W związku z bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Indii, Nowym Delhi, w poniedziałek obowiązuje zakaz jazdy samochodami, których numery rejestracyjne kończą się nieparzystym numerem. Takie działania to próba ograniczenia niebezpiecznego smogu, który od kilku dni osnuwa miasto.
Stacja pomiarowa znajdująca się na amerykańskiej ambasadzie w Nowym Delhi odnotowała w poniedziałek stężenie pyłu PM2,5, które przekroczyło 500 mikrogramów na metr sześcienny.
Związki te są drobne i bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka - docierają nie tylko do układu oddechowego, ale także krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.
Według danych AirVisual, Nowe Delhi w poniedziałek było najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Poziom zanieczyszczeń w tym mieście dwukrotnie przekroczył wartości odnotowane w mieście Lahore w Pakistanie.
"Parzysty-nieparzysty"
Władze miasta ogłosiły stan zagrożenia zdrowia publicznego i wprowadziły system "parzysty-nieparzysty", który dotyczy samochodów prywatnych przynajmniej do 15 listopada. W poniedziałek po mieście jeździć mogą kierowcy z numerami rejestracyjnymi kończącymi się parzystą cyfrą.
- Nie możemy dziś zmniejszyć dymu związanego z wypalaniem traw, ponieważ już się rozprzestrzenił. Ale możemy przynajmniej zredukować źródła zanieczyszczeń w mieście. Podobnie jak Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab i inni musimy ograniczyć zanieczyszczenie z pojazdów w naszym Delhi dla siebie i naszych dzieci - tłumaczył Manish Sisodia, wiceszef władz Nowego Delhi.
Rano ruch uliczny był niewielki. Wydaje się, że kierowcy przestrzegają zasad. Reporter agencji Reutera nie widział na ulicach pojazdów z nieparzystymi numerami.
- To ogromna niewygoda, bo nie zdążę na czas na spotkania - mówił Sagar Bajaj, który próbował złapać taksówkę w centrum Nowego Delhi. Dodał, że normalnie jeździ do pracy samochodem, ale jego numery rejestracyjne kończą się nieparzyście.
Zasada "parzysty-nieparzysty" nie dotyczy samochodów firm kurierskich i taksówek oraz przewozu osób. Według oficjalnych szacunków spaliny samochodowe wraz z emisjami z przemysłu przyczyniają się do ponad 50 procent zanieczyszczenia powietrza w Nowym Delhi przez większość dni w roku.
W poniedziałek zamknięte są również szkoły. Wstrzymane zostały wszelkie prace budowlane.
Smog szkodzi Tadź Mahal
Zanieczyszczenia zagrażają świątyni Tadź Mahal w mieście Agra w stanie Uttar Pradesh. Przez smog świątynia zmienia swój kolor na żółty. Wokół niej rozstawiono dwa duże oczyszczacze powietrza, które mają poprawić sytuację.
Standardy WHO
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 µg/m3, a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.
Autor: aw,dd / Źródło: Reuters