Informacje
 • Kosmiczne śmieci na niebie. "To było bardzo fascynujące"

  27-02-2021 10:18 Świadkowie myśleli, że to meteor
  Naukowcy odkryli próbki, które mogą mieć nawet siedem miliardów lat Foto: Reuters | Video: Philipp R. Heck/Field Museum/Wikipedia

  Dwóm mężczyznom z australijskiego stanu Queensland udało się nagrać jasną i długą łunę światła na niebie. Początkowo sądzili, że to meteor. W rzeczywistości były to pozostałości po chińskiej rakiecie, spalone w atmosferze.

  Na nocnym niebie stanu Queensland w Australii w nocy z czwartku na piątek pojawiła się jasna łuna.

  Na nagraniu widać smugę jasnych iskier, ciągnących się w dół. Najprawdopodobniej były to resztki jednej z chińskich rakiet kosmicznych o nazwie Długi Marsz 3B.

  - Na początku myślałem, że to meteor, ale później, gdy się rozszczepił, stwierdziliśmy z kolegą, że to pewnie kosmiczny śmieć - powiedział Jasper Nash, jeden z autorów filmu. - To było bardzo fascynujące - dodał.

  - Początkowo myślałem, że to coś innego niż kosmiczne śmieci. Prawdę mówiąc, przez chwilę miałem wrażenie, że zwariowałem - powiedział Jack Robins, drugi z autorów materiału.

  Śmieci z przestrzeni kosmicznej

  Profesor Jonti Horner z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Południowego Queenslandu powiedział, że przyczyną pokazu świetlnego było ponowne wejście w atmosferę chińskiej rakiety wystrzelonej w listopadzie 2019 roku.

  Na naszej orbicie każdego roku rośnie liczba kosmicznych śmieci. To obiekty stworzone przez człowieka, które zostają w przestrzeni kosmicznej, choć nie wykonują już swoich misji. Najpopularniejszymi kosmicznymi odpadami są fragmenty nieczynnych satelitów, sprzęt utracony w wyniku kosmicznych spacerów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), i części rakiet. Najczęściej nie są kontrolowane, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla działających satelitów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...