Sytuacja stabilizuje się, a woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie, opada.
Za województwem pomorskim bardzo deszczowe godziny.
Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w zbiorniku Srebrniki poziom wody jest już o 35 cm niższy niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Także w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.
"Nie ma niebezpieczeństwa przepełnienia"
- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiepłinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia - mówi Andrzej Chodziak z Gdańskich Wód.
Także ulica Wielkopolska, którą około godziny 14 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może się obywać bez przeszkód. Jak informuje Urząd Miasta, zamknięte są nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.
- Mam nadzieje, że gdyby doszło do wylania, to straż w jakiś sposób nas uratuje. Tym bardziej, że w zeszłym roku woda wystąpiła z rzeki, ponieważ zbiornik retencyjny, który znajduje się tam około kilometr dalej, nie był sprawny. Rzeka wylała, ale tylko do jezdni - mówi mieszkaniec Gdańska.
Dodatkowa pomoc
Do Gdańska ściągnięto także dodatkowe jednostki straży pożarnej z innych powiatów, które pomogą interweniować w przypadku, gdyby deszcz zaczął przybierać na sile i nastąpiłaby konieczność pompowania wody.
- My nie rozróżniamy stopni zagrożenia. Staramy się monitorować stan tych zbiorników i w przypadku, gdyby istniała możliwość przelania i ewentualnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, postaramy się pompować wodę z tych zbiorników i przelać ją na inną powierzchnię - dodaje starszy kapitan Łukasz Płusa, rzecznik wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Gdańsku.
O godzinie 14.30 reporter TVN24 poinformował, że sytuacja jest naprawdę kryzysowa, a deszcz nie ustaje.
- W tej chwili znowu leje i według prognoz do godziny 22 będzie lało. Ten zbiornik, Zabornia, też jest przepełniony, też na granicy wytrzymałości jest ta sztuczna zapora, którą zbudowała służba - zauważył. - Brakuje kilkunastu centymetrów, aby woda przelała się w dół ulicą Kartuską. To oznaczałoby zalanie wielu budynków - dodał.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na konferencji prasowej zapewnił, że mimo stopniowej poprawy sytuacji w mieście, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są nadal przygotowane na każdą ewentualność. W akcję zaangażowanych jest prawie 500 osób.
- W ciągu ostatnich 33 godzin wystąpiły spore opady deszczu - poinformował prezydent. - Zbiorniki retencyjne, których w Gdańsku mamy aż 49, zostały napełnione aż po brzegi wodą. Najtrudniejsza sytuacja była w przypadku zbiornika Srebrniki, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego gęsto zamieszkałej części Gdańska, Wrzeszcza - dodał.
"Sytuacja jest pod kontrolą"
Miejsca na zbiornikach retencyjnych oraz przy posesjach mieszkalnych i sklepach, gdzie może dojść do podtopień, zabezpieczone są workami z piaskiem oraz zaporami przeciwpowodziowymi.
- Sytuacja jest dziś pod kontrolą. W wielu miejscach leżą już worki, są stworzone zapory przeciwpowodziowe na ewentualność przedłużenia się opadów - informuje prezydent. - Jesteśmy przygotowani na ewentualność, gdyby zbiornik Srebrniki przelał się. Lepiej zrobić więcej niż mniej - dodaje.
- Będziemy dotąd służby trzymać, aż nie będziemy całkowicie pewni, że nic dużego nam już nie grozi - zapewnił Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Komendy PSP w Gdańsku Łukasz Płusa.
Policja w gotowości
Przed południem w innym zbiorniku Zabornia woda zaczęła się przelewać, ale była odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi na ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana na ewentualność zamknięcia skrzyżowania tej ulicy z Łostowicką. W związku z zagrożeniem powodzią w Gdańsku zamknięto kilka ulic lub ich fragmentów, co z kolei wymusiło zmianę trasy kilku linii autobusów.
Ryszard Gajewski dodał, że prognozy pogody są zmienne. Według niektórych, deszcz powinien przestać padać w godzinach popołudniowych; inne mówią, że opady będą trwały do ok. godz. 22.00.
Ponad 423 interwencje strażaków
Do godziny 14 strażacy odnotowali 423 zdarzenia. Wszystkie zdarzenia dotyczyły skutków ulewnych deszczy. Strażacy wyjeżdżali, aby udzielić pomocy mieszkańcom w odpompowaniu wody z zalanych posesji, podtopionych piwnic, dróg, wiaduktów oraz torów kolejowych. Sytuacja się stabilizuje, ale padać ma przez całą noc.
Mieszkańcy Gdańska zabezpieczają swoje mieszkania:
Aktualna sytuacja pogodowa w woj. pomorskim
Od godziny 8 rano do godziny 17 najwięcej deszczu spadło w Rozewiu - aż 33.7 l/mkw., Wejherowie - 17.9 l/mkw., Helu - 15.2 l/mkw., Ostrzycach - 11.5 l/mkw., Starogardzie Gdańskim - 11.3 l/mkw., a w Gdyni - 9 l/mkw. W godzinach nocnych prognozuje się dalsze opady, ale o malejącej intensywności. Lokalnie suma opadów mogą osiągnąć około 5 do 10 litrów na metr kwadratowy.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne?
OSTRZEŻENIA TRZECIEGO STOPNIA
Województwo pomorskie
W ciągu najbliższej doby na Wierzycy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody związany z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu. Na wodowskazie Bożepole Szlacheckie prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego.
Alert jest ważny od czwartku do piątku do godziny 8:30 rano.
OSTRZEŻENIA DRUGIEGO STOPNIA
Województwo wielkopolskie
W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej na Noteci i jej dopływach prognozuje się wzrosty stanów wody, w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W Pile został przekroczony stan alarmowy i prognozuje się dalsze wzrosty stanu wody.
Alert obowiązuje od czwartku do południa w piątek.
Województwo dolnośląskie
Na Nysie Łużyckiej, Miedziance i Witce oraz w zlewni górnej Kwisy występują wzrosty stanów wody spowodowane opadami. Stany wody będą utrzymywały się w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie możliwe osiągnięcie stanów alarmowych.
Alert obowiązuje od czwartku do godziny 6 rano w piątek.
CO OZNACZAJĄ OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE?
Alert trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Alert drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Sprawdź pogodę na dziś:
Autor: wd/map, sj/aw / Źródło: IMGW, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24