37 tysięcy "zdjęć" kosmosu to efekt obserwacji prowadzonych przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela. Dziesiątki tysięcy godzin obserwacji zostało złożonych w krótki film, trwającym zaledwie 48 sekund. Wyraźnie dostrzec można rosnącą ilość jasnych punktów - to ciała niebieskie, których coraz więcej dostrzegała ogromna soczewka teleskopu.
Film jest skrótem 23 500 godzin obserwacji, podczas których Kosmiczne Obserwatorium Herschela - flagowy teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej - dokonał 37 tysięcy pomiarów obserwacji astronomicznych.
Setki tysięcy w mniej niż minutę
Całość złożył w jeden, trwający niespełna minutę film, pracownik agencji. Film zaprezentowano na sympozjum Herschela w ośrodku ESTEC ESA w Noordwijk (Holandia - red.), w ubiegłym miesiącu.
Charakterystyczna żółta podkowa na siatce to horyzont Drogi Mlecznej, widzianej z perspektywy Herschela. Pojawiające się stopniowo białe punkty na owalnej siatce to ciała niebieskie w kosmosie, które stopniowo dostrzegał teleskop.
Herschel w kosmosie znalazł się 14 maja 2009 roku. Umieszczono go w punkcie libracyjnym między Słońcem a Ziemią, w odległości około 1,5 mln km od naszej planety. Do 29 kwietnia 2013 roku obserwował narodziny zarówno galaktyk, jak i planet i gwiazd. Śledził także dziesiątki obiektów, które w międzyczasie przelatywały przed nim przelatywały.
Czuły olbrzym
Był największym z dotychczas skonstruowanych teleskopów kosmicznych. Został wyposażony w zwierciadło o średnicy 3,5 m i wymagające niskiej temperatury pracy trzy instrumenty naukowe. Przeznaczone były do prowadzenia obserwacji fonometrycznych i spektroskopowych w zakresie fal o długości 55-672 mikrometrów.
Autor: mb/rp / Źródło: ESA
Źródło zdjęcia głównego: ESA & P. Gómez-Alvarez / music: B. Lynne