TVN Meteo | Ciekawostki

Suwalszczyzna - atrakcje, jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, pogoda

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl
Mapa nowych parków narodowych
Mapa nowych parków narodowychtvn24
wideo 2/7
tvn24Mapa nowych parków narodowych

Suwalszczyzna to region w północno-wschodniej Polsce, znajdujący się w powiatach suwalskim, sejneńskim i augustowskim. Słynie z licznych jezior i pięknej przyrody. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć na Suwalszczyźnie i na jaką pogodę się przygotować.

● Suwalszczyzna jest historycznym regionem geograficznym leżącym w Polsce i na Litwie. ● Największe miasta Suwalszczyzny to Suwałki, Sejny i Augustów. ● Suwalszczyzna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje atrakcje: jeziora, parki krajobrazowe i narodowe, rezerwaty przyrody oraz liczne zabytki. ● Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna, ze względu na najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to sześć stopni Celsjusza.

Suwalszczyzna - co to za obszar?

Suwalszczyzna jest historycznym obszarem geograficznym leżącym w północno-wschodniej Polsce (województwo podlaskie na północ od Biebrzy) oraz na Litwie (na zachód i południe od Niemna). Litewska nazwa Suwalszczyzny to Suvalkija. Suwalszczyzna ma ponad 12 tys. km2, a polska część Suwalszczyzny to 32 proc. całego jej obszaru. Obejmuje powiaty suwalski, sejneński i augustowski. 

Suwalszczyzna - atrakcje 

Najbardziej znaną atrakcją Suwalszczyzny są jeziora na Pojezierzu Suwalskim, Pojezierzu Augustowskim oraz Pojezierzu Sejneńskim oraz Puszcza Augustowska ze swoimi rozległymi lasami. Jednak atrakcji na Suwalszczyźnie jest więcej:

Wigry - miejscowość nad jeziorem Wigry, idealna do uprawiania sportów wodnych, wędkarstwa czy spływów kajakowych. W Wigrach warto zwiedzić też zespół poklasztorny Kamedułów Wigierskich.

Góra Cisowa -  punkt widokowy (256 m n.p.m.) w Suwalskim Parku Krajobrazowym to idealne miejsce do podziwiania panoramy zagłębienia Szeszupy.

Mosty w Stańczykach - dwa prawie 40-metrowe mosty kolejowe położone wśród lasów Puszczy Rominckiej. Wybudowano je w latach 1917–1918, są wpisane w rejestr zabytków nieruchomych. Są jednymi z najwyższych mostów w Polsce.

Głazowisko Bahanowo - największe skupisko głazów narzutowych na Suwalszczyźnie, znajduje się w rezerwacie nad Czarną Hańczą. 

Kanał Augustowski - pochodząca z XIX w. wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach.

Stara Hańcza nad jeziorem Hańczą - warto tu zwiedzić ruiny dworu, stary park i udać się nad Hańczę, czyli najgłębsze jezioro Polski.

Góra Zamkowa w Szurpiłach - w przeszłości mieszali tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy, stoczono tam wiele walk. Góra Zamkowa to jeden z piękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny. Z wysokości 228.1 m n.p.m. można podziwiać widok na jeziora Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek.

Jezioro Jaczno - warto się tu wybrać, żeby podziwiać piękny widok na Suwalski Park Krajobrazowy, zobaczyć strome północne brzegu jeziora i wiszące torfowiska od strony zachodniej.

Smolniki - wieś położona na krawędzi zagłębienia Szeszupy i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Latem przyciąga letników punktami widokowymi, zimą przyjeżdżają tu narciarze. 

Dowspuda - niewielka miejscowość położona nad rzeką Rospudy. Przyciąga turystów zespołem ruin pałacu Paca oraz zabytkowym parkiem.

Uroczysko Święte Miejsce - tajemnicze, owiane legendą miejsce nad rzeką Rospudą, było miejscem kultu już za czasów Jaćwingów.

Suwalszczyzna - parki narodowe oraz krajobrazowe

Niewątpliwą atrakcją Suwalszczyzny, oprócz Puszczy Augustowskiej i Doliny Rospudy, są tutejsze rezerwaty oraz cztery parki:

Wigierski Park Narodowy - to ok. 15 tys. hektarów lasów, pól i jezior. Oprócz największego jeziora - Wigry - jest tu jeszcze 45 innych akwenów, liczne ścieżki krajobrazowe, szlaki rowerowe i piesze. Są tu też duże ostoje bobrów oraz piękne lasy Puszczy Augustowskiej.

Suwalski Park Krajobrazowy - ponad 6 tys. hektarów jezior, wzgórz, dolin. To tutaj znajduje się najgłębsze Polskie jezioro - Hańcza.

Biebrzański Park Narodowy na południu Suwalszczyzny w dolinie rzeki Biebrzy, z bagnami i torfowiskami, bogactwem różnych gatunków ptaków i zwierząt.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominickiej w północno-zachodniej części Suwalszczyzny, w Puszczy Romnickiej i jej otulinie.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Jeziora na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna to oczywiście jeziora, dlatego też często mylnie utożsamia się ją z Mazurami, mimo że terminy te nie są tożsame.

Największe jeziora Na Suwalszczyźnie to:

- Wigry - 2117 ha, - Szelment Wielki - 356,1 ha, - Rospuda Filipowska - 334 ha, - Hańcza - 304,4 ha.

Najgłębsze jeziora na Suwalszczyźnie to:

- Hańcza - 108,5 m, - Wigry - 73 m, - Ożewo - 55,5 m, - Białe (Filipowskie) - 52 m, - Garbaś - 48 m.

ZOBACZ >> Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Suwalszczyzna - spływy kajakowe Czarną Hańczą

Spływy Czarną Hańczą są jedną z największych atrakcji dla miłośników wody. Ten szlak wodny prowadzi od jeziora Wigry przez rzekę Czarna Hańcza oraz Kanał Augustowski do samego Augustowa. Ciekawym pomysłem jest też zdecydowanie się na spływ Rospudą, prowadzący przez 10 jezior i kończący się w Augustowie.

Suwałki - atrakcje 

Co warto zobaczyć w Suwałkach? W tym największym mieście Suwalszczyzny nie brakuje atrakcji turystycznych. Przebywając na miejscu, warto zwiedzić: - kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy z 1841 roku, - katedrę pw. św. Aleksandra, zbudowaną w latach 1820-1828, - ulicę Tadeusza Kościuszki - najważniejszą i najdłuższą ulicę w Suwałkach, z zabytkowy układem urbanistycznym,  - muzeum im. Marii Konopnickiej w kamienicy z 1827 roku, w której urodziła się pisarka, - zespół cmentarzy rzymskokatolickich, ewangelickich, prawosławnych, żydowskich i mahometańskich na ul. Bakałarzewskiej, - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wybudowany w latach 1838–1840 jako cerkiew prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, po I wojnie światowej, przekazany kościołowi katolickiemu.

Suwalszczyzna - pogoda

O Suwalszczyźnie nie bez powodu mówi się, że jest polskim biegunem zimna (dokładnie znajduje się on w Wiżajnach). Panuje tu najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to mniej niż sześć stopni Celsjusza, a zimy są tu szczególnie dotkliwe. Trwają od dwóch do trzech razy dłużej niż na zachodzie Polski, a temperatury poniżej 0 stopni utrzymują się tu od 100 do 120 dni w roku, z czego przez 76-96 dni jest tu śnieg. Latem średnia temperatura to ok. 17-18 stopni.  Sprawdź prognozę pogody dla Suwałk.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

źródła: sot.suwalszczyzna.eu, atrakcjepodlasia.pl, suwalszczyzna.com.pl

Autor:ks//mro

Źródło: sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości