Kiedy u nas kończy się lato, w Ameryce Południowej kończy się zima. Latynosi w tym roku mają powody do narzekań, bo jest ona wyjątkowo długa. Śnieg i chłód wciąż zalegają górne partie gór, co doskonale uchwycił teleskop zamontowany na satelicie NASA.
Zima w Patagonii przynosi w tym roku nieprzewidywalną pogodę, zwłaszcza w partiach górskich. Lód i śnieg szczelnie pokrywają najwyższe szczyty Andów, do czego przyczyniają się zimne i wilgotne masy powietrza znad oceanu.
Taki klimat sprzyja powstawaniu i utrzymywaniu się lodowców. W Patagonii jest go najwięcej na półkuli południowej, poza Antarktydą.
Kosmos świadkiem mroźnej zimy
Zdjęcie wykonano 21 sierpnia za pomocą spektroradiometru (MODIS) umieszczonego na pokładzie satelity Aqua NASA. Pokrywa śnieżna i lodowa doskonale odzwierciedla układ Andów i świadczy o poważnych mrozach. Zazwyczaj śnieg o tej porze roku zalega tylko na wyższych partiach górskich.
Patagonia to kraina geograficzna położona na terenie Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim. Zajmuje powierzchnię 900 000 km. kw. Na zachodzie charakteryzuje się licznymi fiordami i wyspami, a na wschodzie krainą jezior. Górujące nad Patagonią Andy to góry wulkaniczne, niektóre silnie zlodowacone.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: MODIS/NASA, Wikipedia