Jak zdobyć - albo utrzymać - dobrą formę w średnim wieku? Sposobów jest kilka. My przedstawiamy te najskuteczniejsze.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Dobra kondycja w średnim wieku to klucz do długiej starości w której lekarza widuje się jedynie na badaniach kontrolnych, zamiast raz na dwa, góra trzy tygodnie. Jak jednak formę wyrobić?
1. Chodź częściej i szybciej
Profitów wynikających ze spacerowania nie sposób zbagatelizować. Odłóż więc telefon, zamknij laptopa i wyłącz telefon. Weź natomiast pod ramię partnera, przyjaciela, dziecko lub wnuka i żwawym krokiem przemaszeruj po okolicznych parkach.
Trudno bowiem nie wierzyć statystykom. Tym przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Ramblers i Towarzystwo Wsparcia Walki z Rakiem Macmillan wykazało, że jeżeli każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii chadzałby regularnie na półgodzinne spacery ocalone zostałoby 37 tys. żyć rocznie. Zminimalizowane zostałoby również zagrożenie chorobami serca oraz to wiążące się z cukrzycą typu 2. czy demencją.
2. Wskakuj na rower
Dwa koła, na których dystans pokonujesz pedałując w umiarkowanym tempem, bez nadmiernego przemęczania się, to znakomita sprawa. Zamieniając samochód na rower nie tylko przyczynisz się do ograniczenia emisji spalin, a tym samym do ochrony środowiska, ale także zadbasz o zdrowie. Jazda na rowerze to bowiem jedna z najlepszych odmian interwałowego treningu aerobowego.
Jeżeli nie znosisz jeździć po mieście w tygodniu, gdy ruch jest dość duży, wybieraj się na przejażdżki po parku lub za miasto. Nie rezygnuj jednak z tej formy ruchu, ponieważ znakomicie poprawisz dotlenienie organizmu i poprawisz pracę serca, które zmuszone do wydajniejszego pompowania krwi odwdzięczy Ci się lepszą formą na dalsze lata. Wystarczy, że do codziennej rutyny wpiszesz na stałe 20,30-minutowe przejażdżki.
3. Nie chuchaj na siebie
Wiele osób w zaawansowanym wieku średnim postrzega niektóre ćwiczenia jako zbyt obciążające dla swojego ciała. W większości przypadków to po prostu bardzo zawoalowane lenistwo. Lekki trucht czy podnoszenie niezbyt wielkich ciężarów nikomu nie zaszkodzi, tylko pomoże. Szczególnie skorzystają na tym kobiety w okresie menopauzy, ponieważ ten rodzaj wysiłku pomaga zwiększyć gęstość kości, która maleje w wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnym.
4. Jeden sport, który polubisz, na raz
Porywając się z motyką na słońce, czyli radykalnie zmieniając swoje życie wyrzucając z lodówki wszystko, co niezdrowe i przez tydzień codziennie uczęszczając na siłownię masz niewielkie szanse na sukces. Jeszcze gorzej, jeżeli wybierzemy aktywność nie dającą nam nic oprócz zadyszki i litrów wylanego potu, ponieważ szybko nam się odechce.
Lepiej zapisać się na jedne zajęcia i wytrwać w nich, aniżeli codziennie przez tydzień czy dwa katować się jakąś formą ruchu. Lubisz taniec, ale nie znosisz crossfitu? Więc dlaczego zmuszasz się do pójścia na crossfit zamiast zapisać się na zajęcia taneczne?
5. Nie poddawaj się gdy boli
Gdy długo nic nie robiłeś - lub robiłaś - to nie dziw się, gdy dzień po zajęciach fitness Twoje mięśnie wydają się płonąć. To oznacza, że praca została wykonana i "coś tam" się pod Twoją skórą zadziało. A dokładnie nastąpiło uruchomienie procesu spalania tkanki tłuszczowej i rozbudowy tkanki mięśniowej.
Ów ból, który odczuwasz popularnie określa się mianem zakwasów, ale właściwą nazwą jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego (ang. delayed onset muscle soreness, DOMS) którym określa się właśnie ból pojawiający się 24-72 godzin po intensywnym wysiłku i który ustępuje po 5–7 dniach.
Autor: stella/rp / Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock