Ostatnie noce obfitowa艂y w astronomiczne atrakcje. Na niebie l艣ni艂y Perseidy. Je艣li nie widzia艂e艣 jeszcze "spadaj膮cych gwiazd", nic straconego. Masz szans臋 do 24 sierpnia.
W ci膮gu ostatnich dw贸ch nocy mieli艣my okazj臋 podziwia膰 najwi臋kszy deszcz meteor贸w od 2009 roku. Dzi臋ki temu mieli艣my do czynienia z a偶 dwoma maksimami roju Perseid贸w. Pierwsze mia艂o miejsce w nocy z czwartku na pi膮tek, a drugie kolejnej nocy czyli z pi膮tku na sobot臋. Perseidy wpadaj膮 w ziemsk膮 atmosfer臋 z pr臋dko艣ci膮 60 kilometr贸w na sekund臋. Wtedy pali si臋, dzi臋ki czemu widzimy jasn膮 艂un臋 na niebie. O godzinie 2 w pi膮tek mog艂o spa艣膰 nawet 200 meteor贸w na godzin臋 czyli nawet trzy na minut臋.
W nocy z pi膮tku na sobot臋 przy Centrum Nauki Kopernik zorganizowano wsp贸lne ogl膮danie nieba w celu zobaczenia Perseid贸w. Zobacz, jak bawili si臋 ludzie.
Kiedy by艂o ciemno?
W r贸偶nych regionach kraju zmrok pojawi艂 si臋 o innej porze. Ciemno najszybciej zrobi艂o si臋 w okolicy Przemy艣la. Zach贸d s艂o艅ca rozpocz膮艂 si臋 tam o 19.53. Nast臋pnie S艂o艅ce zasz艂o w rejonie Suwa艂k i Warszawy (od 20.06). Im dalej na zach贸d, tym dzie艅 sko艅czy艂 si臋 p贸藕niej. We Wroc艂awiu zach贸d s艂o艅ca odby艂 si臋 o 20.18, a w Szczecinie dopiero o 20.36.
Jak d艂ugo trwa艂a noc? Jasno zacz臋艂o si臋 robi膰 oko艂o p贸艂 godziny przed wschodem S艂o艅ca. W pi膮tek S艂o艅ce wzesz艂o najwcze艣niej w Suwa艂kach (o 5.01), nast臋pnie w Przemy艣lu i w Warszawie (5.15), a najp贸藕niej we Wroc艂awiu i Szczecinie (po 5.30).
Ksi臋偶yc w po艂owie zakryty
Nie widzia艂e艣 jeszcze Perseid贸w? Nic straconego. Deszcz meteor贸w mo偶na podziwia膰 od 17 lipca do 24 sierpnia. Jednak teraz obserwacja b臋dzie utrudniona przez Ksi臋偶yc, kt贸ry z pierwszej kwadry przechodzi w pe艂ni臋. Ponadto Perseid贸w ma spada膰 mniej ni偶 podczas ostatnich nocy.
We wtorek 9 sierpnia Kamil Micho艅ski obserwowa艂 nocne niebo nad Tatrami. Uchwyci艂 kilka "spadaj膮cych gwiazd". Stworzy艂 film na kt贸ry sk艂ada si臋 120 zdj臋膰 o takiej samej ekspozycji. Tatry widoczne s膮 z perspektywy Szczyrbskiego Plesa na S艂owacji. Niebo obserwowa艂 od godziny 1.20 do 2.20. Zobacz zdumiewaj膮cy efekt.
Gdzie obserwowa膰?
Im ciemniejsze miejsce wybierzemy, tym wi臋ksza szansa na dostrze偶enie "spadaj膮cej gwiazdy". W Polsce najlepiej do tego celu nadaj膮 si臋 Mazury i Bieszczady, bo w du偶ych miastach widoczne s膮 tylko te najja艣niejsze, najbardziej atrakcyjne meteory. Reszta znika w miejskiej 艂unie.
Ciekawostki
Perseidy to r贸j meteor贸w zwi膮zany z komet膮 Swift-Tuttle. To najwi臋kszy znany obiekt przechodz膮cy przez orbit臋 Ziemi. U艂o偶enie orbity komety sprawi, 偶e Perseidy b臋dziemy mogli jeszcze ogl膮da膰 co roku przez 2 tysi膮ce lat. Kometa ma oko艂o 25 km szeroko艣ci, co odpowiada wielko艣ci tej, przez kt贸r膮 wygin臋艂y dinozaury. Ten kosmiczny obiekt co roku znajduje si臋 w innej odleg艂o艣ci od Ziemi. W 1990 roku by艂 tak blisko, 偶e 艣wiat obieg艂y plotki, 偶e mo偶e uderzy膰 w nasza planet臋. Nic takiego si臋 nie sta艂o, ale nie oznacza to, 偶e nie mo偶e si臋 zdarzy膰 w przysz艂o艣ci. Wed艂ug naukowc贸w najwi臋ksze zbli偶enie do Ziemi b臋dzie w 2126 roku.
Autor: AD/rp / 殴r贸d艂o: TVN Meteo