Nad Francją umościł się niż Rolf i pustoszy południowo-zachodnią część Europy. W ciągu najbliższych godzin jego centrum znajdzie się nad Morzem Śródziemnym, między Balearami a Sardynią i Korsyką.
Niż nie jest głęboki, ciśnienie w jego centrum to ok. 998 hPa. Jego siłę natomiast stanowi położenie i rodzaj mas, jakie ściąga w swej zachodniej i wschodniej części.
Niż rozciągnięty jest południkowo, północ-południe. Po zachodniej stronie ściąga do Europy chłodne powietrze polarno-morskie aż z rejonu Grenlandii. Napływowi chłodu towarzyszy silniejszy wiatr, w porywach na zachodnim wybrzeżu Francji i Portugali dochodzących do 80 km/godz.
Natomiast po wschodniej stronie zaciąga gorące powietrze zwrotnikowe znad Afryki. Może ono pomieścić ogromne masy wilgoci, więc zbiera nad Morzem Śródziemnym tyle wody ile się da i przenosi nad południową Francję czy Włochy. Masy powietrza, które nad Francja południową natrafiły na bogatą rzeźbę terenu, a przede wszystkim na Masyw Centralny, pozbyły się tam sporo wody. Z ogromnych chmur Cumulonimbus spada nawet do 160-170 l/mkw w ciagu 24 godzin, tak było w Montelimar. W zwrotnikowej masie powietrza pod potężnymi chmurami burzowymi, o wysokości ponad 10 km i silnymi prądami wstępującymi powietrza, rozwinęły się trąby powietrzne, dopełniając dzieła zniszczenia.
Morze Śródziemne to o tej porze źródło ogromnych ilości pary wodnej, a tym samym energii, która napędza zjawiska nad południową Europą. Temperatura wód powierzchniowych w rejonie Ibizy wynosi ok. 21 st. C.
W najbliższych godzinach ulewy do 80-100 l/mkw., burz i silnych porywów wiatru powyżej 100 km/godz., a lokalnie nawet trąb powietrznych, spodziewamy się we Włoszech. Służby państwowe są już tam w stanie wysokiej gotowości. Więc Italio, attenzione!
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo