Chcesz być zdrowszy? Wybieraj żywność organiczną

Żywność organiczna ma więcej wartości odżywczejShuttersto

Wybierasz w sklepie żywność organiczną w trosce o środowisko? Naukowcy dowiedli, że to, co niektórzy postrzegają jako fanaberię, ma sens, ponieważ produkty tego typu na ogół są zdrowsze i bogatsze w korzystne dla nas składniki mineralne.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Zespół badaczy z brytyjskiego Uniwersytetu Newcastle dowiedli, że organiczne mleko i takież mięso jest średnio o 50 proc. bogatsze w dobre kwasy tłuszczowe omega-3 niż produkty pozyskiwane w konwencjonalny sposób.

Lepiej, prościej i naturalniej

Żywność organiczną można nazwać ekologiczną, ponieważ jest wytwarzana przy użyciu możliwie jak najmniejszej ilości pestycydów, nawozów sztucznych i antybiotyków. Zwolennicy uważają, że to właśnie przemawia na jej korzyść, podczas gdy przeciwnicy uznają to za zabieg marketingowy i argument, którym producenci usprawiedliwiają wyższą cenę towaru.

Plusy i minusy

Bez wątpienia organiczna żywność ma swoje plusy i minusy. Jasną stroną medalu jest to, że zwierzę, którego mięso zjadamy, nie cierpiało, a my mamy gwarancję naturalnego pochodzenia produktu. Ciemną stroną jest ryzyko, że niezupełnie może być to żywność dla nas bezpieczna. Rzecz w tym, że w niektórych krajach dopuszczone jest użycie środków, których stosowanie w innych krajach, ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie, jest zakazane.

Kwestią dyskusyjną jest także to, czy wartość odżywcza produktów obu kategorii jest sobie równa albo chociaż do siebie zbliżona. Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle postanowili rozstrzygnąć ten spór i opublikowali efekty swojej pracy na łamach magazynu "British Journal of Nutrition".

Pod naukową lupą

W publikacji przywołali wnioski z analizy 196 różnych przeprowadzonych na całym świecie, badań dotyczących mleka i 67 badań poświęconych mięsu. Na ich podstawie stwierdzili różnice pomiędzy produktami obu kategorii. Przejawiały się w postaci liczb określających stężenie minerałów i przeciwutleniaczy. Najbardziej różniło je stężenie kwasów tłuszczowych omega-3, które w produktach organicznych było aż o połowę wyższe.

Cenne elementy

- Kwasy tłuszczowe omega-3 są tymi dobrymi dla nas składnikami, które dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawiają stan i funkcjonowanie układu neurologicznego oraz zwiększają skuteczność układu odpornościowego - wyjaśnił prof. Chris Seal z uniwersyteckiego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.

- Dieta zachodnia, typowa w Europie i Ameryce, nie dostarcza odpowiednich ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority, EFSA) rekomenduje, aby zwiększyć spożycie przynajmniej dwukrotnie - zauważył prod. Seal.

Modyfikacje w wyborach

Typowa dieta zachodnia jest bogata w ciężkostrawne smażone potrawy, białe pieczywo, gazowane napoje i fast food, a uboga w warzywa, ryby i owoce. Jej stosowanie prowadzi do otyłości i zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego.

- Wiadomo, że modyfikacja diety przy tempie, w jakim żyje większość z nas, jest czymś niekiedy niebywale trudnym - przyznał naukowiec. - Nasze badania sugerują, że w niektórych przypadkach wystarczy zamienić kategorię wybieranego produktu, aby zwiększyć ilość dostarczanych do organizmu składników - podkreślił.

Wartości w liczbach

Dotyczy to m.in. mleka: pół litra organicznego mleka pełnotłustego dostarcza 39 mg, czyli 16 proc. dziennej dawki, kwasów tłuszczowych omega-3. Taka sama ilość zwykłego mleka dostarczy 25 mg, zaspokajając dzienne zapotrzebowanie w 11 proc. - wskazał badacz.

Korzystnie przedstawiły się pozostałe pomiary, szczególnie wysoki poziom rozpuszczalnych w tłuszczach witaminy E i karotenoidów oraz wyższe o 40 proc. stężenie kwasu rumenowego.

Niższe było natomiast stężenie jodu, którego dziennie powinno się spożywać do 140 mg. W zwykłym mleku stężenie jodu było o 74 proc. wyższe, co oznacza, że wypicie pół litra zaspokoiłoby 88 proc. dziennego zapotrzebowania. Wypicie takiej samej ilości organicznego mleka zaspokoiłoby jedynie 53 proc.

To informacja szczególnie ważna dla kobiet spodziewających się dziecka, które dziennie powinny dostarczać sobie minimum 250 g na dobę. Konsekwencją niedoboru jodu w organizmie matki jest nieprawidłowo rozwinięty mózg dziecka.

Profity wolnego wypasu

Z kolei badając mięso w próbkach pochodzenia organicznego odnotowano pozytywnie niski poziom kwasu mirystynowego i palmitynowego, co było ściśle powiązane regulacjami obowiązującymi gospodarstwa rolne, ponieważ aby mięso uznano za organiczne, bydło musi być wypasane na świeżym powietrzu. Zwierzęta przemysłowo hodowane na mięso z kolei są przetrzymywane przez kilka krótkich lat życia w ciasnych klatkach i tuczone wzbogaconą antybiotykami i odżywkami paszą.

Kolejny argument

- Ludzie na ogół wybierają żywność organiczną ze względu na lepsze warunki hodowli zwierząt, troskę o środowisko albo ze względów zdrowotnych - zauważył prof. Carlo Leifert z Uniwersytetu w Newcastle.- My ponadto dowiedliśmy niezbycie, że warto je wybierać także ze względów zdrowotnych bo na ogół produkty pochodzenia organicznego charakteryzuje wyższe stężenie korzystnych dla nas składników mineralnych i witamin - pokreślił badacz dodając, aby zakupy robić z głową, myśląc, jak na nasze zdrowie wpłynie kupowany produkt.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznejCzarno na białym

Autor: stella/map / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shuttersto

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. W części kraju kolejne godziny mogą przynieść niebezpieczne oblodzenie jezdni i chodników. Miejscami zagrożenie stanowić może również gęsta mgła.

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Silny boczny wiatr uniemożliwił w poniedziałek lądowanie na lotnisku Heathrow w Londynie. Na nagraniu widać, jak podmuchy miotają samolotem linii British Airways, a pilot decyduje się na przerwanie próby lądowania.

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Źródło:
BBC, Reuters, FlightRadar 24

Niezwykle wysoka temperatura, jaką przyniósł nam tegoroczny luty, przyniosła spore ożywienie wśród roślin i zwierząt. Przyroda zbudziła się do życia także w ogrodzie prezenterki tvnmeteo.pl Doroty Gardias, która na antenie TVN24 zaprezentowała pierwsze w tym roku okazy rabarbaru.

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Smog snuje się nad Polską w środowy poranek. Miejscami na mapie jakości powietrza pojawiły się czerwone i pomarańczowe punkty. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz.

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Źródło:
tvnmeteo.pl

Meksykański wulkan Popocatepetl znów się przebudził, wyrzucając w powietrze kłęby pyłu i dymu. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się na odwołanie lotów ze stołecznego lotniska. W regionie ogłoszono alert ostrzegający przed aktywnością wulkaniczną.

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

Źródło:
PAP, El Pais, CENAPRED

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr