Dla ludzi, którzy chcą zredukować albo masę ciała, albo ilość spożywanego cukru, sodu czy też tłuszczy nasyconych, rozwiązaniem może być... zwykła woda z kranu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Wyniki zakrojonych na dużą skalę badań, analizujących nawyki żywieniowe ponad 18 300 dorosłych Amerykanów, wykazały ciekawą zależność. Otóż okazuje się, że ludzie, którzy zwiększyli ilość wypijanej w ciągu dnia wody - bez względu czy z kranu, dystrybutorów czy butelkowanej - zmniejszyli o 1 proc. ilość spożywanych w sumie kalorii oraz ilość tłuszczy nasyconych, cukrów, sodu i cholesterolu.
Kilka szklanek = 1 proc.
- Wypijanie dziennie o jedną do trzech szklanek wody więcej skutkowało obniżeniem zapotrzebowania energetycznego o 68 do 205 kcal i zmniejszało spożycie sodu średnio o 78 do 235 g - wyliczał na łamach "Journal of Human Nutrition and Dietetics" prowadzący badania prof. Ruopeng An z Uniwersytetu Illinois. Z kolei spożycie cukru zmniejszało się średnio o 5 do 18 g, a cholesterolu - o 7 do 21 g, precyzował.
- Na efekt uzyskiwany czymś tak prostym, jak zwiększeniem o kilka szklanek ilości dziennie wypijanej wody, nie miało wpływu pochodzenie etniczne, masa ciała, wiek ani tym bardziej status społeczny czy poziom wykształcenia - podkreślił prof. An.
Uniwersalna i ogólnodostępna
- To badanie dowodzi, że metoda jest uniwersalna dla każdego i z powodu swojej prostoty możliwa do zastosowania bez względu na wysokość dochodów - zaznaczył. - Pijąc odrobinę więcej wody, co samo w sobie nie jest w żadnym stopniu groźne, powoduje stajemy się zdrowsi i mniej zagrożeni chorobami - podkreślił prof. An.
Obliczono to na podstawie informacji o wszystkim, co zjedli i wypili zaangażowani w badanie uczestnicy i po wyeliminowaniu czynników zakłócających oraz wkalkulowaniu innych źródeł wody, takich jak niesłodzona herbata, kawa czy ta pochodząca z produktów spożywczych, których jednak nie liczono jako źródeł czystej pitnej wody.
Służy szczególnie niektórym
Wyliczono, że badani wypijali średnio 4,2 szklanek czystej wody w skali całego dnia, co zaspokajało nieco ponad 30 proc. dziennego zapotrzebowania. Ustalono, że średnio spożywali 2157 kcal., w tym 125 kcal. z dosładzanych białym cukrem napojów i 432 kcal. pochodzących z produktów spożywczych ubogich w wartości odżywcze, stanowiących zbędne "urozmaicenie" jadłospisu.
Odnotowane spadki niekorzystnych dla zdrowia substancji - cukrów, tłuszczy, sodu i cholesterolu - były nieco większe w przypadku mężczyzn, młodzieży oraz w grupie tzw. młodych dorosłych, co zdaniem profesora An świadczy o nadmiernym spożyciu niezdrowych przekąsek i dosładzanych napojów w tych właśnie grupach.
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock