- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominiać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - powiedział Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jasne plansze stanęły obok budynku tzw. Dróżniczówki przed Wodogrzmotami Mickiewicza i przedstawiają one m.in. jelenia, niedźwiedzia, świstaka, orła, kozicę, rysia i wilka. Na każdej makiecie widnieje informacja z ciekawostkami dotyczącymi przedstawianych gatunków.
"Konsekwencja braku odpowiedzialności"
- Białe plamy w krajobrazie Tatr to możliwa konsekwencja nieodpowiedzialnych zachowań niektórych turystów - wyjaśnił zamysł projektu Ziobrowski.
- Nasze góry są domem dla wielu chronionych gatunków dziko żyjących zwierząt. Turyści wchodząc na teren parku narodowego powinni pamiętać, że nie są u siebie i obowiązują tu pewne zasady. Chodzi tu przede wszystkim o dokarmianie zwierząt, śmiecenie i zbaczanie ze szlaków - dodał.
3 mln rocznie
Każdego roku polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów, z czego jedna trzecia kieruje się do Morskiego Oka, dlatego właśnie ekspozycję edukacyjną umieszczono na trakcie prowadzącym w to popularne miejsce.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego mają nadzieję, że symboliczny przekaz trafi do turystów.
Makiety zwierząt pozostaną przy drodze do Morskiego Oka przez cały rok.
Autor: xyz//ŁUD / Źródło: PAP