Fitoplankton mo偶e chroni膰 nad przed nadmiernym st臋偶eniem CO2, twierdz膮 naukowcy. Poniewa偶 te organizmy charakteryzuj膮 si臋 du偶膮 absorpcj膮 dwutlenku w臋gla, jest pomys艂, 偶eby sztucznie je rozmna偶a膰. W ten spos贸b m贸g艂by powsta膰 偶ywy "poch艂aniacz" negatywnych skutk贸w rozwoju naszej cywilizacji.
Fitoplankton to mikroskopijne ro艣liny, kt贸re 偶yj膮 g艂贸wnie w nas艂onecznionych wodach powierzchniowych ocean贸w. Niezale偶nie od gatunku, fitoplankton w akwenach, podobnie jak ro艣liny na l膮dzie, poch艂ania dwutlenek w臋gla i wydala tlen (pobiera w臋giel z dwutlenku w臋gla w atmosferze i gromadzi go). W臋giel za艣 trafia na dno morskie wraz z obumieraj膮cym fitoplanktonem. Cz臋艣ciowo jest te偶 poch艂aniany przez inne organizmy m.in. zooplankton lub ryby, i wydalany przez nie na dno morskie.
Poniewa偶 fitoplankton do doskona艂y poch艂aniacz CO2, naukowcy wpadli na pomys艂 przyspieszania jego wzrostu za pomoc膮 偶elaza. Dzi臋ki temu powsta艂yby ogromne po艂acie ocean贸w pokryte mikroorganizmami oczyszczaj膮cymi nasz膮 planet臋 z dwutlenku w臋gla.
Wulkan u偶y藕ni艂 ocean
Na pomys艂 naprowadzi艂a naukowc贸w erupcja wulkanu Kasatochi na Aleutach 7 sierpnia 2008 r. Stratowulkan wybuch艂 dok艂adnie w chwili, gdy przechodzi艂 nad nim silny sztorm. Przez kilka dni wulkan wyrzuca艂 w powietrze dwutlenek siarki, zwi膮zki 偶elaza i inne zwi膮zki chemiczne na wysoko艣膰 11 tys. metr贸w i odleg艂o艣膰 kilkuset kilometr贸w. Okaza艂o si臋, 偶e przyspieszy艂 w ten spos贸b wzrost rosn膮cego na Pacyfiku fitoplanktonu. Ro艣liny w szybkim tempie rozmno偶y艂 si臋 i poch艂on臋艂y ogromne ilo艣ci CO2.
- Zwykle popi贸艂 z erupcji wulkanicznych jest przesuwany w jednym kierunku w膮skim korytarzem przez wiatr. Jednak偶e popi贸艂 z Kasatochi zosta艂 z艂apany w system burzowy, kt贸ry wirowa艂 nad oceanem i powodowa艂 osadzanie si臋 py艂u wulkanicznego nad niezwykle du偶ym obszarem - wyja艣nia oceanograf Robert Hamme z Universitu Victoria.
St臋偶enie chlorofilu w oceanie wzros艂o o 150 proc. Fitoplankton poch艂on膮艂 0.01 Petagram贸w (10 gram贸w do pot臋gi pi臋tnastej) dwutlenku w臋gla z atmosfery. Dla por贸wnania w wyniku spalania paliw kopalnych uwalnia si臋 6,5 Petagram贸w w臋gla rocznie, a mniej wi臋cej 2 Pg s膮 wch艂aniane naturalnie przez oceany.
Autor: mm/mj / 殴r贸d艂o: earthobservatory.nasa.gov