Niezwykłe znalezisko. Po raz pierwszy możemy spojrzeć w twarz naszego przodka sprzed prawie czterech milionów lat. Naukowcy odkryli w Etiopii prawie kompletną czaszkę australopiteka i tym samym wpisali się do historii współczesnej antropologii. Materiał magazynu "Polska i Świat".
To jeden z naszych praprzodków - Australopithecus anamensis. Pierwszy raz naukowcy pokazują jak mógł wyglądać.
- Jest to jeden z takich bardzo starych przodków człowieka, któremu możemy rzeczywiście spojrzeć w twarz - powiedział Piotr Stanisławski z bloga crazynauka.pl.
Przodek człowieka
- Odkryta została czaszka prawie kompletna, co jest niesamowite. Mamy najstarszą czaszkę osobnika należącą do australopiteków - skomentował odkrycie profesor Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. I to dzięki niej możliwe było stworzenie naukowej wizualizacji. Do tej pory odkrywano jedynie pojedyncze kości.
- Były szczątki szkieletu, żuchwa, zęby, ale nie wiedzieliśmy jak wygląda ten osobnik, jeżeli chodzi o twarz - tłumaczył profesor Pawłowski.
Czaszkę sprzed blisko czterech milionów lat znaleziono w Etiopii w 2016 roku. Amerykańscy naukowcy nie byli jednak pewni swojego odkrycia, więc dokumentowali i badali je aż do teraz.
- Uważa się, że to osobnik męski. Miał pojemność czaszki około 370 centymetrów sześciennych, to znaczy mózg 380 gram, to de facto mniej niż współczesnego szympans - mówił profesor.
Ewolucja
- Ten osobnik to odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań - powiedział Yohannes Haile-Selassie z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland.
Bo ewolucja to wciąż wiele zagadek. Najnowsze okrycie może zrewolucjonizować i zweryfikować to, jak przebiegała. Według naukowców niektóre gatunki australopiteków mogły żyć ze sobą równolegle. Przez blisko 100 tysięcy lat.
- Chyba największym błędem jest pokazywanie ewolucji jako rzędu coraz bardziej wyprostowanych postaci. To nie jest tak, że był jeden gatunek, spektakularnie wymierał i zastępował go następny. Ta ewolucja odbywała się w sposób ciągły, płynny. To wszystko się przenikało i to odkrycie to potwierdza - wyjaśnił Piotr Stanisławski z crazynauka.pl
Do tej pory najbardziej znanym i najlepiej udokumentowanym ludzkim przodkiem była Lucy. Jej szczątki odkryto w 1974 roku - brakuje w nich jednak większości czaszki. Australopitek sprzed czterech milionów lat właśnie zapisuje się we współczesnej antropologicznej historii. - Będziemy mieć kolejną ikonę jak Lucy, o której mówi się, że to jest nasza babcia, to tu mamy dziadka - powiedział Piotr Stanisławski. I z tym przydomkiem nawet mu do twarzy.
Zobacz cały materiał magazynu "Polska i Świat":
Autor: anw/aw / Źródło: Polska i Świat