Bardzo trudne warunki na drogach, zagrożenie cofką i brak prądu. Skutki uderzenia zimy

[object Object]
O czym pamiętać w trudnych warunkach na drodze?tvn24
wideo 2/19

Intensywne opady śniegu wywołały wiele utrudnień. Wiele gospodarstw pozostaje bez prądu, a na drogach panują bardzo trudne warunki. Na północy kraju dokucza też wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodą.

W piątek przed południem rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że do czwartku w związku z opadami śniegu, deszczu i silnego wiatru strażacy interweniowali ponad 1600 razy.

- Tylko w czwartek odnotowano 1059 interwencji związanych z usuwaniem skutków atmosferycznych. W piątek, do godziny 6 rano, strażacy interweniowali już blisko 600 razy - powiedział.

Podlasie i Świętokrzyskie

Na Podlasiu od czwartkowego popołudnia strażacy odnotowali ponad 260 interwencji. Dotyczyły głównie połamanych konarów i drzew tarasujących drogi. We wsi Janowo pod ciężarem mokrego śniegu zawaliła się część dachu obory, w której były między innymi dwie krowy. Zwierzęta udało się wyprowadzić do innego budynku.

Jak poinformował st. bryg. Artur Jakubowski z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, w związku z atakiem zimy świętokrzyscy strażacy interweniowali do tej pory ponad 340 razy, najczęściej usuwając z dróg połamane pod naporem śniegu drzewa i ich konary.

- W dwóch przypadkach wypompowywaliśmy wodę z zalanych piwnic w obiektach mieszkalnych. Zabezpieczaliśmy też dach na zabytkowym kościele bazyliki mniejszej w Wiślicy w powiecie buskim. Sześć razy nasze agregaty prądotwórcze podtrzymywały pracę respiratorów w domach pacjentów podczas przerwy w dostawie prądu - powiedział Jakubowski. Zaznaczył jednak, że "nie ma osób poszkodowanych oraz znaczących szkód".

Od piątku rano centralnego ogrzewania i ciepłej wody nie mają mieszkańcy kieleckiego osiedla Uroczysko. - Nasze służby cały czas pracują nad wymianą fragmentu ciepłociągu, niezbędną, aby wznowić dostawy ciepła. W godzinach wieczornych awaria powinna zostać usunięta - zapewniła rzeczniczka Miejskiego.

Mapa polskiej zimy. Gdzie jest trudno?
Mapa polskiej zimy. Gdzie jest trudno?tvn24

Brak prądu

W wyniku intensywnych opadów śniegu w kraju bez prądu pozostaje ponad 123 tysiące odbiorców - poinformował w piątek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Zapewnił, że trwają prace naprawcze.

W piątek rano bez prądu było prawie 300 tysięcy odbiorców w kraju. Obecnie problemy z prądem występują na terenie ośmiu województw.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: mazowieckim (bez prądu ponad 45 tysięcy odbiorców)m łódzkim (37 tysięcy), świętokrzyskim (21 tysięcy), podlaskim (9 tysięcy), warmińsko-mazurskim (5 tysięcy) i śląskim (4 tysiące).

Setki odbiorców bez prądu, problemy na kolei
Setki odbiorców bez prądu, problemy na koleitvn24

Bardzo trudne warunki na drogach

Zimowe warunki dopadły też kierowców. Ci, którzy do tej pory nie zmienili opon na zimowe, mają duży problem. W ciągu ostatniej doby doszło do ponad 80 kolizji.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Będą obowiązywać od północy do godziny 7 rano w sobotę.

Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st.C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -2 st.C do 0 st.C, przy gruncie około -2 st.C.

O czym pamiętać w trudnych warunkach na drodze?
O czym pamiętać w trudnych warunkach na drodze?tvn24
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Zmiany w kursowaniu pociągów

Oberwana linia wysokiego napięcia i brak dobrego zasilania z sieci zewnętrznej spowodowały zmiany w kursowaniu pociągów.

Jak informuje PKP PLK, na trasie między Warszawą i Radomiem doszło do awarii sieci trakcyjnej. Spowodowało ją zerwanie przewodu wysokiego napięcia. Po godzinie 14. kolejarze przywrócili ruch.

Na Centralnej Magistrali Kolejowej między Pilichowicami a Knapówką zmiany w kursowaniu spowodowane są brakiem zasilania z sieci zewnętrznej. Która - jak czytamy w komunikacie - nie należy do PLK. Ta sytuacja jest przyczyną dłuższych przejazdów między innymi na trasie Warszawa-Kraków.

Opóźnienia na Śląsku

Jak relacjonowała reporterka TVN24 Małgorzata Marczuk, szczyt utrudnień przypadał na godziny 6-7 rano. Najtrudniejsza sytuacja panowała na trasach: z Katowic do Częstochowy, z Katowic do Raciborza, z Gliwic do Częstochowy oraz z Czechowic-Dziedzic do Cieszyna. Na dwóch odcinkach Koleje Śląskie musiały wprowadzić komunikację zastępczą - wszystko dlatego, że w dwóch miejscach były zamknięte tory.

Problem stanowiły również powalone drzewa, które zerwały sieć trakcyjną. Taka sytuacja wydarzyła się w czwartek wieczorem, kiedy to uszkodzona została trakcja w Ustroniu. Konieczne było zorganizowanie autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Wisła-Ustroń. Do godziny 11 większość utrudnień została już usunięta.

- Pół godziny czekaliśmy na stacji z dziećmi i zmarzliśmy w Rudzie Śląskiej. Masakra - mówiła jedna z oczekujących na spóźniony pociąg.

Inny zaś zachował większy spokój. - Trzeba chyba spokojnie przesiedzieć.

Na Śląsku występują utrudnienia w ruchu kolejowym
Na Śląsku występują utrudnienia w ruchu kolejowymtvn24

Wiatr i cofka na Wybrzeżu

Intensywne opady śniegu oszczędziły Wybrzeże. W regionie występuje jednak inne zagrożenie - silny wiatr. Jak informował reporter TVN24 Adam Krajewski, o godzinie 11 jego prędkość dochodziła do 60-70 kilometrów na godzinę. Ma utrzymać się przynajmniej przez 7-8 godzin.

Takie podmuchy, z kierunków północnych, nie stanowią bezpośredniego, znacznego ryzyka, jednak wpływają między innymi na powstanie cofki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Na Pomorzu wiatr może powodować cofkę
Na Pomorzu wiatr może powodować cofkę tvn24

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

Województwo zachodniopomorskie - Wybrzeże zachodnie i wschodnie

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (stan na czwartek - 537 cm) i przewidywanym silnym wiatrem z sektora północnego, na całym wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody. Na wybrzeżu zachodnim osiągną stany ostrzegawcze, a na wschodnim je przekroczą.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 22 w piątek.

Województwo zachodniopomorskie - Ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego

Ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku (w czwartek - 537 cm) i przewidywany silny wiatr z sektora północnego, dla Zalewu Szczecińskiego oraz ujścia Odry prognozowany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie je przekroczy.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od północy do soboty do godziny 8 rano.

Województwo pomorskie - Wybrzeże zachodnie i wschodnie

Wysokie napełnienie Bałtyku (w czwartek 537 cm) oraz przewidywany silny wiatr z północy powoduje zagrożenie wzrostu poziomów wody do stanów ostrzegawczych na wybrzeżu zachodnim, na wschodnim zaś mogą je przekroczyć.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 22 w piątek.

Autor: ao/rp,aw / Źródło: tvn24; źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Momot

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Sytuacja baryczna nad Europą jest dynamiczna, co wpływa także na prognozy pogody na najbliższe dni. Czy najnowsze wyliczenia zwiastują nam białe święta?

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzonymi nawierzchniami. Alarmy wydane zostały w pięciu województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 21.12. Przed nami na ogół pochmurna noc, ale padać może zaledwie symbolicznie. W niekórych regionach na termometrach zobaczymy ujemne wartości. W dzień temperatura wyniesie od 2 do 6 stopni Celsjusza. Niebo pozostanie zachmurzone, jedynie miejscami pojawią się rozpogodzenia.

Pogoda na jutro - sobota 21.12. Nocą miejscami chwyci mróz

Pogoda na jutro - sobota 21.12. Nocą miejscami chwyci mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

- Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket z ograniczoną liczbą wpuszczanych osób. Nowa Zelandia i Australia ewakuują swoich obywateli samolotami wojskowymi - powiedział pan Dariusz, który przebywa w Vanuatu na Oceanie Spokojnym, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, MSZ

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

W sobotę 21 grudnia Słońce przekroczy punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę. Dzień później zacznie się kalendarzowa zima. Ta pora roku to okazja do zobaczenia na niebie, względnie wczesnym wieczorem, ciekawych obiektów astronomicznych.

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP

Po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy rakieta Kairos japońskiej firmy Space One uległa samozniszczeniu. Nagrania z najnowszej, środowej próby pokazują, jak rakieta zmagała się z trudnościami z utrzymaniem trajektorii lotu. Poprzednim razem maszyna eksplodowała kilka sekund po starcie.

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Źródło:
Reuters, NHK

Kilka tysięcy ton ropy naftowej od kilku dni jest wyrzucane na brzeg w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. W niedzielę w wyniku sztormu zatonęły tam dwa rosyjskie tankowce. Lokalne władze informują o negatywnym wpływie rozlanego paliwa na ekosystem. Przedstawiciele Greenpeace ostrzegają przed "jedną z największych katastrof na Morzu Czarnym spowodowanych przez człowieka".

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Źródło:
Novaya Gazeta, Greenpeace

Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Źródło:
PAP, TOPR

Śnieg spadł w rejonie jezior Covadonga na północy Hiszpanii. To moment, na który czekało mnóstwo turystów. Zimą miejsce to uznawane jest bowiem za szczególnie piękne.

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Źródło:
El Buscolu, traveler.es

We wtorek na Chopoku w Niżnych Tatrach na Słowacji doszło do awarii kolejki linowej. Utknęło 12 narciarzy, wszystkich bezpiecznie ewakuowano.

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Źródło:
HZS

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP