W czwartek 4 lutego opady występowały w całej Polsce. Na ten dzień prognozowany był głównie deszcz i deszcz ze śniegiem, jednak w wielu miejscach pojawił się także sam śnieg oraz inne opady, takie jak krupa śnieżna.
Wszyscy dobrze wiemy czym jest śnieg, ale co to jest krupa śnieżna? Za tą tajemniczą nazwą kryje się przelotny opad w postaci kulistych, nieprzezroczystych, porowatych ziarenek lodowych o średnicy od 1 do 15 mm. Gdy taki opad ma lodową otoczkę, mamy do czynienia z krupą lodową, która często mylona jest z gradem, jednak nie czyni ona szkód. Odbija się też od powierzchni, na którą spadnie.
Śnieg i krupa śnieżna
Strefa przelotnych opadów przechodziła w czwartek przez całą Polskę i przesuwała się na południowy wschód. W nocy opady występowały przede wszystkim w południowej i wschodniej Polsce. Ale w ciągu dnia pojawiały się w wielu różnych regionach.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele nagrań uwieczniających opady. Krupa śnieżna pojawiła się w Warszawie i Bydgoszczy, a śnieg prószył m.in. w Częstochowie, Krakowie, Rzeszowie i Tarnobrzegu. Biały puch pojawił się się także w Lublinie, gdzie chmura Cumulonimbus, z której wypadały płatki śniegu, była tak nisko, że wręcz osnuła dachy budynków jednego z osiedli.
To przez chłodne powietrze
Za obecną sytuację pogodową odpowiada chłodne powietrze, które napływa do nas z północy. To przez nie aura jest tak bardzo urozmaicona.
Gdy chłodne powietrze natknie się na zalegającą masę cieplejszego powietrza, powstaje komórka konwekcyjna, zwana burzową. Tworzą się wtedy chmury burzowe - Cumulonimbus, z których pada właśnie śnieg i krupa. Możliwe są także wyładowania atmosferyczne.
Autor: zupi/jap / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / GrupaMT_pl, Kamil, Paweł, Łapa86