Chcesz być zdrowszy? Wybieraj żywność organiczną

Żywność organiczna ma więcej wartości odżywczejShuttersto

Wybierasz w sklepie żywność organiczną w trosce o środowisko? Naukowcy dowiedli, że to, co niektórzy postrzegają jako fanaberię, ma sens, ponieważ produkty tego typu na ogół są zdrowsze i bogatsze w korzystne dla nas składniki mineralne.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Zespół badaczy z brytyjskiego Uniwersytetu Newcastle dowiedli, że organiczne mleko i takież mięso jest średnio o 50 proc. bogatsze w dobre kwasy tłuszczowe omega-3 niż produkty pozyskiwane w konwencjonalny sposób.

Lepiej, prościej i naturalniej

Żywność organiczną można nazwać ekologiczną, ponieważ jest wytwarzana przy użyciu możliwie jak najmniejszej ilości pestycydów, nawozów sztucznych i antybiotyków. Zwolennicy uważają, że to właśnie przemawia na jej korzyść, podczas gdy przeciwnicy uznają to za zabieg marketingowy i argument, którym producenci usprawiedliwiają wyższą cenę towaru.

Plusy i minusy

Bez wątpienia organiczna żywność ma swoje plusy i minusy. Jasną stroną medalu jest to, że zwierzę, którego mięso zjadamy, nie cierpiało, a my mamy gwarancję naturalnego pochodzenia produktu. Ciemną stroną jest ryzyko, że niezupełnie może być to żywność dla nas bezpieczna. Rzecz w tym, że w niektórych krajach dopuszczone jest użycie środków, których stosowanie w innych krajach, ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie, jest zakazane.

Kwestią dyskusyjną jest także to, czy wartość odżywcza produktów obu kategorii jest sobie równa albo chociaż do siebie zbliżona. Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle postanowili rozstrzygnąć ten spór i opublikowali efekty swojej pracy na łamach magazynu "British Journal of Nutrition".

Pod naukową lupą

W publikacji przywołali wnioski z analizy 196 różnych przeprowadzonych na całym świecie, badań dotyczących mleka i 67 badań poświęconych mięsu. Na ich podstawie stwierdzili różnice pomiędzy produktami obu kategorii. Przejawiały się w postaci liczb określających stężenie minerałów i przeciwutleniaczy. Najbardziej różniło je stężenie kwasów tłuszczowych omega-3, które w produktach organicznych było aż o połowę wyższe.

Cenne elementy

- Kwasy tłuszczowe omega-3 są tymi dobrymi dla nas składnikami, które dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawiają stan i funkcjonowanie układu neurologicznego oraz zwiększają skuteczność układu odpornościowego - wyjaśnił prof. Chris Seal z uniwersyteckiego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.

- Dieta zachodnia, typowa w Europie i Ameryce, nie dostarcza odpowiednich ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority, EFSA) rekomenduje, aby zwiększyć spożycie przynajmniej dwukrotnie - zauważył prod. Seal.

Modyfikacje w wyborach

Typowa dieta zachodnia jest bogata w ciężkostrawne smażone potrawy, białe pieczywo, gazowane napoje i fast food, a uboga w warzywa, ryby i owoce. Jej stosowanie prowadzi do otyłości i zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego.

- Wiadomo, że modyfikacja diety przy tempie, w jakim żyje większość z nas, jest czymś niekiedy niebywale trudnym - przyznał naukowiec. - Nasze badania sugerują, że w niektórych przypadkach wystarczy zamienić kategorię wybieranego produktu, aby zwiększyć ilość dostarczanych do organizmu składników - podkreślił.

Wartości w liczbach

Dotyczy to m.in. mleka: pół litra organicznego mleka pełnotłustego dostarcza 39 mg, czyli 16 proc. dziennej dawki, kwasów tłuszczowych omega-3. Taka sama ilość zwykłego mleka dostarczy 25 mg, zaspokajając dzienne zapotrzebowanie w 11 proc. - wskazał badacz.

Korzystnie przedstawiły się pozostałe pomiary, szczególnie wysoki poziom rozpuszczalnych w tłuszczach witaminy E i karotenoidów oraz wyższe o 40 proc. stężenie kwasu rumenowego.

Niższe było natomiast stężenie jodu, którego dziennie powinno się spożywać do 140 mg. W zwykłym mleku stężenie jodu było o 74 proc. wyższe, co oznacza, że wypicie pół litra zaspokoiłoby 88 proc. dziennego zapotrzebowania. Wypicie takiej samej ilości organicznego mleka zaspokoiłoby jedynie 53 proc.

To informacja szczególnie ważna dla kobiet spodziewających się dziecka, które dziennie powinny dostarczać sobie minimum 250 g na dobę. Konsekwencją niedoboru jodu w organizmie matki jest nieprawidłowo rozwinięty mózg dziecka.

Profity wolnego wypasu

Z kolei badając mięso w próbkach pochodzenia organicznego odnotowano pozytywnie niski poziom kwasu mirystynowego i palmitynowego, co było ściśle powiązane regulacjami obowiązującymi gospodarstwa rolne, ponieważ aby mięso uznano za organiczne, bydło musi być wypasane na świeżym powietrzu. Zwierzęta przemysłowo hodowane na mięso z kolei są przetrzymywane przez kilka krótkich lat życia w ciasnych klatkach i tuczone wzbogaconą antybiotykami i odżywkami paszą.

Kolejny argument

- Ludzie na ogół wybierają żywność organiczną ze względu na lepsze warunki hodowli zwierząt, troskę o środowisko albo ze względów zdrowotnych - zauważył prof. Carlo Leifert z Uniwersytetu w Newcastle.- My ponadto dowiedliśmy niezbycie, że warto je wybierać także ze względów zdrowotnych bo na ogół produkty pochodzenia organicznego charakteryzuje wyższe stężenie korzystnych dla nas składników mineralnych i witamin - pokreślił badacz dodając, aby zakupy robić z głową, myśląc, jak na nasze zdrowie wpłynie kupowany produkt.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznejCzarno na białym

Autor: stella/map / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shuttersto

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org