Naukowcom eksplorującym głębiny wód udało się zarejestrować zjawiskowe dzieło natury.
W Stanach Zjednoczonych od 2008 roku funkcjonuje międzynarodowa grupa badawcza The Ocean Exploration Trust, zajmująca się eksplorowaniem morskiego dna i poznawaniem jego mieszkańców. Swoje badania prowadzą przy użyciu 64-metrowego statku podwodnego Nautilus. Za jego pomocą członkowie zespołu zarejestrowali jednego z przedstawicieli parzydełkowców o zjawiskowym wyglądzie.
Ukryte piękno
Naukowcy z TOET natknęli się na meduzę z gatunku Halitrephes maasi pod koniec 2017 roku na głębokości 1225 metrów na wschód od wyspy Soccoro, która przynależy do archipelagu Revillagigedo położonego około 400 km od meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna.
Gdyby nie światło, które emitowali naukowcy, to galaretowate piękno dryfowałoby niewidoczne w ciemnych wodach Pacyfiku. Jednak kanały promieniowe tworzące wzór gwiazdy, które transportują substancje odżywcze w ciele meduzy, odbiły światło, prezentując jej różowo-niebieskie barwy.
Meduza Halitrephes została opisana pierwszy raz w 1909 roku. Można ją spotkać w wielu głębszych rejonach wschodniego Pacyfiku.
Autor: amm/aw / Źródło: OET/NautilusLive
Źródło zdjęcia głównego: OET/NautilusLive