- Burzowy front rozciąga się nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim - poinformowała o godz. 21 synoptyk TVN Meteo. Za linią nawałnic rozciąga się, od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, drugi właściwy front chłodny.
Jak poinformowała o godz. 21.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim rozciąga się burzowy front.
Grzmi na linii od Gorlic po Rzeszów, Rudnik nad Sanem i dalej przez miejscowość Łęczna, Siemiatycze, Terespol, Sokołów Podlaski, Hajnówka aż do okolic miejscowości Sokółka.
Burze wędrują na wschód z prędkością 60 km/h, zmierzając w stronę: Krosna, Jarosławia, Zamościa, Chełma i miejscowości Włodawa.
Burze są słabe i umiarkowane - jedynie miejscami są silne. Towarzyszą im opady o natężeniu do 15-40 l/mkw oraz porywy wiatru do 90 km/h.
- Za frontem burzowym, czyli linią nawałnic, rozciąga się drugi właściwy front chłodny, za którym napływa chłodne wilgotne powietrze polarno-morskie - zaznacza synoptyk. Zmierza na wschód, rozciągając się od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury. Występują na nim przelotne opady deszczu o natężeniu do 10-15 l/mkw., ale nie notuje się burz.
- W nocy, kiedy front burzowy będzie się rozmywał, a burze gasły, front chłodny znajdzie się nad wschodnią Polską, gdzie niewykluczone są punktowe słabe i umiarkowane burze - podkreślała o 20.00 synoptyk TVN Meteo.
Co odpowiada za burze?
- Front ciągnie się od Wysp Brytyjskich przez południową Skandynawię, Cieśniny Duńskie, zachodnią Polskę i Czechy po Alpy - wyjaśniała synoptyk.
- Związany jest z niżem „Ex-Bertha”, byłym cyklonem tropikalnym, którego centrum znajduje się obecnie nad Morzem Północnym. Poprzedniej doby front przechodząc nad terytorium Niemiec przyniósł ze sobą zniszczenia przede wszystkim na południu kraju, terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu, przynosząc lokalne ulewy i wyrywając drzewa. Na południowym-zachodzie Niemiec odnotowano burzowe porywy wiatru do 120 km/h. - relacjonuje Arleta Unton-Pyziołek.
Legenda: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Wielkopolska po nawałnicy
W ostatnich dniach burzowa aura dała się we znaki m.in. mieszkańcom Wielkopolski. W niedzielę wieczorem (10 sierpień) nad Poznaniem przeszła potężna nawałnica. Z nieba prócz deszczu sypnęło gradem. Silny wiatr powyrywał drzewa, połamał konary, zerwał linie energetyczne. Straż pożarna odnotowała ponad 40 interwencji. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy od czujnych Reporterów 24.
Autor: PW,mab,mb/rp,map / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24