Powierzchnia Marsa ma urozmaiconą powierzchnię, ale ten krajobraz należy do jednego z najdziwniejszych. Na południowym biegunie znajdują się formy, które przypominają pająki.
Zdjęcie zostało wykonane z sondy telekomunikacyjnej Mars Reconnaissance Orbiter z NASA, która krąży wokół Marsa prawie 250 km nad jego powierzchnią. Na fotografii widać formacje wyglądające jak pająki. Takie krajobrazy znajdują się na południowym biegunie Marsa.
Araineform
Czym więc są te dziwne formy? Naukowcy mają pewne wytłumaczenie. Obecnie trwa sezon, który napędza zwane przez naukowców "Araineform" zjawisko. "Araineform "oznacza podobny do pająka.
W porze zimowej Marsa, na planecie jest tak zimno, że zamarza nawet dwutlenek węgla i gromadzi się na powierzchni lodu. Wiosną, związek ten sublimuje z powrotem do atmosfery, po tym jak powierzchnia zostaje nagrzana przez słońce.
Zamarzający dwutlenek węgla tworzy krajobraz
Zamarznięty dwutlenek węgla nie przeobraża się w ciesz, pomija tę fazę i sublimuje bezpośrednio do postaci gazu. Proces ten tworzy na powierzchni Marsa swoisty rodzaj erozji, która kształtuje krajobraz Czerwonej Planety.
- Ten przykład pokazuje erozję linii wypełnionych jasnym lodem, dookoła otoczonym czerwoną powierzchnią - wyjaśnia ekspert Candice Hansen. - W lecie lód wyparuje do atmosfery i na powierzchni będzie widać "odnogi pająków" wyryte na powierzchni Marsa - dodaje.
"Araineform" tylko na Marsie
Temperatura na Ziemi nie spadnie tak nisko jak na Marsie, więc zamarznięty dwutlenek węgla, lub tak zwany suchy lód, nie pojawi się naturalnie. Taki krajobraz jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla Marsa.
- To jest naturalny krajobraz Marsa. Ten rodzaj erozji nie jest spotykany na Ziemi, ponieważ nasz klimat jest zbyt ciepły - wyjaśnia Hansen.
Planetolodzy są bardzo zainteresowani tymi formami terenu Marsa. Te elementy krajobrazu dostarczają naukowcom wiedzy o procesach jakie zachodzą na powierzchni Marsa, oraz jak kształuje się ukształtowanie tej planety.
Autor: mab/rp / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA