Okolice Iławy to nie tylko malownicze jezioro Jeziorak, ale także liczne kompleksy leśne, które zachęcają do poznawania przyrody. Stanowią one część Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza i Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
- Przygotowaliśmy dużo miejsc dostosowanych do korzystania, myśląc o turystach i mieszkańcach Iławy w pobliżu stworzyliśmy ścieżkę edukacyjną - powiedziała Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława i dodała, że w nadleśnictwie znajduje się również wiata edukacyjna oraz ogród flory ojczystej, który co roku jest wzbogacany o nowe gatunki rodzime.
Las jest otwarty dla wszystkich i można z niego korzystać cały czas, jednak oferta edukacyjna jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie bywają tam zbyt często.
- Staramy się docierać do tych, którzy do lasu sami na co dzień nie chodzą - zaznaczyła Sulej.
Zespół parków krajobrazowych
A warto wybrać się do lasów i nad okoliczne jeziora, choćby ze względu na występujące tu licznie unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Park krajobrazowy to ostoja ptaków. Możemy tu zobaczyć ponad 130 gatunków lęgowych ptaków, w tym 11 gatunków ptaków szponiastych.
- Pojezierze Iławskie łączy ze sobą kilka środowisk, łączy ze sobą rozległe lasy i jeziora. Oprócz Jezioraka, które jest najdłuższym polskim jeziorem, mamy tutaj ponad 30 jezior w samym Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego - powiedziała Alina Rodziewicz Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
W granicach parku utworzono kilka rezerwatów przyrody, chroniących liczne unikalne fragmenty lasów, terenów lęgowych ptactwa, leśnych jezior i torfowisk.
Ciekawe miejsce do odwiedzenia
Turystów do Warmii i Mazur przyciąga przede wszystkim przyroda i aktywności z nią związane, takie jak kajaki, żagle, rowery wodne, a także historia w tle, zauważa Justyna Szostek z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Autor: zupi / Źródło: TVN Meteo