Przed żółwiami morskimi, wylęgającymi się na cypryjskich plażach i walczącymi, by doczołgać się do morza, stoją kolejne zagrożenia. Jak twierdzą naukowcy, są nimi coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe spowodowane zmianami klimatu.
Żółwie morskie na Cyprze zagrożone są od dziesięcioleci przez rozwój turystyki i sieci rybackich. Według przedstawicieli stowarzyszenia Medasset, chroniącego żółwie w obrębie Morza Śródziemnego, zmiany klimatyczne spowodowały podniesienie się poziomu mórz oraz częstsze i gwałtowniejsze sztormy, zagrażające gniazdom żółwi.
- Ten rok jest trochę dziwny z powodu zmian klimatycznych, które obserwujemy przy bardzo, bardzo dziwnej pogodzie - powiedziała w rozmowie z Agencją Reutera biolożka morska Myroulla Hadjichristoforou, odpowiedzialna za program ochrony żółwi morskich w Departamencie Rybołówstwa Cypru. - Mieliśmy bardzo, bardzo ekstremalne zjawiska klimatyczne, silny wiatr, duże fale zalewające plaże i myślę, że straciliśmy wiele gniazd - dodała.
Zamiast raz czy dwa razy w ciągu całego lata, jak to zwykle bywa, teraz co dwa tygodnie, a czasami nawet co tydzień, obserwowano bardzo wzburzone morze.
Skutki zmian klimatu
Sztuczne światło dezorientuje małe żółwie, ale ryzykiem dla nich jest także śmierć w pełnym słońcu lub zjedzenie przez lisy. A nawet jeśli uda im się dotrzeć do morza, padają one ofiarami ptaków i ryb.
Zmiana temperatury wpływa też na płeć żółwia - kiedy jest cieplej, wylęga się więcej samic. Ale wysokie wartości temperatury mogą również utrudniać wylęganie się jaj. Nawet jeśli ich gniazda na plaży pozostają nietknięte, niewiele z nich przeżywa coroczną mękę, by bezpiecznie przedostać się do morza.
- Z każdego tysiąca małych żółwi, które wypłyną w morze, jeden lub dwa przeżyją, aby osiągnąć dojrzałość i wrócić na plażę, gdzie się urodziły i złożyć jaja - powiedziała Hadjichristoforou.
Na Cyprze żyją dwa zagrożone gatunki żółwi - żółw zielony oraz Karetta. Dzięki działaniom ochronnym w tym kraju doprowadzono do zwiększenia liczby gniazd żółwi do około dwóch tysięcy. Jeszcze przed czterema dekadami było ich zaledwie 300.
Autor: dd / Źródło: Reuters