Odwodnienie to stan, którego pierwsze objawy bywają ignorowane. Brak apetytu i rzadko odczuwaną potrzebę skorzystania z toalety niewielu skojarzy jako wstępne objawy stanu, przez który w najgorszym przypadku wylądujemy na ostrym dyżurze. Co się dzieje, gdy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Sugeruje się, aby kobiety wypijały około 2 l wody, a mężczyźni do nawet 2,5 l wody dziennie. Około 20 proc. zapotrzebowania na płyny dostarczamy wraz z pokarmem.
1. Dajesz sobie "szansę" na wiele problemów zdrowotnych
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych, raka pęcherza moczowego czy jelita grubego albo zawału serca? Całkiem prosto - pijąc więcej wody. Badania dowiodły, że odpowiedni poziom nawodnienia organizmu oznacza lepszą kondycję zdrowotną.
2. Spowalniasz metabolizm
Niezależne badania, których wyniki w 2010 opublikowano w formie poradnika "The Water Secret" (pol. tyt. Tajemnica Wody - sekret młodości. Przełomowy program regeneracji komórkowej Twojego organizmu) autorstwa doktora Murada Howarda dowodzą, że nawodniony organizm charakteryzuje dobry metabolizm. Woda jest dosłownie tzw. wodą na młyn metabolizmu, który pracuje na wyższych obrotach, czego dowodzi więcej spalanych kalorii w czasie spoczynku.
3. Obkurczasz mózg i utrudniasz myślenie
Przeprowadzone przez zespół z Instytutu Psychiatrii przy King's College London w 2011 badania dowiodły, że mózgi nastolatków pijących zbyt mało wody są... skurczone. Ale te same badania dowiodły, że nastolatki odwodnione, poproszone o rozwiązanie zadania z logiki, poradziły sobie nie gorzej od tych, których mózgi nie były obkurczone. Jednakże znalezienie rozwiązania było okupione większym wysiłkiem intelektualnym i angażowało więcej struktur mózgowych.
Tak, zwiększenie ilości wypijanej wody przywraca mózg do właściwych rozmiarów.
4. Więcej zjadasz
W 2010 roku opublikowano finansowane przez Instytut Zdrowia Publicznego wyniki badań na podstawie których zarekomendowano słynną regułę 8 szklanek wody. Zdaniem naukowców właśnie tyle należy w ciągu dnia wypijać, aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia. Pijąc wodę przed posiłkiem obniżamy dzienne spożycie kalorii średnio o 75 o 90 kcal. Po trzech miesiącach sumiennego picia wody (we wskazanej ilości oraz przed każdym posiłkiem) uczestnicy, nie zmieniając diety ani nawyków żywieniowych, schudli o około 2,3 kg.
5. Wyglądasz starzej i gorzej
Odwodnienie odejmuje urody, pogłębiając zmarszczki i nadając cerze niezdrowy odcień. Zwiększając ilość płynu prędko spostrzeżesz poprawę kondycji skóry i cery, która odzyska zdrowy blask. Butelka wody naprawdę działa niezgorzej od drogiego kremu przeciwzmarszczkowego.
6. Jesteś nie do zniesienia
W 2009 roku zespół badaczy poprosił przychodzących na siłownię ludzi, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nie pili wody ani przed, ani podczas intensywnych treningów interwałowych i porównali ich nastroje z grupą kontrolną, tj. właściwie nawodnioną na czas wysiłku. Okazało się, że ci, którzy wody nie popijali trenując częściej czuli się zagubieni, poirytowani, spięci a nawet rozzłoszczeni lub przygnębieni.
Autor: stella/rp / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock