Trener i fizjoterapeuta Medical Fitness Poland Piotr Wasil wyjaśniał w "Studiu Active", jakie konsekwencje niesie za sobą częste noszenie butów na wysokim obcasie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Buty na obcasie pojawiły się w latach 20. XX wieku, ale prawdziwą popularność zdobyły dopiero w latach 50. XXI wieku. "Zniknęły" w połowie lat 60., ale powróciły w wielkim stylu pod koniec lat 80. i nie zapowiada się, aby prędko odeszły do lamusa. To, co robią z kobiecą nogą, można porównać do magii - wydłużają i wyszczuplają w momencie ich nałożenia.
Przykre skutki
Niestety to nie wszystkie konsekwencje noszenia ich. Co się dzieje, gdy zbyt często chodzimy w butach na wysokim obcasie?
- Może dojść do skrócenia mięśnia trójgłowego łydki i przykurczenia ścięgna Achillesa - przestrzegał gość "Studia Active", trener i fizjoterapeuta Medical Fitness Poland Piotr Wasil. - Towarzyszy temu ból i może wystąpić niemożność zginania i prostowania stopy - podkreślił.
Miłośniczki ostrych nosków dodatkowo mogą po wielu latach noszenia ulubionego modelu nabawić się halluksów, czyli obniżenia łuku poprzecznego i, w następstwie, poszerzenia przodostopia. Spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha.
Cierpią nie tylko stopy.
- Może dojść do zaburzenia balastu pomiędzy prostownikami stawu kolanowego a zginaczami stawu kolanowego - kontynuował wyliczankę. - Podczas noszenia obcasów miednica unosi się i dochodzi do pogłębienia się lordozy lędźwiowej, przez co w odcinku lędźwiowym możemy odczuwać bardzo silne bóle - dodał.
Zbawienne i proste ćwiczenia
Jednak większości kobiet takie ostrzeżenia nie przekonają do tego, by obcasy zostawić w szafie i nosić tylko płaskie buty. Co można zrobić, by zminimalizować przykre konsekwencje ich noszenia?
- Trzeba zadbać o rozciąganie stawów trójgłowych łydki - podkreślił Wasil. Jednym z ćwiczeń, które można wykonać nawet przy biurku w pracy, jest prostowanie nogi i zginanie stopy tak, jakbyśmy palcami stopy chciały dotknąć piszczela.
Drugie ćwiczenie jest równie banalne proste - polega na złapaniu palcami u stóp drobnego przedmiotu, np. ołówka lub długopisu bądź też zwykle ściąganie np. kocyka pod stopę, także za pomocą palców u stóp. Można także rolować mięśnie nóg lub podeszwę stopy za pomocą specjalnych rollerów, o których więcej przeczytasz tutaj.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock