Suwalszczyzna - atrakcje, jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, pogoda

Źródło:
sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl
Mapa nowych parków narodowych
Mapa nowych parków narodowychtvn24
wideo 2/7
Mapa nowych parków narodowychtvn24

Suwalszczyzna to region w północno-wschodniej Polsce, znajdujący się w powiatach suwalskim, sejneńskim i augustowskim. Słynie z licznych jezior i pięknej przyrody. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć na Suwalszczyźnie i na jaką pogodę się przygotować.

● Suwalszczyzna jest historycznym regionem geograficznym leżącym w Polsce i na Litwie. ● Największe miasta Suwalszczyzny to Suwałki, Sejny i Augustów. ● Suwalszczyzna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje atrakcje: jeziora, parki krajobrazowe i narodowe, rezerwaty przyrody oraz liczne zabytki. ● Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna, ze względu na najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to sześć stopni Celsjusza.

Suwalszczyzna - co to za obszar?

Suwalszczyzna jest historycznym obszarem geograficznym leżącym w północno-wschodniej Polsce (województwo podlaskie na północ od Biebrzy) oraz na Litwie (na zachód i południe od Niemna). Litewska nazwa Suwalszczyzny to Suvalkija. Suwalszczyzna ma ponad 12 tys. km2, a polska część Suwalszczyzny to 32 proc. całego jej obszaru. Obejmuje powiaty suwalski, sejneński i augustowski. 

Suwalszczyzna - atrakcje 

Najbardziej znaną atrakcją Suwalszczyzny są jeziora na Pojezierzu Suwalskim, Pojezierzu Augustowskim oraz Pojezierzu Sejneńskim oraz Puszcza Augustowska ze swoimi rozległymi lasami. Jednak atrakcji na Suwalszczyźnie jest więcej:

Wigry - miejscowość nad jeziorem Wigry, idealna do uprawiania sportów wodnych, wędkarstwa czy spływów kajakowych. W Wigrach warto zwiedzić też zespół poklasztorny Kamedułów Wigierskich.

Góra Cisowa -  punkt widokowy (256 m n.p.m.) w Suwalskim Parku Krajobrazowym to idealne miejsce do podziwiania panoramy zagłębienia Szeszupy.

Mosty w Stańczykach - dwa prawie 40-metrowe mosty kolejowe położone wśród lasów Puszczy Rominckiej. Wybudowano je w latach 1917–1918, są wpisane w rejestr zabytków nieruchomych. Są jednymi z najwyższych mostów w Polsce.

Głazowisko Bahanowo - największe skupisko głazów narzutowych na Suwalszczyźnie, znajduje się w rezerwacie nad Czarną Hańczą. 

Kanał Augustowski - pochodząca z XIX w. wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach.

Stara Hańcza nad jeziorem Hańczą - warto tu zwiedzić ruiny dworu, stary park i udać się nad Hańczę, czyli najgłębsze jezioro Polski.

Góra Zamkowa w Szurpiłach - w przeszłości mieszali tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy, stoczono tam wiele walk. Góra Zamkowa to jeden z piękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny. Z wysokości 228.1 m n.p.m. można podziwiać widok na jeziora Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek.

Jezioro Jaczno - warto się tu wybrać, żeby podziwiać piękny widok na Suwalski Park Krajobrazowy, zobaczyć strome północne brzegu jeziora i wiszące torfowiska od strony zachodniej.

Smolniki - wieś położona na krawędzi zagłębienia Szeszupy i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Latem przyciąga letników punktami widokowymi, zimą przyjeżdżają tu narciarze. 

Dowspuda - niewielka miejscowość położona nad rzeką Rospudy. Przyciąga turystów zespołem ruin pałacu Paca oraz zabytkowym parkiem.

Uroczysko Święte Miejsce - tajemnicze, owiane legendą miejsce nad rzeką Rospudą, było miejscem kultu już za czasów Jaćwingów.

Suwalszczyzna - parki narodowe oraz krajobrazowe

Niewątpliwą atrakcją Suwalszczyzny, oprócz Puszczy Augustowskiej i Doliny Rospudy, są tutejsze rezerwaty oraz cztery parki:

Wigierski Park Narodowy - to ok. 15 tys. hektarów lasów, pól i jezior. Oprócz największego jeziora - Wigry - jest tu jeszcze 45 innych akwenów, liczne ścieżki krajobrazowe, szlaki rowerowe i piesze. Są tu też duże ostoje bobrów oraz piękne lasy Puszczy Augustowskiej.

Suwalski Park Krajobrazowy - ponad 6 tys. hektarów jezior, wzgórz, dolin. To tutaj znajduje się najgłębsze Polskie jezioro - Hańcza.

Biebrzański Park Narodowy na południu Suwalszczyzny w dolinie rzeki Biebrzy, z bagnami i torfowiskami, bogactwem różnych gatunków ptaków i zwierząt.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominickiej w północno-zachodniej części Suwalszczyzny, w Puszczy Romnickiej i jej otulinie.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Jeziora na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna to oczywiście jeziora, dlatego też często mylnie utożsamia się ją z Mazurami, mimo że terminy te nie są tożsame.

Największe jeziora Na Suwalszczyźnie to:

- Wigry - 2117 ha, - Szelment Wielki - 356,1 ha, - Rospuda Filipowska - 334 ha, - Hańcza - 304,4 ha.

Najgłębsze jeziora na Suwalszczyźnie to:

- Hańcza - 108,5 m, - Wigry - 73 m, - Ożewo - 55,5 m, - Białe (Filipowskie) - 52 m, - Garbaś - 48 m.

ZOBACZ >> Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Suwalszczyzna - spływy kajakowe Czarną Hańczą

Spływy Czarną Hańczą są jedną z największych atrakcji dla miłośników wody. Ten szlak wodny prowadzi od jeziora Wigry przez rzekę Czarna Hańcza oraz Kanał Augustowski do samego Augustowa. Ciekawym pomysłem jest też zdecydowanie się na spływ Rospudą, prowadzący przez 10 jezior i kończący się w Augustowie.

Suwałki - atrakcje 

Co warto zobaczyć w Suwałkach? W tym największym mieście Suwalszczyzny nie brakuje atrakcji turystycznych. Przebywając na miejscu, warto zwiedzić: - kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy z 1841 roku, - katedrę pw. św. Aleksandra, zbudowaną w latach 1820-1828, - ulicę Tadeusza Kościuszki - najważniejszą i najdłuższą ulicę w Suwałkach, z zabytkowy układem urbanistycznym,  - muzeum im. Marii Konopnickiej w kamienicy z 1827 roku, w której urodziła się pisarka, - zespół cmentarzy rzymskokatolickich, ewangelickich, prawosławnych, żydowskich i mahometańskich na ul. Bakałarzewskiej, - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wybudowany w latach 1838–1840 jako cerkiew prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, po I wojnie światowej, przekazany kościołowi katolickiemu.

Suwalszczyzna - pogoda

O Suwalszczyźnie nie bez powodu mówi się, że jest polskim biegunem zimna (dokładnie znajduje się on w Wiżajnach). Panuje tu najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to mniej niż sześć stopni Celsjusza, a zimy są tu szczególnie dotkliwe. Trwają od dwóch do trzech razy dłużej niż na zachodzie Polski, a temperatury poniżej 0 stopni utrzymują się tu od 100 do 120 dni w roku, z czego przez 76-96 dni jest tu śnieg. Latem średnia temperatura to ok. 17-18 stopni.  Sprawdź prognozę pogody dla Suwałk.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

źródła: sot.suwalszczyzna.eu, atrakcjepodlasia.pl, suwalszczyzna.com.pl

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org