić.
1. Światło słoneczne
Jeszcze 100 lat temu budziliśmy się zgodnie z rytmem natury, czyli wtedy, kiedy wstawało słońce. I nie było w tym nic złego. Mocne promienie słoneczne, charakterystyczne dla wiosny i lata sprawiają, że nasze ciało aktywizuje się i budzi do życia. Dlatego koniecznie odsuń zasłony, otwórz okno i spójrz w niebo. Zacienione pomieszczenia sprawiają, że nasz mózg produkuje więcej melatoniny - hormonu, który reguluje sen i sprawia, że czujemy się bardziej śpiący, niż w rzeczywistości jesteśmy.
2. Zimny prysznic
Liczne badania wykazały, że zimny prysznic aktywuje mózg w taki sposób, że czujemy się bardziej obudzeni. Ponadto szok, jaki powoduje zimna woda, zwiększa tempo przemiany materii, co z kolei zmniejsza jakiekolwiek uczucie zmęczenia.
3. Sok pomarańczowy
Naukowcy potwierdzili, że ludzie pijący sok pomarańczowy wcześnie rano charakteryzują się większą czujnością i lepszymi funkcjami poznawczymi niż ci, którzy tego nie robią. To dlatego, że owoce cytrusowe są bogate we flawonoidy, które spowalniają oznaki starzenia i zmniejszają ryzyko chorób, takich jak choroba Alzheimera. Także dzięki nim czujemy się gotowi na wyzwania nowego dnia.
4. Zdrowe śniadanie
Prace naukowe potwierdzają, że osoby, które jedzą zdrowe śniadania, bogate w błonnik i węglowodany (np. owsiankę z owocami) wykazują większą czujność, koncentrację i pobudzenie niż osoby, które na śniadanie jedzą np. słodką bułkę. Co więcej, dzięki takiemu zdrowemu śniadaniu zachowują energię aż do lunchu.
5. Nawodnienie
Ludzkie ciało w 60 proc. składa się wody. W nocy kiedy śpimy, pocimy się i oddychamy, uwalniając ją z organizmu. Jeśli dodatkowo nie pijemy wystarczająco dużo wody w ciągu dnia (8 szklanek), to grozi nam odwodnienie. Badania wykazały, że zwiększa ono zmęczenie, obniża czujność i negatywnie wpływa na koncentrację umysłową. Dlatego lepiej zacząć dzień od filiżanki wody, najlepiej ciepłej z cytryną, co dodatkowo oczyści nasze jelita.
6. Ruch
Lekki rozruch o poranku np. 30 minutowy jogging, jest bardzo wskazany. Badania wykazały, że studenci, którzy są aktywni fizycznie, osiągają lepsze wyniki w testach niż ci, którzy nie ćwiczą. Ruch usprawnia funkcje poznawcze, aktywizując hipokamp - część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie. Ponadto większa ilość tlenu dostarczana do mózgu podczas wysiłku zwiększa sprawność umysłową.
7. Muzyka
Muzyka, zwłaszcza ta energetyczna, może wprowadzić nas w stan pobudzenia, powodując rozszerzanie źrenic i wzrost ciśnienia krwi. Ponadto aktywizuje część mózgu związaną z ruchem i emocjami, wprowadzając nas w dobre samopoczucie.
Autor: mar/jap / Źródło: dailystar.co.uk