Dużych rozmiarów asteroida i towarzyszący jej satelita minęły w piątek Ziemię w odległości "zaledwie" 5,8 mln km, czyli 15 razy większej niż dystans dzielący Ziemię i Księżyc.
1998 QE2 to dużych rozmiarów asteroida o średnicy 2,7 km i okresie obrotu mniejszym niż 4 godziny. Jest znacznie większa od tej, która spowodowała ogromne zniszczenia w Czelabińsku (Rosja) w marcu br. i raniła ponad 1500 osób.
W piątek o godz. 21.59 znalazła się w najbliższej ogległości od Ziemi. Od naszej planety dzieliło ją zaledwie 5,8 mln km.
Odkrycia satelity towarszyszącego asteroidzie zbliżającej się do Błękitnej Planety dokonano po analizie obserwacji radarowych przeprowadzonych w czwartek wieczorem przy użyciu Deep Space Network - sieci dużych anten, zarządzanej przez Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Satelita ma średnicę 600 metrów.
16 proc. planetoid ma towarzystwo
Według naukowców około 16 procent z planetoid o rozmiarach 200 m i większych znajduje się w podwójnych lub potrójnych układach.
Zdjęcia ujawniły, że na powierzchni asteroidy znajdują się ciemne obszary, które prawdopodobnie oznaczają wgłębienia.
Pilnują na wszelki wypadek
Badacze z Deep Space Network w Goldstone w Kalifornii i Arecibo Observatory w Puerto Rico będą śledzić tor lotu obiektu 1998 QE2, dopóki nie zniknie z pola widzenia, czyli do 9 czerwca. Badacze wolą ją mieć na oku, bo ma naprawdę duże rozmiary - podobne miał obiekt, który doprowadził do zagłady dinozaurów. Uspokajali jednak, że w tym przypadku Ziemia nie była zagrożona.
Uciekła z pasa asteroid?
1998 QE2 odkryto 19 sierpnia 1998r. w Massachusetts Institute of Technology w ramach programu programu badań nad obiektami bliskimi Ziemi - Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR).
Pochodzenie potężnej asteroidy nie do końca jest pewne. Badacze zakładają, że prawdopodobnie "uciekła" z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem. Pokrywająca ją lepka, smolista substancja wskazuje, że niegdyś jej trajektoria musiała przebiegać blisko Słońca, które stopiło jej powierzchnię. Następne odwiedziny w polu widzenia ziemskich teleskopów odbędą się dopiero w roku 2119.
Autor: js,map,pk/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA