Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

[object Object]
Wreszcie można legalnie biwakować w lesietvn24
wideo 2/2

Wakacje pod namiotem to nie tylko niskobudżetowy sposób na urlop, ale też dobra przygoda. Zanim wyruszysz, sprawdź, co zabrać pod namiot, czym kierować się przy wyborze campingu i jakie zasady obowiązują podczas wakacji pod namiotem w czasie pandemii.

Wakacje pod namiotem to dobry pomysł na niskobudżetowy urlop.Lista rzeczy pod namiot pomoże ci zaplanować, co zabrać ze sobą na biwak.

Na wakacje pod namiotem wybierz legalnie działające pole namiotowe.

Pamiętaj, że w Polsce prawo nie pozwala na rozbijanie namiotu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Wakacje pod namiotem: ogólne wskazówki

Wakacje pod namiotem to kontakt z naturą, niezależność i duża szansa, że przeżyje się przygody, na które w luksusowym hotelu czy pensjonacie trudno liczyć. Taki urlop długo się wspomina. Choć oczywiście wiążą się z nim pewne niewygody i ryzyka, wynikające choćby ze zmian pogody. Zminimalizujesz je, gdy odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu. Zrób listę rzeczy do zabrania pod namiot. Zapoznaj się też z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na kempingu w czasie pandemii. Przed wyjazdem przećwicz rozbijanie namiotu, żeby na miejscu nie okazało się, że masz z czymś problem albo jakiejś części brakuje.

Jak wybrać camping

Jeśli potrzebujesz chociaż minimum luksusu, wybierz pole namiotowe z łazienką i ogólnodostępną kuchnią. Gdy jedziesz pod namiot z dziećmi, znajdź pole kempingowe z atrakcjami dla najmłodszych: placem zabaw oraz świetlicą, w której schronicie się w razie deszczu. Na stronie internetowej Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu znajdziesz bazę sprawdzonych pól kempingowych. Federacja co roku organizuje konkurs „Mister Camping”, w którym wybiera najlepsze kempingi w Polsce, przyznając im pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Na przykład w 2020 roku pierwsze miejsce przyznano 32 polom namiotowym i kempingom z całego kraju.

Gdzie pod namiot w Polsce?

W całej Polsce są miejsca, w których biwakowanie to duża przyjemność.

Mazury – mnóstwo tam dobrych miejsc pod namiot. Są kempingi z bogatą infrastrukturą (punkty gastronomiczne, place zabaw, wypożyczalnie rowerów i sprzętu do pływania) i takie, gdzie cieszysz się przede wszystkim kontaktem z naturą.

Morze – na polskim wybrzeżu działa wiele pól namiotowych o przyzwoitym standardzie. Plusem wyjazdu pod namiot nad morze jest nie tylko cena niższa niż w przypadku noclegu w pensjonacie, domku czy hotelu, ale też często bardzo atrakcyjna lokalizacja tuż przy plaży.

Góry – wybierane przez osoby lubiące aktywny wypoczynek. Miłośnicy górskich wspinaczek mają do wyboru kilkadziesiąt miejsc pod biwak, położonych w pobliżu atrakcyjnych szlaków.

Inne fajne miejsca pod namiot – polecamy też Warmię, Kaszuby i Podlasie. To dobre kierunki na wakacje pod namiotem, jeśli cenisz sobie ciszę, kontakt z naturą i nie lubisz przebywać w zatłoczonych miejscach. Przy wyborze pola namiotowego upewnij się przede wszystkim, że ma ono dostęp do wody pitnej i sanitariatów. Ważne jest też wyznaczone miejsce do wylewania nieczystości.

Co zabrać pod namiot: lista

Jadąc na wakacje pod namiot, nie zapakujesz się do małej walizki. Musisz zabrać ze sobą wiele rzeczy, o których nie musiałbyś myśleć, gdybyś zdecydował się na wakacje w hotelu lub na kwaterze. Dlatego dokładnie przestudiuj naszą listę rzeczy, które przydadzą ci się na wakacjach pod namiotami. Niezbędne rzeczy na biwak to:

Namiot – dobry namiot łatwo i szybko się rozkłada, ma przedsionek, który można zamknąć, jest nieprzemakalny (wybierz parametr wodoszczelności o zakresie 1500-3000 mm, to uchroni cię przed wilgocią nie tylko z góry, ale i od gruntu), podczas wiatru stoi stabilnie, ma też skrytki na cenne rzeczy. Krótko mówiąc: namiot na wakacje musi być bezpieczny i wygodny. Jeśli planujesz pieszą wędrówkę, również lekki. Nie oszczędzaj przy zakupie namiotu.

Karimata lub materac – na dłuższy pobyt pod namiotem wybierz samopompujący się materac, będzie wygodniejszy. Zwróć uwagę na współczynnik R-Value, określający stopień izolacji cieplnej: 2 nadaje się na lato, na inne sezony lepsze będzie 3 lub 4. Jeśli przemieszczasz się podczas wakacji, zabierz karimatę, zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza. Im grubsza karimata, tym wygodniejsze spanie. Dwu- lub trzywarstwowa karimata gwarantuje odpowiednią wygodę i izolację od podłoża. Dobrym wyborem są karimaty wykonane z pianki EVA – są bardziej elastyczne i nie przepuszczają wilgoci. Dodatkowa warstwa folii aluminiowej (od góry) daje dodatkową ochronę termiczną.

Śpiwór – powinien dobrze trzymać ciepło, bo polskie letnie noce bywają zimne. Przy wyborze śpiwora zwróć uwagę na oznaczenia: temperaturę komfortu (T comfort - mówi o tym, do jakiej temperatury przeciętna kobieta będzie czuć się w śpiworze komfortowo) i temperaturę graniczną (T limit – wskaźnik dla przeciętnego mężczyzny). Na polskie lato odpowiedni będzie śpiwór o zakresie temperatur T comfort 5-7 st. C dla mężczyzn i 0-4 st. C dla kobiet. Całoroczny śpiwór powinien mieć temperaturę komfortu ok. -13 st. C.

Lista innych rzeczy do zabrania pod namiot: - poduszka, koc, - wygodne ubrania na każdą pogodę, - ciepła piżama, - szybkoschnące ręczniki, - latarka i baterie, - czołówka, - apteczka, - repelenty na owady, - świeczki, zapałki, zapalniczka.

Co jeszcze jest potrzebne pod namiotem?

Podczas wakacji pod namiotem przydadzą się także:- worki na śmieci, - sznurek na pranie i spinacze do bielizny, - wielofunkcyjny scyzoryk, - powerbank, - przedłużacz (jeśli na polu namiotowym jest możliwość korzystania z prądu), - kuchenka turystyczna (chyba że na kempingu jest kuchnia, z której planujesz korzystać), sztućce i naczynia.

Jeśli jedziesz na wakacje pod namiotem samochodem, zabierz też stolik turystyczny, rozkładane krzesła i parasol przeciwsłoneczny. Biwakowanie będzie dużo bardziej komfortowe.

Co zabrać w góry? Rzeczy na wycieczkę w góryShutterstock

Gdzie można rozbić namiot w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, czy można rozbić namiot w lesie, odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszędzie. Biwakowanie w lesie może odbywać się jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo, zapomnij więc o rozbijaniu obozu w dowolnym miejscu. Bazę dostępnych pól biwakowych i kempingów możesz sprawdzić na stronie czaswlas.pl, prowadzonej przez leśników.

Z kolei na stronie Lasów Państwowych możesz zapoznać się założeniami programu „Zanocuj w lesie”, dzięki któremu możesz spać w dzikim lesie bez żadnej infrastruktury. Na stronie lasy.gov.pl sprawdzisz na mapie, gdzie do 14 kwietnia 2022 r. możesz korzystać z kuchenki gazowej (w Polsce jest 46 takich miejsc) i rozbić namiot, a gdzie możesz tylko rozpalić ognisko w miejscu do tego wyznaczonym.

A co z pozostałymi miejscami? Czy rozbicie namiotu na plaży, w górach lub nad jeziorem jest legalne? Tak, pod warunkiem że miejsce jest wyznaczone do użytkowania w takim celu.

Prawo polskie zabrania biwaków i rozbijania namiotów: - w parkach narodowych, - w rezerwatach przyrody, - na terenach prywatnych bez zgody właściciela.

Wakacje pod namiotem: bezpieczeństwo

Rozbijanie namiotu „na dziko” nie tylko jest wbrew polskiemu prawu, ale może też być niebezpieczne. Na polu namiotowym także zdarzają się jednak sytuacje, w których musisz szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Uważaj na: - złodziei (namiot powinien być zamykany i mieć różne skrytki; nie zostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru), - pogodę. Nie wychodź z namiotu podczas wichury i ulewy; to szczególnie ważne, jeśli biwakujesz w lesie. W przypadku burzy zachowaj zasady bezpieczeństwa: trzymaj się z dala od drzew i wysokich konstrukcji, nie dotykaj tkaniny i stelaża namiotu. Usiądź na środku namiotu w skulonej pozycji i przeczekaj grzmoty. Nie wychodź z namiotu w pobliże drzew przez 30 minut od ostatniego grzmotu. Najbezpieczniej jest schronić się podczas burzy w budynku lub samochodzie.

Wakacje pod namiotem w czasie pandemii

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu opracowały wytyczne dotyczące funkcjonowania kempingów w czasie pandemii COVID-19.

Zgodnie z tymi zasadami na każdym polu kempingowym:

- przy wejściu lub w recepcji musi znajdować się informacja o zasadach zachowania higieny, - muszą być dostępne płyny do dezynfekcji rąk, - obowiązują zasady dystansu społecznego, - obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni wspólnej (recepcja, świetlica, kuchnia itp.).

Autor: ks/mro / Źródło: Polska Organizacja Turystyczna; Polska Federacja Campingu i Caravaningu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Żółte ostrzeżenia IMGW w części kraju. Uważajmy

Żółte ostrzeżenia IMGW w części kraju. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Od kilku dni w Polsce jest chłodno jak na początek lipca. Na horyzoncie widać jednak zmianę. Jak opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w weekend sytuacja "zmieni się zasadniczo". Do Polski napłyną fale upalnego powietrza znad Afryki.

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 04.07 w całym kraju przyniesie pochmurne niebo, a rozpogodzeniom będą towarzyszyć opady deszczu. Biomet okaże się przeważnie neutralny, chociaż w części kraju aura będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Termometry wskażą od 19 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 04.07. Nad część kraju nadciągnąć mogą burze

Pogoda na dziś - czwartek 04.07. Nad część kraju nadciągnąć mogą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Huragan Beryl uderzył w Jamajkę. Wcześniej siał spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Na jednej z tamtejszych wysp uszkodził prawie wszystkie budynki. Nie żyje co najmniej 10 osób.

Beryl uderzył w Jamajkę. Wzrósł bilans ofiar niszczycielskiego huraganu

Beryl uderzył w Jamajkę. Wzrósł bilans ofiar niszczycielskiego huraganu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Open'er Festival 2024 ruszył. Na lotnisku Gdynia-Kosakowo przez cztery dni będzie można posłuchać największych gwiazd światowej muzyki. Jaka będzie pogoda w Gdyni? Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy. 

Zaczął się Open'er Festival 2024. Sprawdź, jaka pogoda będzie w Gdyni

Zaczął się Open'er Festival 2024. Sprawdź, jaka pogoda będzie w Gdyni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. W weekend w części Polski zapanują upały.

W weekend ponad 30 stopni. A co potem?

W weekend ponad 30 stopni. A co potem?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Płomienie szaleją w Kalifornii. We wtorek na północ od Sacramento wybuchł groźny pożar, który w niecałe 24 godziny ogarnął ponad 1200 hektarów. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi. Strażacy apelują o ostrożność - na 4 lipca przypada amerykański Dzień Niepodległości, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków.

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Źródło:
Cal Fire, LA Times, Reuters

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP

Władze Parku Narodowego Yellowstone po niemal miesiącu od narodzin potwierdziły pojawienie się ekstremalnie rzadkiego białego bizona. Przekazały jednak, że od dnia narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia.

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Źródło:
Guardian, New York Times, tvn24.pl

Podczas testów rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do jej przypadkowego wystrzelenia, poinformował producent, chińska firma Space Pioneer. Rakieta wzniosła się na kilkaset metrów, po czym spadła i roztrzaskała się, tworząc ogromną kulę ognia i dymu i wywołując pożar. Tianlong-3 to całkiem nowa rakieta tego producenta, która w ten sposób "zaliczyła" swój pierwszy start w historii.

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Źródło:
Reuters, CNN

Grecja zmaga się z pożarami. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne.

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, skai.gr, Kontakt 24

Niedziela minęła w Polsce pod znakiem nawałnic. Podmuchy wiatru niszczyły budynki i powalały drzewa. W Wielkopolsce uszkodzona przez burzę ściana stodoły przewróciła się na kobietę, zaś na Górnym Śląsku wichura powaliła słupy wysokiego napięcia. Łącznie strażacy interweniowali ponad 2100 razy.

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Niedzielne nawałnice spowodowały poważne szkody na cmentarzu w Rudzie w powiecie wieluńskim (woj. łódzkie) - połamane drzewa potrzaskały wiele nagrobków. We wsi Strugi silny wiatr zerwał cały dach z budynku mieszkalnego. Problemy mieli także strażacy z miejscowości Staw, gdzie po uderzeniu pioruna zapaliła się remiza.

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Źródło:
KP PSP Wieluń, TVN24

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl