Synoptycy informują o wyładowaniach atmosferycznych na zachodzie i południu kraju. Grzmi w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. Na razie suma opadów wynosi do 10 l/mkw., jednak Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu ostrzega, że może spaść do 45 l/mkw. deszczu. Od wschodu zbliża się kolejna strefa burz.
Podtopienia, uszkodzone budynki i samochody, a nawet zagrożenia życia - tego mogą spodziewać się dziś mieszkańcy Dolnego Śląska. Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu ostrzega przed burzami i intensywnym deszczem. Miejscami spadnie do 45 litrów wody. Ulewy będą dziś uciążliwe nie tylko dla mieszkańców południowo-zachodniej części kraju.
Jak informował po godz. 15.30 synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, grzmi w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. Na razie wyładowania są słabe i umiarkowane. Towarzyszą im opady deszczu do 10 l/mkw. oraz porywy wiatru do 60 km/h.
Legenda:
mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Sporo deszczu na południu
Według prognoz, od piątku po południu do soboty, parasole z pewnością przydadzą się mieszkańcom Podlasia i Małopolski. Dla tych regionów kraju IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński informuje, że największej sumy opadów można spodziewać się w kotlinach śródgórskich. Popada również na Lubelszczyźnie, na Ziemi Świętokrzyskiej i na Śląsku.
Spadnie do 45 l/mkw. wody
Z prognozy pogody wynika również, że w piątek po południu na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie pojawią się dość gwałtowne burze. Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta we Wrocławiu ostrzega przed wyładowaniami. W rejonie województwa dolnośląskiego przewidywane są burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów sięga od 15 do 30 l/mkw. Specjaliści zaznaczają jednak, że lokalnie spadnie około 45 l/mkw. Podczas burz może silniej wiać, z prędkością do 75 km/h.
Możliwe m.in. podtopienia, zniszczenia plonów i pożary
Takie warunki atmosferyczne mogą spowodować spory chaos. Według ekspertów z CZK we Wrocławiu, gwałtowne burze z porywistym wiatrem mogą doprowadzić do lokalnych zalań, trudności komunikacyjnych, uszkodzeń samochodów i dachów budynków, zniszczenia upraw rolnych i drzewostanu, zagrożenia życia spowodowanymi uderzeniami piorunów, zagrożenia pożarowego i zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych.
Zabezpiecz swój samochód
Dlatego warto śledzić prognozy i wcześniej się do nich przygotować. Mieszkańcy terenów, dla których prognozowane są burze, powinni pamiętać o tym, by nie parkować samochodów w miejscach narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. Warto też zachować ostrożność na drogach, bo lokalnie zrobią się śliskie, a widzialność stanie się ograniczona.
Autor: kt,pw/map,mj / Źródło: TVN Meteo