Gdańsk walczy ze skutkami ulewy. Padało także w nocy

Prezydent Gdańska Bartosz Adamowicz komentuje powodzie w Gdańsku
Prezydent Gdańska Bartosz Adamowicz komentuje powodzie w Gdańsku
TVN 24
Prezydent Gdańska Bartosz Adamowicz komentuje powodzie w GdańskuTVN 24

Sytuacja stabilizuje się, a woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie, opada.

Za województwem pomorskim bardzo deszczowe godziny.

Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w zbiorniku Srebrniki poziom wody jest już o 35 cm niższy niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Także w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

"Nie ma niebezpieczeństwa przepełnienia"

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiepłinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia - mówi Andrzej Chodziak z Gdańskich Wód.

Także ulica Wielkopolska, którą około godziny 14 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może się obywać bez przeszkód. Jak informuje Urząd Miasta, zamknięte są nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

- Mam nadzieje, że gdyby doszło do wylania, to straż w jakiś sposób nas uratuje. Tym bardziej, że w zeszłym roku woda wystąpiła z rzeki, ponieważ zbiornik retencyjny, który znajduje się tam około kilometr dalej, nie był sprawny. Rzeka wylała, ale tylko do jezdni - mówi mieszkaniec Gdańska.

Dodatkowa pomoc

Do Gdańska ściągnięto także dodatkowe jednostki straży pożarnej z innych powiatów, które pomogą interweniować w przypadku, gdyby deszcz zaczął przybierać na sile i nastąpiłaby konieczność pompowania wody.

- My nie rozróżniamy stopni zagrożenia. Staramy się monitorować stan tych zbiorników i w przypadku, gdyby istniała możliwość przelania i ewentualnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, postaramy się pompować wodę z tych zbiorników i przelać ją na inną powierzchnię - dodaje starszy kapitan Łukasz Płusa, rzecznik wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Gdańsku.

O godzinie 14.30 reporter TVN24 poinformował, że sytuacja jest naprawdę kryzysowa, a deszcz nie ustaje.

- W tej chwili znowu leje i według prognoz do godziny 22 będzie lało. Ten zbiornik, Zabornia, też jest przepełniony, też na granicy wytrzymałości jest ta sztuczna zapora, którą zbudowała służba - zauważył. - Brakuje kilkunastu centymetrów, aby woda przelała się w dół ulicą Kartuską. To oznaczałoby zalanie wielu budynków - dodał.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia w Gdańsku
Ostrzeżenie trzeciego stopnia w GdańskuTVN24 Wrocław

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na konferencji prasowej zapewnił, że mimo stopniowej poprawy sytuacji w mieście, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są nadal przygotowane na każdą ewentualność. W akcję zaangażowanych jest prawie 500 osób.

- W ciągu ostatnich 33 godzin wystąpiły spore opady deszczu - poinformował prezydent. - Zbiorniki retencyjne, których w Gdańsku mamy aż 49, zostały napełnione aż po brzegi wodą. Najtrudniejsza sytuacja była w przypadku zbiornika Srebrniki, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego gęsto zamieszkałej części Gdańska, Wrzeszcza - dodał.

"Sytuacja jest pod kontrolą"

Miejsca na zbiornikach retencyjnych oraz przy posesjach mieszkalnych i sklepach, gdzie może dojść do podtopień, zabezpieczone są workami z piaskiem oraz zaporami przeciwpowodziowymi.

- Sytuacja jest dziś pod kontrolą. W wielu miejscach leżą już worki, są stworzone zapory przeciwpowodziowe na ewentualność przedłużenia się opadów - informuje prezydent. - Jesteśmy przygotowani na ewentualność, gdyby zbiornik Srebrniki przelał się. Lepiej zrobić więcej niż mniej - dodaje.

- Będziemy dotąd służby trzymać, aż nie będziemy całkowicie pewni, że nic dużego nam już nie grozi - zapewnił Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Komendy PSP w Gdańsku Łukasz Płusa.

Policja w gotowości

Przed południem w innym zbiorniku Zabornia woda zaczęła się przelewać, ale była odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi na ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana na ewentualność zamknięcia skrzyżowania tej ulicy z Łostowicką. W związku z zagrożeniem powodzią w Gdańsku zamknięto kilka ulic lub ich fragmentów, co z kolei wymusiło zmianę trasy kilku linii autobusów.

Ryszard Gajewski dodał, że prognozy pogody są zmienne. Według niektórych, deszcz powinien przestać padać w godzinach popołudniowych; inne mówią, że opady będą trwały do ok. godz. 22.00.

Konferencja prasowa w Gdańsku
Konferencja prasowa w GdańskuTVN 24

Ponad 423 interwencje strażaków

Do godziny 14 strażacy odnotowali 423 zdarzenia. Wszystkie zdarzenia dotyczyły skutków ulewnych deszczy. Strażacy wyjeżdżali, aby udzielić pomocy mieszkańcom w odpompowaniu wody z zalanych posesji, podtopionych piwnic, dróg, wiaduktów oraz torów kolejowych. Sytuacja się stabilizuje, ale padać ma przez całą noc.

Mieszkańcy Gdańska zabezpieczają swoje mieszkania:

Mieszkańcy Gdańska zabezpieczają swoje domy przed podtopieniami
Mieszkańcy Gdańska zabezpieczają swoje domy przed podtopieniamitvn24

Aktualna sytuacja pogodowa w woj. pomorskim

Od godziny 8 rano do godziny 17 najwięcej deszczu spadło w Rozewiu - aż 33.7 l/mkw., Wejherowie - 17.9 l/mkw., Helu - 15.2 l/mkw., Ostrzycach - 11.5 l/mkw., Starogardzie Gdańskim - 11.3 l/mkw., a w Gdyni - 9 l/mkw. W godzinach nocnych prognozuje się dalsze opady, ale o malejącej intensywności. Lokalnie suma opadów mogą osiągnąć około 5 do 10 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne?

OSTRZEŻENIA TRZECIEGO STOPNIA

Województwo pomorskie

W ciągu najbliższej doby na Wierzycy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody związany z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu. Na wodowskazie Bożepole Szlacheckie prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego.

Alert jest ważny od czwartku do piątku do godziny 8:30 rano.

OSTRZEŻENIA DRUGIEGO STOPNIA

Województwo wielkopolskie

W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej na Noteci i jej dopływach prognozuje się wzrosty stanów wody, w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W Pile został przekroczony stan alarmowy i prognozuje się dalsze wzrosty stanu wody.

Alert obowiązuje od czwartku do południa w piątek.

Województwo dolnośląskie

Na Nysie Łużyckiej, Miedziance i Witce oraz w zlewni górnej Kwisy występują wzrosty stanów wody spowodowane opadami. Stany wody będą utrzymywały się w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie możliwe osiągnięcie stanów alarmowych.

Alert obowiązuje od czwartku do godziny 6 rano w piątek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

CO OZNACZAJĄ OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE?

Alert trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Alert drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Sprawdź pogodę na dziś:

Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartekTVN 24

Autor: wd/map, sj/aw / Źródło: IMGW, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Misja obrony planetarnej DART może wywołać deszcz meteorów. Analiza trajektorii cząstek wyrzuconych podczas uderzenia w asteroidę Dimorphos wskazała, że w ciągu kolejnych lat rozprzestrzenią się one po Układzie Słonecznym, docierając na Marsa, a być może i na Ziemię. Przy sporej dawce szczęścia zobaczymy je na niebie.

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Na 1 września przypada początek meteorologicznej jesieni. To pierwsza okazja na przywitanie tej pory roku - do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni.

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej jesieni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 1.09 przyniesie na ogół pogodną i słoneczną aurę. Na termometrach zobaczymy od 21 do 26 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Pogoda na dziś - niedziela, 1.09. Dużo słońca, do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po trochę chłodniejszym weekendzie przyjdzie kolejne uderzenie gorąca. Nowy tydzień przyniesie powrót słonecznej aury i upałów. Miejscami temperatura wzrośnie aż do 33 stopni Celsjusza.

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Nietypowy gość odwiedził Reportera24 podczas wycieczki na Słowację. Niedaleko pensjonatu w miejscowości Stary Smokowiec pojawił się niedźwiedź, który buszował w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków. Chociaż zwierzęta te mogą wyglądać pociesznie, należy pamiętać o tym, że są to groźne drapieżniki.

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Bałtyk, na przestrzeni ostatnich dekad, wyraźnie się ogrzewa. Wzrost średniej temperatury wody niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak podnoszenie się poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Źródło:
PAP

Tajfun Shanshan przemieszcza się nad Japonią, przynosząc powodzie błyskawiczne i wichury. Miejscami zanotowano rekordowe opady deszczu. W wyniku przejścia żywiołu zginęło sześć osób, a 120 odniosło rany.

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Źródło:
PAP, NHK

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda - w wielu regionach zachmurzenie było niewielkie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Apeniński dotarł kolejny w tym sezonie antycyklon afrykański - alarmują włoscy meteorolodzy. Za sprawą Charona temperatura w najbliższych dniach może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. W ośmiu miastach we Włoszech, w tym w Rzymie i Florencji, obowiązuje w piątek najwyższy stopień alarmu z powodu kolejnej tego lata fali upałów.

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Źródło:
PAP, Ilmeteo.it

W wyniku uderzenia pioruna zapłonął znajdujący się na terenie zoo w New Jersey budynek organizacji chroniącej żółwie morskie. Leczono w nim krytycznie zagrożone wyginięciem gatunki.

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Źródło:
Reuters, northjersey.com, Sea Turtle Recovery

Indyjskie władze poinformowały o złapaniu wilka, który należał do grupy odpowiedzialnej za zabicie kilkorga osób w wioskach w dystrykcie Bahraich. Pozostałe osobniki są poszukiwane.

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Źródło:
Reuters

Na szczęście tylko na strachu zakończyło się nieudane podejście do lądowania jednego z samolotów na lotnisku Fukuoka w Japonii. W czwartek w region uderzył tajfun Shanshan. Na nagraniu widać, jak pilot maszyny linii Jeju Air przegrywa walkę z silnym wiatrem.

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Źródło:
Reuters

Los uśmiechnął się do pewnej mewy żyjącej w Dubrowniku, kiedy na jej drodze stanęła Violeta Kuštro. Kobieta pomogła rannemu i głodnemu ptakowi trafić do azylu dla zwierząt.

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

Źródło:
ENEX

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofalnej powodzi w Sudanie wzrosła do 148, a dwa razy tyle osób jest rannych - poinformowały miejscowe media. Co gorsza, obfity deszcz nie przestaje padać, utrudniając niesienie pomocy humanitarnej. Zniszczonych zostało wiele domów, a także dróg i mostów.

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Źródło:
Reuters, Sudan Tribune, tvnmeteo.pl