Najnowsze

Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Najnowsze

Wreszcie można legalnie biwakować w lesie
Wreszcie można legalnie biwakować w lesietvn24
wideo 2/2

Wakacje pod namiotem to nie tylko niskobudżetowy sposób na urlop, ale też dobra przygoda. Zanim wyruszysz, sprawdź, co zabrać pod namiot, czym kierować się przy wyborze campingu i jakie zasady obowiązują podczas wakacji pod namiotem w czasie pandemii.

Wakacje pod namiotem to dobry pomysł na niskobudżetowy urlop.Lista rzeczy pod namiot pomoże ci zaplanować, co zabrać ze sobą na biwak.

Na wakacje pod namiotem wybierz legalnie działające pole namiotowe.

Pamiętaj, że w Polsce prawo nie pozwala na rozbijanie namiotu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Wakacje pod namiotem: ogólne wskazówki

Wakacje pod namiotem to kontakt z naturą, niezależność i duża szansa, że przeżyje się przygody, na które w luksusowym hotelu czy pensjonacie trudno liczyć. Taki urlop długo się wspomina. Choć oczywiście wiążą się z nim pewne niewygody i ryzyka, wynikające choćby ze zmian pogody. Zminimalizujesz je, gdy odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu. Zrób listę rzeczy do zabrania pod namiot. Zapoznaj się też z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na kempingu w czasie pandemii. Przed wyjazdem przećwicz rozbijanie namiotu, żeby na miejscu nie okazało się, że masz z czymś problem albo jakiejś części brakuje.

Jak wybrać camping

Jeśli potrzebujesz chociaż minimum luksusu, wybierz pole namiotowe z łazienką i ogólnodostępną kuchnią. Gdy jedziesz pod namiot z dziećmi, znajdź pole kempingowe z atrakcjami dla najmłodszych: placem zabaw oraz świetlicą, w której schronicie się w razie deszczu. Na stronie internetowej Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu znajdziesz bazę sprawdzonych pól kempingowych. Federacja co roku organizuje konkurs „Mister Camping”, w którym wybiera najlepsze kempingi w Polsce, przyznając im pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Na przykład w 2020 roku pierwsze miejsce przyznano 32 polom namiotowym i kempingom z całego kraju.

Gdzie pod namiot w Polsce?

W całej Polsce są miejsca, w których biwakowanie to duża przyjemność.

Mazury – mnóstwo tam dobrych miejsc pod namiot. Są kempingi z bogatą infrastrukturą (punkty gastronomiczne, place zabaw, wypożyczalnie rowerów i sprzętu do pływania) i takie, gdzie cieszysz się przede wszystkim kontaktem z naturą.

Morze – na polskim wybrzeżu działa wiele pól namiotowych o przyzwoitym standardzie. Plusem wyjazdu pod namiot nad morze jest nie tylko cena niższa niż w przypadku noclegu w pensjonacie, domku czy hotelu, ale też często bardzo atrakcyjna lokalizacja tuż przy plaży.

Góry – wybierane przez osoby lubiące aktywny wypoczynek. Miłośnicy górskich wspinaczek mają do wyboru kilkadziesiąt miejsc pod biwak, położonych w pobliżu atrakcyjnych szlaków.

Inne fajne miejsca pod namiot – polecamy też Warmię, Kaszuby i Podlasie. To dobre kierunki na wakacje pod namiotem, jeśli cenisz sobie ciszę, kontakt z naturą i nie lubisz przebywać w zatłoczonych miejscach. Przy wyborze pola namiotowego upewnij się przede wszystkim, że ma ono dostęp do wody pitnej i sanitariatów. Ważne jest też wyznaczone miejsce do wylewania nieczystości.

Co zabrać pod namiot: lista

Jadąc na wakacje pod namiot, nie zapakujesz się do małej walizki. Musisz zabrać ze sobą wiele rzeczy, o których nie musiałbyś myśleć, gdybyś zdecydował się na wakacje w hotelu lub na kwaterze. Dlatego dokładnie przestudiuj naszą listę rzeczy, które przydadzą ci się na wakacjach pod namiotami. Niezbędne rzeczy na biwak to:

Namiot – dobry namiot łatwo i szybko się rozkłada, ma przedsionek, który można zamknąć, jest nieprzemakalny (wybierz parametr wodoszczelności o zakresie 1500-3000 mm, to uchroni cię przed wilgocią nie tylko z góry, ale i od gruntu), podczas wiatru stoi stabilnie, ma też skrytki na cenne rzeczy. Krótko mówiąc: namiot na wakacje musi być bezpieczny i wygodny. Jeśli planujesz pieszą wędrówkę, również lekki. Nie oszczędzaj przy zakupie namiotu.

Karimata lub materac – na dłuższy pobyt pod namiotem wybierz samopompujący się materac, będzie wygodniejszy. Zwróć uwagę na współczynnik R-Value, określający stopień izolacji cieplnej: 2 nadaje się na lato, na inne sezony lepsze będzie 3 lub 4. Jeśli przemieszczasz się podczas wakacji, zabierz karimatę, zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza. Im grubsza karimata, tym wygodniejsze spanie. Dwu- lub trzywarstwowa karimata gwarantuje odpowiednią wygodę i izolację od podłoża. Dobrym wyborem są karimaty wykonane z pianki EVA – są bardziej elastyczne i nie przepuszczają wilgoci. Dodatkowa warstwa folii aluminiowej (od góry) daje dodatkową ochronę termiczną.

Śpiwór – powinien dobrze trzymać ciepło, bo polskie letnie noce bywają zimne. Przy wyborze śpiwora zwróć uwagę na oznaczenia: temperaturę komfortu (T comfort - mówi o tym, do jakiej temperatury przeciętna kobieta będzie czuć się w śpiworze komfortowo) i temperaturę graniczną (T limit – wskaźnik dla przeciętnego mężczyzny). Na polskie lato odpowiedni będzie śpiwór o zakresie temperatur T comfort 5-7 st. C dla mężczyzn i 0-4 st. C dla kobiet. Całoroczny śpiwór powinien mieć temperaturę komfortu ok. -13 st. C.

Lista innych rzeczy do zabrania pod namiot: - poduszka, koc, - wygodne ubrania na każdą pogodę, - ciepła piżama, - szybkoschnące ręczniki, - latarka i baterie, - czołówka, - apteczka, - repelenty na owady, - świeczki, zapałki, zapalniczka.

Co jeszcze jest potrzebne pod namiotem?

Podczas wakacji pod namiotem przydadzą się także:- worki na śmieci, - sznurek na pranie i spinacze do bielizny, - wielofunkcyjny scyzoryk, - powerbank, - przedłużacz (jeśli na polu namiotowym jest możliwość korzystania z prądu), - kuchenka turystyczna (chyba że na kempingu jest kuchnia, z której planujesz korzystać), sztućce i naczynia.

Jeśli jedziesz na wakacje pod namiotem samochodem, zabierz też stolik turystyczny, rozkładane krzesła i parasol przeciwsłoneczny. Biwakowanie będzie dużo bardziej komfortowe.

Co zabrać w góry? Rzeczy na wycieczkę w góryShutterstock

Gdzie można rozbić namiot w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, czy można rozbić namiot w lesie, odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszędzie. Biwakowanie w lesie może odbywać się jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo, zapomnij więc o rozbijaniu obozu w dowolnym miejscu. Bazę dostępnych pól biwakowych i kempingów możesz sprawdzić na stronie czaswlas.pl, prowadzonej przez leśników.

Z kolei na stronie Lasów Państwowych możesz zapoznać się założeniami programu „Zanocuj w lesie”, dzięki któremu możesz spać w dzikim lesie bez żadnej infrastruktury. Na stronie lasy.gov.pl sprawdzisz na mapie, gdzie do 14 kwietnia 2022 r. możesz korzystać z kuchenki gazowej (w Polsce jest 46 takich miejsc) i rozbić namiot, a gdzie możesz tylko rozpalić ognisko w miejscu do tego wyznaczonym.

A co z pozostałymi miejscami? Czy rozbicie namiotu na plaży, w górach lub nad jeziorem jest legalne? Tak, pod warunkiem że miejsce jest wyznaczone do użytkowania w takim celu.

Prawo polskie zabrania biwaków i rozbijania namiotów: - w parkach narodowych, - w rezerwatach przyrody, - na terenach prywatnych bez zgody właściciela.

Wakacje pod namiotem: bezpieczeństwo

Rozbijanie namiotu „na dziko” nie tylko jest wbrew polskiemu prawu, ale może też być niebezpieczne. Na polu namiotowym także zdarzają się jednak sytuacje, w których musisz szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Uważaj na: - złodziei (namiot powinien być zamykany i mieć różne skrytki; nie zostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru), - pogodę. Nie wychodź z namiotu podczas wichury i ulewy; to szczególnie ważne, jeśli biwakujesz w lesie. W przypadku burzy zachowaj zasady bezpieczeństwa: trzymaj się z dala od drzew i wysokich konstrukcji, nie dotykaj tkaniny i stelaża namiotu. Usiądź na środku namiotu w skulonej pozycji i przeczekaj grzmoty. Nie wychodź z namiotu w pobliże drzew przez 30 minut od ostatniego grzmotu. Najbezpieczniej jest schronić się podczas burzy w budynku lub samochodzie.

Wakacje pod namiotem w czasie pandemii

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu opracowały wytyczne dotyczące funkcjonowania kempingów w czasie pandemii COVID-19.

Zgodnie z tymi zasadami na każdym polu kempingowym:

- przy wejściu lub w recepcji musi znajdować się informacja o zasadach zachowania higieny, - muszą być dostępne płyny do dezynfekcji rąk, - obowiązują zasady dystansu społecznego, - obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni wspólnej (recepcja, świetlica, kuchnia itp.).

Autor: ks/mro / Źródło: Polska Organizacja Turystyczna; Polska Federacja Campingu i Caravaningu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości